Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

˶A cóż to za wojacy?˝ Znani i nieznani bohaterowie naszej ziemi ropczycko-sędziszowskiej

We wtorek 11 października 2022 r. w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach dokonano oficjalnego otwarcia wystawy ˶A cóż to za wojacy? Znani i nieznani bohaterowie 1914-1918 z powiatu ropczycko-sędziszowskiego”. Było to możliwe m.in. dzięki dofinansowaniu z Programu NIEPODLEGŁA w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
Wprowadzenie w klimat historii

Wydarzenie to rozpoczęła Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach, Pani Agnieszka Ochał, witając zgromadzonych na nim uczestników. Następnie w atmosferę okresu powstawania Legionów Polskich wprowadził słuchaczy Pan Tomasz Maksoń. Przybliżył on treść ulotki „POLACY” z 1914 r., zawierającej informacje o Legionach oraz zachęcającej do wstępowania w ich szeregi.

Budynek PCEK tak ważny dla Legionów

Kolejnym punktem było wystąpienie Pani Dyrektor PCEK, w którym podkreśliła kulturowe i historyczne znaczenie  budynku PCEK  w procesie formowania Legionów. Jak się okazuje, to właśnie tu miał siedzibę ropczycki Powiatowy Komitet Narodowy, w tym miejscu rozpoczynali przygodę z formacją młodzi ochotnicy do Legionów, w dodatku organizowano tutaj wydarzenia, krych celem było pozyskanie wsparcia finansowego dla legionistów.

Teraz bardziej znani – Bohaterowie wystawy

Kulminacyjny moment otwarcia wystawy nastąpił po przedstawieniu karty pracy warsztatów historycznych, towarzyszących wystawie, przez Panią Elżbietę Orzech.  Głos zabrał autor wystawy, Pan Szymon Pacyna, który omówił losy znanych i nieznanych bohaterów – mieszkańców ówczesnego powiatu ropczyckiego. Zwieńczeniem wydarzenia było oprowadzanie autorskie po wystawie. Warto dodać, że niezpomnianą oprawę wokalną stworzyła Pani Barbara Gredys.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x