Orzech promocje

MIESZKAŃCY ALARMUJĄ: W okolicy powstają nowe maszty. Obawa przed 5G

Według mieszkańców Ropczyc, w czasie pandemii koronawirusa, wtedy kiedy mieszkańcy zostali w domach powstały dwie konstrukcje masztów: jedna na ul. Klejowej a druga na ul. Przemysłowej w Ropczycach. Czytelnicy zastanawiają się, czy nowe instalacje będą służyć sieci 5G.
MASZT NA UL. PRZEMYSŁOWEJ (os. Czekaj w Ropczycach)

Jeden z nadajników na ul. Przemysłowej znajduje się, tuż przy ogródkach działkowych i kilkaset metrów od najbliższych zabudowań mieszkalnych. Jak informuje gmina Ropczyce: Inwestorem masztu jest firma P4 sp. zo.o. i jest to bezobsługowa stacja bazowa telefonii komórkowej sieci Play. Inwestycja zlokalizowana jest na działkach osób prywatnych.

Kto wydał pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę zostało wydane 8.10.2019 r. przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach.

Starosta powiatu W. Darłak wczoraj na konferencji prasowej 21.04 poinformował, że: na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego żadna firma telekomunikacyjna nie złożyła wniosku na budowę stacji sieci 5G. W tej chwili nie toczy się żadne postępowanie, które by zakończyło się wydaniem pozwolenia na budowę sieci 5G (całość nagrania TUTAJ).

Obecnie na terenie powiatu ropczycko – sędziszowskiego funkcjonuje 27 stacji bazowych, które zostały wybudowane lub są w rozbudowie. Są to stacje bazowe tzw. wieże do obsługi telefonii komórkowej, czyli te zwykłe, które teraz obsługujemy – mówi starosta.

Darłak dodaje, że warunki zabudowy, wydaje gmina – która jako pierwsza weryfikuje projekt budowy np. powstania masztów.

Co na temat budowy masztów mówi GMINA ROPCZYCE?

Zapytaliśmy Gminę Ropczyce o kilka istotnych kwestie związanych z budową masztu na ul. Przemysłowej (poniżej pytania i odpowiedź z gminy):

Pismo jakie otrzymała gmina od sieci Play:

  • Czy mają one służyć do wdrożenia sieci 5G?

Gmina nie jest w posiadaniu takich informacji. Złożony do urzędu przez inwestora tj. spółkę P4 wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego nie zawierał takich informacji.  Po szczegółowe informację należy zwrócić się bezpośrednio do inwestora

  • Czy częstotliwość tych anten mogą mieć wpływ na zdrowie mieszkańców? (chodzi o maszt na ul. Przemysłowej), poniżej pełna odpowiedź:

Na etapie prowadzonego postępowania administracyjnego dotyczącego wydania decyzji o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego inwestor dołączył wszystkie określone prawem dokumenty wymagane do stwierdzenia, że inwestycja nie należy do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco i potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Inwestycja nie może powodować przekroczeń dopuszczalnych poziomów mocy promieniowania w miejscach dostępnych dla ludzi. Funkcjonowanie stacji nie może powodować przekroczeń standardów jakości środowiska (powietrza, klimatu akustycznego, ziemi) określonych w przepisach ochrony środowiska.

Ocena przedstawionej dokumentacji dokonana w oparciu o obowiązujące przepisy w tym przede wszystkim o przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku wskazała, że przedsięwzięcie to nie kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

  • Czy zostało to skonsultowane z okolicznymi mieszkańcami?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym przede wszystkim KPA o wszczęciu postepowania i wydaniu decyzji informowani byli: inwestor, właściciele działek będących przedmiotem inwestycji. Pozostałym stronom zgodnie z obowiązującymi przepisami informacja taka była udostępniona na tablicach informacyjnych urzędu w tym również tablicy znajdującej się na ropczyckich plantach.

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mówi, że nie można odmówić ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, jeżeli zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z przepisami odrębnymi. Ustawa nie przewiduje konsultacji z mieszkańcami przed wydaniem takiej decyzji.

Zwracamy przy tym raz jeszcze uwagę, że inwestorem jest podmiot prywatny tj. spółka P4 a inwestycja jest realizowana na nieruchomości, której właścicielami są osoby prywatne (działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego).Inwestor realizuje inwestycje zgodnie z uzyskanym pozwoleniem na budowę. Na tym etapie inwestor nie miał obowiązku informowania gminy o planach oraz harmonogramie prac.  Po szczegółowe informacje należy więc zwrócić się bezpośrednio do inwestora.

