Rolnicy z powiatu interweniowali w sprawie programu Agroenergia
Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej w Ropczycach, delegaci poruszali wiele ważnych tematów, które nurtują rolników z powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Interweniowali też w sprawie programu Agroenergia 2022, który realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Delegaci Rady Powiatowej PIR domagali się zwiększenia dofinansowania w następnym naborze z 20% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia do 40%. Obowiązujące założenia pierwszej części programu Agroenergia 2022 obejmują mikroinstalacje, pompy ciepła oraz magazyny energii, na które rolnicy mogą się starać o bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 20% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (w zależności od mocy planowanej instalacji).
Podczas dyskusji ropczyccy delegaci zwracali uwagę, że procent dofinansowania jest zbyt niski i nie zachęci to rolników do montażu instalacji fotowoltaicznej, wiatrowej lub hybrydowej. To bardzo ważny temat, szczególnie obecnie, gdy z powodu wielu czynników rosną koszty produkcji rolnej. Fotowoltaika, to szansa na zredukowanie kosztów utrzymania gospodarstw (niezależnie od ich wielkości) i tym samym okazja do rozwoju produkcji rolnej opartej na proekologicznych rozwiązaniach.
Zarząd Podkarpackiej Izby Rolniczej reagując na wniosek przedstawicieli samorządu rolniczego z powiatu ropczycko-sędziszowskiego zwrócił się z prośbą do Krajowej Rady Izb Rolniczych o pomoc w jego realizacji.
Materiał nadesłany: Barbara Traciak – Delegat Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej w Ropczycach, Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Podkarpackiej Izby Rolniczej w Trzebownisku