Orzech promocje

Budżet uchwalony. Jakie inwestycje wykona miasto i gmina Ropczyce w 2020 roku?

Znamy już ostateczny kształt budżetu gminy Ropczyce na rok 2020., który wg planu finansowego po stronie dochodów gminy wynosi blisko 130 mln zł, a wydatków nieco ponad 130 mln zł.
Jakie inwestycje znalazły się w tym budżecie?

Na inwestycje przeznaczone zostanie 8 mln zł., a na liście przyszłorocznych zadań znalazły się m.in.:

  • zaprojektowanie i przebudowa targowiska,
  • budowa boiska wielofunkcyjnego na os. Chechły,
  • przebudowa ul. Skorodeckiego,
  • dokończenie modernizacji oczyszczalni ścieków przy ul. Masarskiej w Ropczycach,
  • dokończenie budowy hali sportowej przy SP nr 1 w Ropczycach,
  • zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Lubzina.

Jak już informowaliśmy – Żłobka i Przedszkola na ul. Mehoffera póki co nie będzie. Budowa Szkoły Podstawowej na Os. Witkowice także została odsunięta w czasie. Te inwestycje nie będą realizowane w roku 2020.

Najwięcej miasto wyda na oświatę i pomoc społeczną

W budżecie na 2020 rok kwota ponad 45 mln zł zostanie przeznaczona na oświatę i wychowanie m.in. na funkcjonowanie szkół, przedszkoli i żłobków, a także na realizację programów rozwijających zainteresowania młodzieży. Natomiast na pomoc społeczną i rodzinę w budżecie zostało przeznaczone ponad 46 mln zł.

Najtrudniejszy budżet od 20 lat

Jak informuje burmistrz Bolesław Bujak „…budżet na rok 2020 jest niezwykle trudnym budżetem (…)” i jest on niewątpliwie najtrudniejszym budżetem, jaki do tej pory przyszło mu tworzyć.

Przyczyną trudności  budżetowych gminy w 2020  jest m.in. konieczność przekazania coraz większych dochodów własnych na utrzymanie oświaty. Jest to skutek niewystarczającej subwencji oświatowej i rosnących wydatków na wynagrodzenia pracowników usług publicznych.

Gdyż w usługach publicznych, jakimi są oświata, opieka nad dziećmi, pomoc społeczna, kultura, sport jest bardzo wiele stanowisk pracy, które do tej pory były wynagradzane na najniższych taryfach wynagrodzenia osobistego, które znacząco wzrasta w roku 2020.

Budżet gminy dotknęły także skutki zmiany w systemie płacenia podatków. Zwolnienie młodych ludzi z obowiązku płacenia podatku dochodowego oraz zmniejszenie o 1 proc. podatku dochodowego dla osób zarabiających najniżej to ubytek kilkumilionowy w budżecie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x