MASZT PRZY UL. KOLEJOWEJ

Drugi maszt, który powstał w ostatnim czasie to maszt, znajdujący się niedaleko Dworca PKP w Ropczycach. Jak informuje gmina Ropczyce: Maszt na ulicy Kolejowej został postawiony na terenie PKP i to PKP jest inwestorem. Zgodnie z decyzją Ministra Rozwoju i Infrastruktury z dnia 24 marca 2014 roku tereny, przez które przebiegają linie kolejowe są terenami zamkniętymi a wydawanie decyzji dot. inwestycji należy do właściwego Wojewody.

Jak udało nam się ustalić powstały maszt to element specjalnego systemu o nazwie GSM-R. – Czyli Globalnego Systemu Kolejowej Radiokomunikacji Ruchomej, który umożliwi sprawniejsze zarządzanie ruchem kolejowym m.in. komunikację.  Konstrukcja wraz z zainstalowanymi antenami to część wymaganego przez Unię Europejską systemu sterowania ruchem ETCS na modernizowanych lub budowanych z jej funduszy liniach kolejowych. Jak informuje PLK obiekt po uruchomieniu nie będą zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców.

Co to jest ETSC? – inf. źródło PKP PLK S.A:

ETCS (European Train Control System) to kluczowy element ujednoliconego Europejskiego Systemu Sterowania Ruchem Kolejowym, który wdrażany jest na liniach kolejowych w Unii Europejskiej.

System opiera się na tzw. sygnalizacji kabinowej, która pozwala na zobrazowanie sytuacji panującej na linii kolejowej, nie jak dotąd – tylko na semaforach, ale na pulpicie w kabinie maszynisty. Urządzenia przytorowe – np. semafory komunikują się z lokomotywą i generują informacje dotyczące m.in. maksymalnej dozwolonej prędkości na danym odcinku toru. System kontroluje również reakcję maszynisty na nadawane komunikaty i odpowiednio reaguje – np. w przypadku zignorowania sygnału “stój” przez maszynistę, pociąg zostanie wyhamowany automatycznie. ETCS pozwala na rozpędzenie pociągów powyżej 160km/h. Przy takiej prędkości maszynista nie jest w stanie samodzielnie zidentyfikować wszystkich sygnałów i ostrzeżeń znajdujących się na trasie – w części zadań będzie wyręczał go system ETCS.

Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nazwa
nazwa
3 lat temu

Jeśli czyimś celem życia jest posiadanie szybkiego internetu, z masztu tuż obok ścian domu-proszę bardzo. Mnie jednak chodzi o wybór. Skoro nie chcę na własnej ziemi masztu, to dlaczego urzędnicy na siłę mnie tym ,,uszczęśliwiają”? Nie wyśle pisma jeden z drugim, nie zapyta tylko wydaje pozwolenia. Skoro wybierałam jednego czy drugiego, to niech szanuje swoich wyborców. Ale w tym skorumpowanym kraju od wieków nic się nie zmienia, żadnych społecznych konsultacji, dyskusji.

cozaroznica
cozaroznica
4 lat temu

5G to nie ta sama technologia jakie były do tej pory, dlatego wymaga nowych urządzeń na rynku, które są już dystrybuowane. Jest szkodliwa i dlatego od ok. 3 lat przestaje się ją badać bo jest to oczywiste i interes przestanie się kręcić, a specjalistów w tej dziedzinie czy lekarzy czy elektro-fizyków się szkaluje lub aresztuje za mówienie głośno o tym i nie są to teorie tylko realia. No ale po co te spory, wszak lepiej przez 50 lat życia podniecać się 4K niż przez powiedzmy 70 lat podziwiać naturę.

