Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

JĘZYKOWE DYLEMATY

Językowe dylematy – są różne, zawsze przyprawiają nas o zawrót głowy, próbujemy je rozwiązać szukając wsparcia, czy to w szkole państwowej, na korepetycjach bądź na kursach językowych. Łączy je jedno – dotyczą każdego na pewnych etapach naszego życia. Rodzic, który chce inwestować w swoje dzieci i ich przyszłość już od wczesnych lat. Nastolatek, który potrzebuje pomocy przed egzaminami. Studenci i absolwenci snujący ambitne plany zawodowe, które wymagają umiejętności językowych potwierdzonych certyfikatami międzynarodowymi. Dorośli poszerzający swoje kompetencje zawodowe. Jak odnaleźć się w świecie języka obcego i tajników procesu uczenia? Zapraszamy na serię artykułów, w których specjaliści od uczenia ze Szkoły Języków Obcych House of English odpowiadają na najczęściej zadawane pytania dotyczące uczenia się języka angielskiego.

W GRUPIE CZY INDYWIDUALNIE?

Głównym problemem rodziców zapisujących swoje pociechy na kursy językowe jest to, jak rozwiązać sprawę organizacji zajęć. Istnieje bowiem błędne przekonanie, że skoro indywidualnie, czyli jeden na jeden z lektorem, to znaczy lepiej, skuteczniej, szybciej. I nie mówimy tutaj o kwestiach finansowych, ale przede wszystkim o tym jak przebiega proces nabywania umiejętności językowych w przypadku dzieci i młodzieży. Wybór między zajęciami indywidualnymi a grupowymi będzie zależał od kilku czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zapisie dziecka do szkoły językowej.

Rozwój języka jest procesem naturalnym – i w takich warunkach powinien także zachodzić. Co to znaczy naturalnie? Przyjrzyjmy się naszym maluszkom,  które jeszcze nie mówią, ale przez kontakt z rodzicami, rodzeństwem, rówieśnikami ze żłobka czy z placu zabaw nabywają i rozwijają kompetencje językowe. Nie jest rzeczą naturalną, aby ograniczać interakcję z otoczeniem tylko do jednej osoby – tak jak dzieje się to na zajęciach indywidualnych. To przez kontakt z grupą (rodzina/przyjaciele/znajomi/klasa) każdy z nas w sposób spontaniczny i całkowicie naturalny zbudował język, którym się posługuje. Analogicznie, na zajęciach z języka angielskiego w grupie dzieci bazują na interakcji i relacjach, które powstają podczas procesu formowania się grupy. Otóż, będąc członkiem grupy automatycznie identyfikujemy się z tym, co dzieje się na zajęciach, a w konsekwencji wspieramy proces uczenia się.

Uzupełnieniem procesu uczenia się w grupie jest również to, że zwłaszcza w przypadku dzieci uruchamia się chęć rywalizacji i współzawodnictwa, co ma sens wyłącznie wtedy, gdy kursanci mają możliwość współpracy. Dodatkowo, grupa oznacza różnorodność – nie tylko sposobów formułowania wypowiedzi ale przede wszystkim opinii i pomysłów. Uczęszczając na kursy grupowe dzieci stają się odważniejsze, od razu przełamują barierę w mówieniu oraz czują się pewniej w kontakcie z lektorem i innymi uczestnikami kursu.

Przewaga kursów grupowych prowadzonych przez House of English nad zajęciami indywidualnymi uwidacznia się także w poziomie motywacji oraz systematyczności kursantów. Kurs grupowy to pewność przepracowania 130 jednostek lekcyjnych rozłożonych na 10 miesięcy, co daje rodzicowi i dziecku poczucie ciągłości oraz pewność zrealizowania w stopniu optymalnym określonych programem zagadnień. Z naszego ponad 16-letniego doświadczenia wynika, że w przypadku zajęć indywidualnych częstotliwość przekładania zajęć bądź ich odwoływania przez kursanta jest dużo wyższa, co bezpośrednio wpływa na poziom motywacji oraz osiągane wyniki.

Analizując wiele sytuacji z życia wziętych należy jednak dodać, że zajęcia indywidualne to też forma uczenia się języka godna poświęcenia uwagi, jednak w dużej mierze rzadziej polecana dla dzieci i młodzieży. W przypadku zdiagnozowanych zaburzeń koncentracji u dzieci oraz niezwykle łatwym rozproszeniu ich uwagi warto byłoby się zastanowić nad tego rodzaju kursem, który eliminowałby czynniki utrudniające koncentrację a tym samym ułatwiał dziecku przyswajanie wiedzy. Druga sytuacja, w której sugerujemy zajęcia indywidualne to konieczność nadrobienia sporych zaległości, które niestety nie pozwalają uczniowi na dołączenie do grupy na przykład w trakcie trwania kursu. Dzięki zajęciom indywidualnym praca lektora z takim kursantem skupia się na aspektach problematycznych, co docelowo ma prowadzić do stworzenia możliwości dołączenia do grupy w kolejnym roku szkolnym.

Dobro dziecka – to pierwsza zasada, którą należy się kierować w kwestii wyboru rodzaju kursu dla naszych pociech. Niech decyzja, którą podejmujemy będzie podparta wiedzą, na temat tego, jaki potencjał kursy grupowe i indywidualne wyciągają z naszych dzieci. To naturalne, że rodzic ma wątpliwości – ma do tego prawo bo nie musi być ekspertem od wszystkiego.

Ewelina Książek – House of English

Artykuł sponsorowany.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x