Bank Spółdzielczy w Ropczycach

Ropczyccy radni obniżyli sobie diety!

Dziś 29. stycznia radni Miasta i Gminy Ropczyce podjęli uchwałę, w której zdecydowali o obniżeniu sobie diet. Decyzja ma związek z gorszą kondycją gospodarki spowodowaną koronawirusem.

Po raz drugi w tej kadencji ropczyccy radni dyskutowali na temat obniżenia diet. Pierwszy projekt uchwały był złożony w maju ubiegłego roku przez radnych klubu PiS, wtedy spotkał się on z dezaprobatą radnych z klubu Samorząd i Gospodarka, którzy jednogłośnie odrzucili uszczuplenie swoich diet – o czym pisaliśmy TUTAJ.

Dziś projekt obniżenia diet radnych i przewodniczącego rady złożył Klub Samorząd i Gospodarka, który opozycja z Klubu PiS poparła jednogłośnie. Jak czytamy na fanpage radny PiS: Złożony dziś projekt uchwały to wynik złożonego wcześniej (zeszły rok) przez nasz klub projektu o obniżkę diet, który wtedy jednogłośnie odrzuciło 11 radnych Klubu Samorząd i Gospodarka.

Dlaczego jednak radni z klubu Samorząd i Gospodarka postanowili obniżyć swoje diety?

Jak tłumaczył przewodniczący rady Grzegorz Bielatowicz: mając na uwadze obecną sytuację kryzysową związaną z COVID-em, gorszą kondycję firm, chcemy, aby ta uchwała (…) była wyrazem odpowiedzialności i łączności naszej rady z całym społeczeństwem, z naszą wspólnotą samorządową.

Przyjęty jednogłośnie projekt uchwały obniżający diety zakłada przejście na ryczałt kwotowy (zamrożenie waloryzacji diet), co oznacza, że przyjęte dziś kwoty nie będą rosły wraz ze wzrostem płacy minimalnej. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2021r.

Ile będzie wynosić “wynagrodzenie” radnych od 1 lutego 2021r.?

Zgodnie z podjętą dziś uchwałą, miesięczna dieta będzie wynosić:

 • dieta radnego bez funkcji 1000 zł, było 1140 zł (- 140zł);
 • dieta przewodniczącego komisji i wiceprzewodniczących rady 1350 zł, było 1540 zł (-190zł);
 • dieta przewodniczącego rady 1800 zł, było 1905 zł (- 105 zł).

Ponadto z tytułu nieobecności radnych na sesji lub komisjach będą potrącenia.

Obniżenie wysokości diet pozwoli zaoszczędzić w ciągu roku ok. 40 tys. zł, a w ciągu 3 lat – 120 tys. zł. co ma zasilić inne wydatki budżetowe.

5 komentarzy na temat “Ropczyccy radni obniżyli sobie diety!

 • 30 stycznia 2021 o 08:55
  Permalink

  No to może w końcu włączą światło na ulicach, które wyłączyli ze względu na brak kasy i cofnęli miasto di średniowiecza?

  Odpowiedz
  • 30 stycznia 2021 o 11:26
   Permalink

   Nareszcie. I tak uważam że wciąż mają za dużo.

   Odpowiedz
 • 30 stycznia 2021 o 11:44
  Permalink

  Krótko w temacie – czyli PiS miał rację z tymi dietami.

  Odpowiedz
 • 30 stycznia 2021 o 13:59
  Permalink

  Hahaha stówkę niecale dwie naprawdę podziwiam jak wy teraz przetrwacie darmozjady

  Odpowiedz
 • 30 stycznia 2021 o 23:25
  Permalink

  Zacznijcie myśleć. Kto zdrowy na umyśle będący przy korycie sam sobie obniża pensje bez nacisku z zewnątrz.. w zeszłym roku PiS w tym opozycja.. jaka to różnica 100 zł nie róbcie z ludzi większych idiotów niż są i tak was wybiorą.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.