Kicio00
Kicio00
4 lat temu

Kupcie sobie rower od kręćcie koło i tak po kolei w czoło… W końcu barany bedą miały szybki internet a nadal beczą… A jak nie potrzebujecie internetu założymy zrzutkę i do afryki albo na inna grenlandię, ale niestety tam sygnał z satelit też dociera usmaży wam mózgi czy co tam macie… 😂
.Ps. To tylko do hejterów 5g których Łącznik tułowia z nogami piecze… 😜

mieszkaniec
mieszkaniec
4 lat temu

Technologia 5G nie ma wież. Jej infrastruktura to małe anteny, które umieszcza się na domach, latarniach itp.To są anteny starej generacji – 3G lub 4G

Józek z końca wsi...
Józek z końca wsi...
4 lat temu

Panie kury nioso czorne jaja a staremu włosy na głowie wypadły…
Somsiodowi passat poli na dyk…
Cuda Panie z tego pińć gie…

Daroo
Daroo
4 lat temu

Nawet nie wiesz o czym piszesz. Gubisz się w ostatnim zdaniu. Kopiuj wklej i tyle. I ten tekst “zabójcze”…sprawdź lepiej na jakiej częstotliwości nadaje twór modem internetowy w domu później się wypowiadaj. Jakie 300ghz? Chyba 3ghz….dobra twój telefon nadaje na 2-5ghz podobnie jak modem…masz w nim wifi więc musi w tych zakresami nadawać. Tylko że nadaje je z mocą 1mili wata. Dlatego ci nie smaży mózgu. Nadajniki 5g będą nadawać z mocą max 40w dlatego potrzeba je rozmieszczać co 100m po za terenem zabudowanym a co 50 w zabudowanym. Fale o wyższej częstotliwości są mniej “przenikliwe” stąd potrzeba ich zagęszczenia. Początkowy zakres 5g będzie się zaczynał na częstotliwościach 700mhz. Od kilkunastu lat w tym zakresie nadaje chociażby telewizja naziemna i nikomu nic się nie działo. Dlatego teraz rozpoczął się proces refarmingu czyli zwolnienia zakresu określonych fal wyłącznie dla 5g. Plusy? Lepsze zagospodarowanie fal, mniejsza szkodliwości, zwiększenie ilości i jakości przesyłanych danych przy zwiększającej się stale ilości użytkowników. Minusy? Koszta budowy nowej infrastruktury, koszta poniesione przez nadawców z tytułu zwolnienia określonych fal, może zajść potrzeba przez niektórych użytkowników zmiany odbiornika TV na tv o standardzie DVB-T 2… Pozatym nikomu nie usmaży mózgu, nie wyparuje woda z płuc i nikt nie będzie nikim za pomocą 5g sterował. Skończcie raz na zawsze z tą ciemnotą.

Niezależny
4 lat temu

Zacofana to ta wypowiedź .
Dlaczego bo wiele badań naukowców mówi o szkodliwości częstotliwości 5G.
Ba obecne nadajniki mają wpływ proszę sobie poszukać mapa masztów i w tych rejonach statystyki są starsze jeżeli chodzi o nowotwory i inne choroby .
Szczepionki kolejny mit dla idiotow wierzących w cudowne lekarstwo.
Proszę poszukać co nas ominęło w 2010 pandemia ziemskiej grypy jedyny plus Pani premier Kopacz ze nie zakupiła tego chujostwa dlaczego w innych krajach ponoc są procesy do dziszejszego dnia takie powikłania i nie tylko .
To tak samo jak pestycydy w rolnoctwie np.jedna organizacja produkuje trucizne i lekarstwa .
Niestety Parapetów którzy zjedli rozumu i wierzą ciemno w media i to co globalne sponsorowane organizacje mówią.
A to co jest nie wygodne idzie
pod dywan za 💰 .

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Są kraje gdzie wycofują się z 5G bo wiedzą jakie ryzyko niesie to za sobą .Lekarze się wypowiadają ale lepiej myśleć że to teoria spiskowa zamiast zapoznać się z materiałami mówiącym
o szkodliwosci

Daroo
Daroo
4 lat temu
Reply to  Anonimowo

Które kraje i którzy lekarze? 5g to to samo co 1g, 2g, 3g, 4g(LTE) wbijcie to sobie do głowy. Fale na których nadaje 5g już dawno od dziesiątek lat są w użyciu i nadawane z większą mocą są bardziej szkodliwe ale nikt do tego czasu nie protestował. Technologia 5g ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo a nie je zmniejszyć. Jak? Poprzez fale wysokiej częstotliwości nadawane z maksymalnie minimalna mocą, dlatego sieć 5g będzie wymagać dużego zagęszczenia nadajników gdyż paradoksalnie fale o wyższej częstotliwości jak pisałem wcześniej są mniej “przenikliwe” . I ta wasza mikrofalówka…zwykle działają na fali częstotliwości jakiś 2.8ghz dlaczego smażą jedzenie? Bo są wytwarzane z mocą 900w. Starsze mikrofalówki miały np pokrętło. 200, 400, 600, 900w. E zależnosci od wybranej mocy jedzenie grzeje się mocniej. Przykładowo te same 2.8ghz przy 900w po 5 minutach spali jedzenie ale te same 2.8ghz przy 200w w tym samym czasie ledwo je podgrzeje a nawet zwiększając czas dwukrotnie, trzy bądź cztero go nie spali. Mało tego nowsze mikrofale mają opcje defrost. Nadają fale z tak mała mocą by odmrozić potrawę ale nigdy jej nie podgrzać. Dlatego na mikrofalówkach można zwiększyć moc ale nie ma opcji zwiększenia częstotliwości fali gdyż jej zwiększenie przy stałej mocy powodowało by zupełnie nic. Dlaczego zatem mikro nie działa na np fali 1mhz? Należało by wtedy dostarczyć mocy o wartości kompletnie nieopłacalnej podgrzania twojego kotleta. Zresztą… Jak ktoś chce się edukować to znajdzie rzetelne informacje no ale teraz YT i FB to większa skarbnica wiedzy niż Wikipedia na której też są bzdury czasem, choć tam w miarę je weryfikują, natomiast ludzie ślepo wierzą we wszystko co zobaczą nanbyle serwisie od byle gościa bo nazwał się “ekspertem” “profesorem” a skoro jest ekspertem profesorem w internecie to musi być prawdą. Nie mówię żeby mi też wierzyć ale przede wszystkim zadawać pytania i droga logicznego myślenia, zadawania pytań, naukowych doświadczeń rozwiewać szerzący się ciemnogród.

Mateusz
Mateusz
4 lat temu
Reply to  Anonimowo

Kolejny co przeczytał 2 nagłówki i mówi o “naukowych dowodach/badaniach o szkodliwości”. Wystarczy potrafić filtrować informacje.

STOP 5G
STOP 5G
4 lat temu

Kiedy czytam w/w komentarze to stwierdzam, że albo pisała to ta sama osoba, której zależy na tym aby sprawa przycichła, albo ignorant, który nie ma zielonego pojęcia nie tyle o 5 G ale o częstotliwościach fal elektromagnetycznych, które nie wiem jak je lukrować ,ale są niestety szkodliwe nie tylko dla ludzi, ale też środowiska. Wystarczy poczytać badania naukowe to tak nie wiele i nie ma to nic wspólnego z bzdurnymi teoriami spiskowymi. Z informacji Starosty nie wynika NIC niestety – wolne żart Panie Starosto jeśli chciał Pan stosownie i rzetelnie poinformować społeczeństwo trzeba było wyjść do ludzi od tego są lokalne media, spotkania itp., a nie biurokracja prawna za, którą się chowa i tablice, których nikt nie czyta .

Mateusz
Mateusz
4 lat temu
Reply to  STOP 5G

Wystarczy nie śiać nie prawdziwych informacji tak jak ty i poznać podstawy fizyki, promieniowanie elektromagnetyczne nie jest promieniowaniem jonizującym i brakuje mu setki tysiące razy do niego.

JozekArbuzek
JozekArbuzek
4 lat temu

Strach przed siecią 5G jest spowodowany małą wiedzą o tym czym wogóle ona jest i do czego służy. Na FB co chwile pojawiają sie fake nawsy i teorie spiskowe jakoby maszty 5G przenosiły koronawirusa, zabijały zwierzęta, rozsadzały mózgi i powodowały raka. A ludzi udostępniają i wierzą w te bzdury bo pzrecież jak było w internecie to musi być prawda! Zwyczajny brak powszechnego zrozumienia przebiegu pewnych zjawisk. 100 lat temu wierzono że Żydzi porywają i torturują chrześcijańskie dzieci, bezczeszczą Hostię a także oddają cześć kozie. Dziś opowiada sie bzdury o szczepionkach czy sieci 5G. Na szczęscie za kilkadziesiąt lat ludzie będą sie smiać z takiego zacofania.

