Daniel Obajtek

Przez “LINK PUŁAPKĘ” – straciła prawie 4 tysiące złotych

W czasie epidemii coraz większą popularność zdobywają zakupy przez Internet. Niestety, to też miejsce, gdzie dochodzi do wielu oszustw. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu ropczycko-sędziszowskiego, która podczas wykonywania transakcji płatniczych, padła ofiarą oszustwa internetowego. Kobieta straciła prawie 4 tys. zł. Apelujemy o szczególną ostrożność i ograniczone zaufanie w Internecie.

Dla wielu z nas kupno i sprzedaż towarów oraz usług za pośrednictwem Internetu stało się codziennością, a coraz częściej zdarza się, że jest to też główna forma zawierania transakcji. Zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa, taki sposób zakupów sprawia, że bez wychodzenia z domu, możemy cieszyć się nową rzeczą.

Jak się okazuje, zdarzają się jednak przypadki, w których zostajemy oszukani. Przestępcy cały czas modyfikują metody swoich oszustw, poprzez ciągłe dodawanie ich nowych form. Wczoraj przekonała się o tym mieszkanka powiatu ropczycko-sędziszowskiego, która chciała sprzedać tekstylia na jednym z serwisów ogłoszeniowych.

Towarem zainteresowała się osoba deklarująca chęć zakupu, która wysłała sprzedającej link, w celu przeprowadzenia transakcji poprzez przelanie środków na jej kartę. W formularzu, który tam się znajdował, należało wpisać dane karty płatniczej, a następnie autoryzować zakup otrzymanym z banku kodem. Okazało się, że była to pułapka. Po wpisaniu numeru do fałszywego formularza, oszust uzyskał dostęp do konta bankowego pokrzywdzonej, powodując straty na prawie 4 tys. zł.

Pamiętajmy, że oszuści stosują przeróżne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. Zawsze zachowujmy ostrożność w przypadku tego typu wiadomości.

Aby nie paść ofiarą oszustwa:

  •  miejmy ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów
  • bądźmy ostrożni przy próbach nawiązania kontaktu poza danym portalem, np. przez aplikacje społecznościowe
  •  zwracajmy uwagę na poprawność językową otrzymywanych wiadomości (fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie, co może wynikać z tego, że zostały np. przetłumaczone przez translator)
  • zwracajmy  uwagę na adres widoczny w przeglądarce – oszuści często podrabiają adresy stron internetowych
  • jeśli nie mamy pewności, że jest to bezpieczne – nie klikajmy w nieznane linki i nie wpisujmy nigdzie danych naszej karty
  • zwracajmy uwagę na to, co autoryzujemy
  • rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal

źródło: KPP Ropczyce

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rychu
Rychu
3 lat temu

Dzisiaj mialem podobna sytuacje jak opisana wyzej. Wiadomosci przychodzily do mnie z numerow:
+380 99 360 6403 i +7 921 099-98-21 . Takze uwazajcie pozdrawiam

Jacek
Jacek
3 lat temu

Też miałem taki przypadek przy sprzedaży telefonu, ten sam schemat, ale się zatrzymałem na autoryzacji z banku i zaprzestałem dalszych działań. Byłem na policji ale mnie olali bo twierdzili że nie ma znamion przestępstwa

2
0
Would love your thoughts, please comment.x