Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Bobry – genialni inżynierowie i zmora rolników z naszego powiatu

Rolnicy z wielu miejscowości naszego powiatu m.in. Gnojnicy, Zagorzyc, Brzezin, Małej, Ropczyc, Brzezówki zgłaszali wielokrotnie problem bobrów, które budując tamy na ciekach wodnych powodują zalewanie pól uprawnych i łąk, a czasem także dróg oraz infrastruktury technicznej. Problem z roku na rok staje się coraz poważniejszy, ponieważ bobry to zwierzęta prawnie chronione.  

            Jednak od 1 stycznia 2022 roku nastąpiły zmiany, weszło w życie zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie w sprawie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego, w którym została określona liczba bobrów przeznaczonych do odstrzału (do 900 osobników) na terenie naszego województwa w latach 2022 – 2024. Zezwala się również na uszkadzanie i zasypywanie niezasiedlonych nor oraz usuwanie tam, które utrudniają spływ wód lub powodują podtopienia gruntów zabudowanych i użytkowanych gospodarczo przez właściciela lub zarządcę danego cieku wodnego.

            Poszczególnym kołom łowieckim zostały przyznane odpowiednie pule, po kilka sztuk, ale w wyjątkowych przypadkach nadmiernych szkód można starać się o dodatkowy odstrzał bobrów w drodze odrębnych zezwoleń wydawanych przez RDOŚ w Rzeszowie na wniosek poszkodowanych.

            Na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego są trzy obwody łowieckie, które dzierżawią  Koła Łowieckie: Ziemia Ropczycka w Ropczycach, Podgorzałka w Rzeszowie i Lis Lubzina, to im rolnicy mogą wskazać, w których miejscach jest największy problem.

            Natomiast szkody wyrządzone przez bobry można zgłaszać do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie w formie papierowej lub elektronicznej (e-mail: sekretariat.rzeszow@rdos.gov.pl, tel. kom. 783-921-900). Instytucja ta wypłaca również odszkodowania. Do 21 listopada 2021 r. rolnicy zgłosili do rzeszowskiego RDOŚ 106 szkód wyrządzonych przez bobry, które oszacowano na blisko 140 tys. zł.

            Problem jest złożony, ponieważ z jednej strony bobry, to świetni inżynierowie, robiąc tamy pomagają w walce z suszą, ale z drugiej strony ścinają drzewa, zalewane są drogi, czy uprawy rolne. Działalność bobrów podwyższa i stabilizuje poziom wód gruntowych, zwiększając retencję, oczyszczają wodę, pojawia się dużo gatunków roślin, co stwarza doskonałe warunki dla wielu gatunków zwierząt.

materiał: Barbara Traciak / Delegat Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej w Ropczycach

fot. Barbara Traciak – drzewa ścięte przez bobry na potoku Czerwonka (dopływ rzeki Budzisz) w Zagorzycach.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
2 lat temu

Znam temat bo u mnie w Nawsiu też gołą drzewa.
Moim zdaniem powinno się im pozwolić na działanie w zamian za wysokie odszkodowanie za wyłączenie gruntu z użytkowania..Taki mały lokalny rezerwat🙂

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu
Reply to  Anonimowo

Myślę, że to fajny pomysł 🙂

Jan
Jan
2 lat temu
Reply to  Anonimowo

Jestem za!

Michał
Michał
2 lat temu
Reply to  Anonimowo

Przecież na zdjęciu wyraźnie widać, że to pies jest temu wszystkiemu winien… 😉😀

Anna
Anna
2 lat temu
Reply to  Michał

🤣 faktycznie 😉

5
0
Would love your thoughts, please comment.x