Orzech promocje

Bon turystyczny 500 plus. Jak złożyć wniosek? Kiedy będzie i dla kogo?

Bon turystyczny wstępnie miał działać już od 31 lipca br, jednak można go aktywować 1 sierpnia – w nocy z piątku na sobotę (kody mają być dostępne od ok. godz. 2).
Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia zarówno dla polskich rodzin jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Za jakie usługi i gdzie można zapłacić bonem?

Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie Polski. Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon.

Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej TUTAJ. Na liście znajdą się podmioty, które uprzednio zarejestrują się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS.

Jak otrzymać bon turystyczny?

Nie musisz składać wniosku o przyznanie bonu. Musisz go jedynie aktywować. Aby to zrobić, należy zalogować się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na www.zus.pl. Następnie Wybrać zakładkę „Ogólny” i przejść do zakładki „Polski Bon Turystyczny” > „Mój bon”. Należy uzupełnić swój aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Kiedy bon będzie dostępny?

Od 31 lipca br. rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli rejestrować się w systemie PUE ZUS i aktywować bon, który otrzymają SMS-em w postaci kodu. Bon jest dokumentem elektronicznym. Ma unikalny 16 cyfrowy numer.

Co trzeba zrobić, aby zapłacić za pomocą bonu za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne?

Jeśli aktywujesz bon na PUE ZUS, czyli uzupełnisz swój aktualny mail i numer telefonu komórkowego, otrzymasz mailem kod obsługi płatności. Kod będziesz też mógł sprawdzić na swoim profilu na PUE w zakładce „Polski Bon Turystyczny” > „Mój Bon”. Kod ten podajesz np. w recepcji hotelu, gdy płacisz za usługi. Następnie otrzymasz na numer telefonu komórkowego (który jest w zakładce „Polski Bon Turystyczny” > „Mój bon”) SMS z kodem potwierdzającym tę płatność. Musisz go podać recepcjoniście.

Czy za pobyt w hotelu można zapłacić bonem za dzieci i za siebie czy tylko za dzieci?

Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon.

Usługa hotelarska lub impreza turystyczna są świadczone na rzecz dziecka, gdy z usługi hotelarskiej korzysta lub w imprezie turystycznej uczestniczy dziecko, nawet gdy ze względu na jego wiek z jego udziałem nie wiąże się dodatkowa płatność. Warunkiem skorzystania z bonu jest uczestnictwo dziecka, na które bon przysługiwał.

Za pomocą bonu będzie można dokonywać płatności wiele razy, aż do wyczerpania kwoty. Bonu nie można wymienić na gotówkę.

Jaki jest termin ważności bonu?

Bon wygaśnie 31 marca 2022 r. Po tej dacie możesz skorzystać z wypoczynku, jeśli zapłacisz za pomocą bonu do 31 marca 2022 r. (dokonasz rezerwacji usługi w przyszłości).

Bon będzie także dla dzieci urodzonych w 2021 roku?

Jeśli do 31 grudnia 2021 roku uzyskasz prawo do świadczenia wychowawczego, to będzie Ci również przysługiwało świadczenie w formie bonu. Możesz zrealizować go do końca marca 2022 r.

mat. prasowy wg. gov.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ptr
Ptr
3 lat temu

Ten sam problem, brak zakładki o bonie u mnie i u żony…

grzegorz
grzegorz
3 lat temu

Niestety jak usiłuje aktywować bon turystyczny i nie da się,nie ma zakładki Polski bon turystyczny w PUE ZUS,mimo kilku telefonie na infolinię twierdzą że mają problemy techniczne żeby próbować nadal ,to chyba jakaś parodia, następna konsultantka twierdzi że to wina przeciążonego systemu….. co jest już bzdura,jak to jest dokładnie ?

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu
Reply to  grzegorz

Nie można aktywowac bonu dodatkowego na niepelnosprawne dziecko

Aga
Aga
3 lat temu
Reply to  grzegorz

Też mam ten sam problem. Brak zakładki bon turystyczny. Mam czekać do końca tygodnia. Na poprawki techniczne.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x