nazwa
nazwa
3 lat temu
Reply to  JozekArbuzek

Postaw sobie na posesji przed oknami, przy sypialni dziecka, 24/24
Miałam nieprzyjemność spania w hotelowym siedlisku, 200 m od takiej bazy. Non stop hałas, buczenie.
Najczęściej pozytywnie wypowiadają się o masztach ci, którzy nawet w toalecie siedzą z tel w ręku. Życie z masztem na posesji jest gehenną.

anon5G
anon5G
4 lat temu

Raz gdzieś ludzie usłyszeli, że ktoś mówił o szkodliwości 5G i to przyjmują za świętą prawdę. Teraz to każdy maszt jaki powstanie to bedzie oburzenie mieszkańców, nawet jak ktoś sobie wiatrak postawi czy stacje meteo. RRS24 wałkując ten temat przyczynia się po części, że ludzie sądzą, że to jest szkodliwe, “bo jakby nie było zagrożenia to by nie mówili o tym”. Szkoda też, że ta obawa w tytule nie została rozwiana, a tylko podkręcona…

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu
Reply to  anon5G

Popieram ale czego się można spodziewać po takim serwisie

LoL
LoL
4 lat temu
Reply to  anon5G

Od stycznia 2020 roku podwyższono normy promieniowania elektromagn. 100-krotnie PEM ,dokładnie gęstość mocy zwiększono do 10W/mkw w zakresie częstot. od 2GHz do 300GHz, przy czym w przypadku ekspozycji krótkotrwałych, wywoływanych przez pola impulsowe, wartość szczytowa równoważnej gęstości mocy S w zakresie częstotliwości powyżej 10 MHz nie powinna przekraczać 1000-krotności, tzn. że moc 10W/mkw w impulsach (2-300GHz) będzie mogła wynosić zabójcze: 1000x10W/mkw = 10kW/mkw, dla częstot. 400-2000MHz jest to 2-10kW/mkw), po to, aby wprowadzić 5G. To dowód na to, że 5G musi promieniować z wyższą mocą, bo przy niższych mocach nadajników nie działałoby 5g.

Mateusz
Mateusz
4 lat temu
Reply to  LoL

E, chyba mylisz dane, fale które mają zostać użyte mają mieć częstotliwość od 3 do 27Ghz i zostały przebadane ich skutki na środowisko oraz organizmy żywe. Oczywiście wynik nie był pozytywny i nie wykryto żadnych negatywnych skutków. Nawet jeżeli nie wierzysz w to to proszę o przeczytanie podstaw fizyki zobaczenie jakie typy fal mają siłę i zrozumienie, że promieniowanie jonizujące jest dla nas szkodliwe a nie elektromagnetyczne.

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu
Reply to  Mateusz

Jeżeli tak to dlaczego P4 przegrywa sprawy sądowe ?

Sąsiad masztu
Sąsiad masztu
3 lat temu
Reply to  anon5G

Ciekawe czy mówiłbyś tak samo gdyby taki maszt postawili ci przed oknem i nie chodzi mi o promieniowanie .

Hala
Hala
4 lat temu

Dokładnie ludzie siedzą w domach, a 5 g się instaluje. Wystarczy jeden głupi co się połasi na kilka stów. Tylko nie bierze pod uwagę ile “dobre” to zrobi ludziom.

somsiad
somsiad
4 lat temu
Reply to  Hala

Dokładnie, w końcu mogą na spokojnie instalować 5G. Wreszcie będzie przyzwoity internet bezprzewodowy.
Szkoda tylko ze fale z wysoka częstotliwością mają mały zasieg i przenikalność. Trochę czasu minie zanim siec będzie na tyle gesta aby pokryć cały powiat.

Grujdzi
Grujdzi
4 lat temu
Reply to  somsiad

Ale jak Wam internet nie chodzi albo rozmowe przerywa to klniecie ze zasieg do d… Ludzie ogarnijcie Wasza glupote. 5 G nie bedzie na masztach!

XR
XR
4 lat temu
Reply to  Grujdzi

Uzywam internetu na kablu. Wychodząc z domu zostawiam komputer i internet. Nie jestem uzależniony ani uwiązany na smyczy zwanej smartfonem. Nie chcę cierpieć tylko dlatego, że inni dali sobie założyć kagańce na pysk i smycze które śledzą każde ich posunięcie. Mam to gdzieś. Nie chcę chorować.

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Na rynku nad głowami pełno anten a wy szukacie sensacji gdzie się da.

25
0
Would love your thoughts, please comment.x