Orzech promocje

Prawie 300 tys. złotych straciła mieszkanka powiatu ropczycko – sędziszowskiego, która zaufała oszustowi

Prawie 300 tys. złotych straciła 74-letnia mieszkanka powiatu ropczycko – sędziszowskiego, która zaufała oszustowi i zainwestowała oszczędności w „akcje spółki skarbu państwa”. Bądź ostrożny. Zanim wpłacisz pieniądze, upewnij się, że transakcja jest bezpieczna i nie przekazujesz pieniędzy oszustom.

W ostatnim czasie przede wszystkim, na różnego rodzajach portalach społecznościowych można znaleźć ogłoszenia o możliwości szybkiego zysku poprzez inwestycję w m.in. w akcje spółek skarbu państwa. Oszuści wykorzystują nazwy i loga znanych firm, a także wizerunki osób publicznych, aby uwiarygodnić przestępczy proceder i namówić na inwestycję, która ma przynieść szybki i duży zysk. Apelujemy, zanim zdecydujemy się zainwestować pieniądze, zawsze sprawdźmy wiarygodność danej transakcji, co może nas uchronić przed stratą pieniędzy.

W ubiegłym tygodniu, prawie 300 tys. złotych straciła mieszkanka powiatu ropczycko-sędziszowskiego, która skuszona reklamą szybkiego zysku zainwestowała swoje oszczędności w „akcje spółki skarbu państwa”. Niczego nieświadoma 74-latka zarejestrowała się na jednej z platform finansowych i rozpoczęła inwestycje, które miały pozwolić jej na szybki zwrot zainwestowanych środków i duży zysk w krótkim czasie. Kobieta postępowała zgodnie z poleceniami wydawanymi przez rzekomych pracowników Domu Maklerskiego, którzy się z nią skontaktowali.

Pokrzywdzona udostępniła im środki finansowe na zakup akcji spółek skarbu państwa, a także zainstalowała na swoim komputerze tzw. zdalny pulpit, co pozwoliło przestępcom, na przejęcie kontroli nad jej komputerem, w tym także nad kontem bankowym. Niestety, wkrótce okazało się, że zamiast szybkiego wzbogacenia, straciła swoje oszczędności. Gdy zorientował się, że została oszukana, zadzwoniła do banku, aby zablokować swoje rachunki bankowe i realizowane transakcje, a o sprawie powiadomiła policję.

Pamiętaj!

• Duży zysk w krótkim czasie może być oszustwem.

• Nie inwestuj pieniędzy pod wpływem emocji.

• Weryfikuj informacje namawiające do inwestowania.

• Nigdy nie udostępniaj nikomu danych poufnych, jeśli nie jesteś pewien, że nie zostaną wykorzystane do oszustwa.

• Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, np. aplikacji AnyDesk, na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej, a szczególnie gdy robisz to na polecenie innej osoby.

• Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *