Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Jak powinna być skonstruowana umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Planujesz zakup samochodu lub jego sprzedaż? Warto zadbać o dobrze skonstruowaną umowę zbycia lub nabycia pojazdu. W innym wypadku może dojść do problemów przy rejestracji auta. Dowiedz się, jakie elementy powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – kiedy jest potrzebna?

Nabywając pojazd, którego właścicielem jest salon, komis czy osoba mająca działalność gospodarczą, nie ma konieczności sporządzania umowy kupna-sprzedaży. Wtedy dowodem własności będzie faktura VAT za pojazd. Natomiast jeśli nie jest możliwe jej wystawienie, należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży. To dokument potwierdzający dokonanie czynności cywilnoprawnych i jest regulowana przez art. 535 Kodeksu cywilnego. Umowa kupna-sprzedaży to dowód na przeniesienie prawa do własności pojazdu. Na jego podstawie możliwe jest przerejestrowanie pojazdu.

Jakie elementy powinny się pojawić w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Warunkiem potwierdzającym ważność umowy kupna-sprzedaży jest jej prawidłowe sporządzanie. Oto lista elementów, które musi ona zawierać.

Dane stron umowy

Niezbędne jest umieszczenie danych identyfikujących sprzedawcy i nabywcy. Konieczne do tego będzie umieszczenie imion i nazwisk, adresów zameldowania lub zamieszkania, numerów PESEL i dowodów osobistych.

Dane pojazdu

Kolejny element, który musi być uwzględniony przy sporządzaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu to dane pojazdu. Należy podać w dokumencie informacje dotyczące:

  • marki,
  • modelu,
  • rocznika produkcji,
  • ładowności,
  • numeru rejestracyjnego,
  • pojemności skokowej silnika,
  • aktualnego przebiegu.

Jeśli pojazd ma wady lub jest uszkodzony, zapis o tym również musi znaleźć się w umowie. W innym wypadku jest to podstawą do roszczeń kupującego wobec sprzedającego. Należy także uwzględnić zapis o tym, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu.

Warunki sprzedaży

W umowie kupna-sprzedaży samochodu nie może także zabraknąć warunków zbycia pojazdu, czyli ceny, sposobu zapłaty i terminu, w jakim środki powinny znaleźć się u sprzedającego. Należy pamiętać, że podawanie błędnych danych celem uzyskania niższego podatku od czynności cywilnoprawnych jest nielegalne i przy rażącej różnicy od wartości rynkowej pojazdu, na kupującego będzie nałożona kara.

Samodzielne sporządzenie dokumentu o przeniesieniu praw własności może być dla niektórych osób wyzwaniem. Darmowa umowa kupna-sprzedaży samochodu jest dostępna do wygenerowania na stronie Rankomat.pl.

Po zakupie samochodu nie zapomnij o ubezpieczeniu OC

Jeśli już podpisałeś umowę zakupu pojazdu, zadbaj o tanie ubezpieczenie OC komunikacyjne. Nabywca w ciągu 30 dni może wygłosić obecną polisę i zawrzeć nową umowę. Dlatego warto rozejrzeć się za korzystnymi ubezpieczeniami OC na samochód. Znajdziesz je przez internetowe porównywarki, np. na stronie https://rankomat.pl/tanie-oc. Poszukiwanie polisy komunikacyjnej online jest wygodna, a przy tym pozwala na sprawdzenie warunków ofert u wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy temu

normalnie na piśmie sprzedaż- kupon ewentualnie litry czyli za flaszkę,co w tym trudnego 😂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x