Daniel Obajtek

Karta EKUZ na zagranicznym wyjeździe – dlaczego jej potrzebujesz?

Zagraniczne wyjazdy cieszą się niesłabnącą popularnością mimo wciąż szalejącej pandemii koronawirusa. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o tym środku ochrony. Dowiesz się również, dlaczego warto wyrobić kartę i jak to zrobić.
Karta EKUZ – co to właściwie jest?

Karta EKUZ to dokument, który uprawnia posiadacza do skorzystania z publicznej opieki medycznej w kraju, w którym obecnie się znajduje. Razem z przywilejem darmowego leczenia wiąże się również konieczność wzięcia na siebie pewnych obowiązków. Najważniejszym jest partycypowanie w kosztach wynikających z honorarium lekarza. Na taki wydatek musisz przygotować się np. we Francji. Sprawdź, gdzie wyrobić kartę EKUZ z Rzeszowie: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-rzeszowie/.

Gdzie można skorzystać z karty EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego zgodnie ze swoją nazwą obowiązuje na terenie Unii Europejskiej oraz krajów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu. W związku z tym z karty możesz skorzystać w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Pamiętaj, że warunkiem koniecznym do wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest posiadanie obywatelstwa jednego z wymienionych wyżej krajów. Sprawdź, czy EKUZ pomoże Ci w Albanii: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-albanii/

Czego nie finansuje karta EKUZ?

Karta EKUZ nie ma tak szerokiego zakresu gwarantowanej ochrony, jak ubezpieczenie turystyczne. Nie oznacza to jednak, że jest bezużyteczna. Sprawdź przed wyjazdem, czego nie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego:

  • zabiegów planowanych,
  • zabiegów dodatkowych,
  • OC,
  • ratownictwa,
  • transportu medycznego do kraju,
  • transportu zwłok.
Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?

Przede wszystkim dlatego, że jest darmowa. Nie zapłacisz ani za wyrobienie dokumentu, ani za jego używanie. Wystarczy tylko, że złożysz wypełniony wniosek do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia najbliższego Twojego miejsca zamieszkania. Wniosek możesz dostarczyć również tradycyjną pocztą, w wiadomości e-mail i poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą na koncie ePUAP. W przypadku wizyty osobistej dokument odbierzesz od razu. Jeśli jednak wybierzesz drogę korespondencyjną, musisz liczyć się z kilkoma dniami oczekiwania. W sezonie letnim czas ten może ulec znacznemu wydłużeniu. Pobierz wniosek o EKUZ ze strony: https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/

Podsumowanie

Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego może pomóc Ci w podstawowych problemach zdrowotnych, ale zawodzi, gdy stanie się coś poważniejszego. Jeśli jednak szukasz, czegoś, co zapewni Ci szybki dostęp do publicznej opieki medycznej, EKUZ jest rozwiązaniem idealnym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x