Orzech promocje

Miasto Sędziszów Małopolski chce poszerzyć granice

Miasto chce włączyć w swoje granice miejscowości Krzywą i Klęczany. Jednak Klęczany wyraziły sprzeciw. Czy do miasta zostanie włączona tylko Krzywa? Czy inne tereny również są brane pod uwagę?

Władze miasta chcą poszerzyć granice, aby uzyskać status miasta średniego. Ma to na celu uzyskanie pomocy od państwa w ramach rządowego programu wspieranie miast średnich. Sędziszów Małopolski musiałby liczyć przynajmniej 20 tys. mieszkańców, ale jest też możliwość uzyskania statusu przy liczbie 15 tys. mieszkańców, ponieważ Sędziszów jest miastem powiatowym.

Klęczany nie chcą do miasta

Gmina zorganizowała spotkania nieformalne w Krzywej i w Klęczanach, aby podpytać czy chcieliby przyłączenia do miasta. Na spotkania przyszło po kilkudziesięciu mieszkańców. Krzywa jest zdecydowanie za włączeniem do Sędziszowa Młp. Inaczej było na spotkaniu w Klęczanach. Burmistrz Sędziszowa podczas styczniowej sesji mówił: ,,Tam był zdecydowany sprzeciw części mieszkańców, więc żeby nie konfliktować społeczności lokalnych, odstąpiłem od procedowania zmiany granic o Klęczany. Być może, potrzeba więcej czasu, by przekonać mieszkańców, że jest to zmiana korzystna.”

Co dalej?

Po przyłączeniu Krzywej do miasta liczba mieszkańców Sędziszowa Małopolskiego zwiększy się do 13, 5 tys. Niestety nadal to nie będzie 15 tys. Burmistrz patrzy na sprawę optymistycznie, ponieważ w mieście obserwuje się wzrost liczby mieszkańców. W ciągu 4 ostatnich lat liczba zwiększyła się o około 1,5 tysiąca poprzez nowe zameldowania. Do Ratusza wpłynęły także wnioski mieszkańców Góry Ropczyckiej, aby część terenów przyłączyć do miasta.

Krzywa i Góra Ropczycka w granicach miasta

Kilku mieszkańców i przedsiębiorców z Góry Ropczyckiej zwróciło się z prośbą o włączenie niezamieszkałych działek z ich miejscowości do miasta Sędziszów Młp. Usprawniłoby to proces stawiania nowych domów i zakładów, ponieważ tereny wiejskie, rolnicze byłyby terenami miejskimi. Działki stałyby się atrakcyjniejsze dla potencjalnych inwestorów. Radni wyrazili zgodę, aby rozpocząć procedury zmiany granic poprzez przyłączenie Krzywej i części Góry Ropczyckiej. Pojawiła się również sugestia, aby może kiedyś cała miejscowość została włączona do miasta.

Konsultacje społeczne

Burmistrz zarządził konsultacje społeczne w związku z planowanym poszerzeniem granic. Zostaną one przeprowadzone w dniach od 15 lutego 2020 r. do 14 marca 2020 r. Szczegółowe terminy będą jeszcze podane.  Konsultacje odbędą się w formie zebrań wiejskich w sołectwach, które mają być przyłączone do miasta oraz zebrań mieszkańców dziewięciu osiedli w Sędziszowie Małopolskim. Jeśli dojdzie do zmiany granic to miasto będzie liczyło około 13, 5 tys. mieszkańców i zajmowałoby powierzchnię 5.075 ha.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nie Paweł
nie Paweł
4 lat temu

A ja zapytam ,komu zależy na zalewaniu Sędziszowa?Wybetonowanie trójkąta zrobiło swoje w 2010,A wybetonowanie dwóch następnych górek ,to tylko pontony kupować.

lełon
lełon
4 lat temu
Reply to  nie Paweł

Ty to nawet głupi nie jesteś

Paweł
Paweł
4 lat temu

Pomysł głupi i bez sensu! Niech dołączą wszystko do aż do Kolbuszlowej i Debicy🤣😂😭 A na spotkanie byli zaproszeni chyba sami zwolennicy rozszerzenia…

świadoma mieszkanka
świadoma mieszkanka
4 lat temu
Reply to  Paweł

Małe jest piękne, nie wszyscy chcą byc osiedlem Sędziszowa a gdzie troska o tożsamość, kulturę lokalną, historię … Duch inny w narodzie inny we władzy lokalnej podsycanej obietnicami właścicieli gruntów którzy chcą się ppraz drugi uwłaszczyć…

4
0
Would love your thoughts, please comment.x