Orzech promocje

Odnowiony nagrobek Wielkiego Polaka z Ziemi Sędziszowskiej

W dniu 3 listopada 2022 roku został symbolicznie odsłonięty odnowiony nagrobek Franciszka Ksawerego Preka, który znajduje się na cmentarzu komunalnym w Sędziszowie Małopolskim.

Inicjatorem całej akcji było Stowarzyszenie Nasza Ziemia Sędziszowska, a fundatorem konserwacji i naprawy Fundacja Polsko-Austriacka “Spichlerz Galicyjski”. Grób został odnowiony przez lokalnego artystę Ryszarda Gwoździa, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Stowarzyszenie chce dbać o pamięć o Wielkich Postaciach Ziemi Sędziszowskiej. W podziemiach sędziszowskiego Ratusza odbyło się spotkanie, które było wieczorem wspomnień poświęconym Hrabiemu Franciszkowi Ksaweremu Prekowi. Spędzony wspólnie czas umilała muzyka i poczęstunek.

,,Hrabia Franciszek Ksawery Prek Wielki Polak, genialny samouk- mimo wrodzonej niepełnosprawności opanował znajomość czterech języków, kształcił się w wiedeńskim Instytucie dla Głuchoniemych, a później uczył się przy pomoc matki. Człowiek niezwykle towarzyski, miłe widziany na dworach: książąt Czartoryskich, hrabiów Dzieduszyckich, a nawet zetknął się z samym carem Rosji Mikołajem I, austriackim Franciszkiem Karolem. Pozostawił po sobie 15 tomów pamiętników, w których wiernie opisał rzeczywistość pierwszej połowy XIX stulecia w Galicji. Po śmierci matki kupił majątek w Sielcu i na stałe osiadł w okolicy Sędziszowa Małopolskiego. W tymże czasie zajmował się majątkiem, tworzył, a także dbał o o dzieci chłopskie i fundował im elementarze, a także organizował lekcje czytania i pisania, które prowadził jego lokaj.” – takie słowa o K. Prek możemy przeczytać na stronie Stowarzyszenia Nasza Ziemia Sędziszowska.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x