Zamiast przejścia dla pieszych proponują fotoradar
Mieszkańcy Sędziszowa Małopolskiego i radni chcieliby utworzenia przejścia dla pieszych na drodze krajowej 94 przy skrzyżowaniu z ulicą Południową. W miejscu tym piesi są ,,zmuszeni przebiegać między samochodami” – zwłaszcza jeśli chcą się dostać do pracy, do zakładu po drugiej stronie drogi.
Burmistrz Sędziszowa na ostatniej sesji poinformował, że samorząd wystąpił do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o budowę przejścia dla pieszych. ,,Otrzymaliśmy pisemną informację, że ze względu na układ geometryczny pasów ruchu na tym skrzyżowaniu oraz uwarunkowań ruchowych – wyznaczenie przejścia dla pieszych bez wyposażenia skrzyżowania w sygnalizację świetlną, mogłoby mieć negatywny wpływ na warunki bezpieczeństwa ruchu drogowego.” – przekazał Burmistrz.
Przejście tylko z sygnalizacją – ale brak środków
GDDKiA poinformowała, że jedynym rozwiązaniem jest budowa sygnalizacji i przejścia. Zadanie polegające na budowie sygnalizacji we wspomnianym wyżej miejscu, według GDDKiA zostało już ujęte na liście krajowej w ,,Planie redukcji liczby i skutków zdarzeń drogowych.” Jednak jest to uzależnione od dostępności środków budżetowych.
Zamiast przejścia fotoradar?
Burmistrz przekazał również, że ,,do czasu realizacji tych inwestycji oddział GDDKiA zwróci się do Głównego Inspektora Transportu Drogowego z wnioskiem o przeprowadzenie analizy pod kątem zamontowania na skrzyżowaniu stacjonarnego urządzenia do kontroli prędkości dopuszczalnych. „
Radny zaskoczony decyzją
Głos zabrał radny M. Lach ,, Nie mam nic przeciwko sygnalizacji świetlnej, tylko ona jest wpisana pewnie na trzeci czy czwarty rok i coś czuję, że biorąc pod uwagę koszty tej inwestycji, może nie zostać zrealizowana w 2023 roku.” Radny zaskoczony był tym, że nie może powstać narazie samo przejście, które mieszkańcom jest tak potrzebne.
Burmistrz odpowiedział, że ma nadzieję, że inwestycja będzie zrealizowana jak najszybciej ,, my też możemy w jakiś sposób współuczestniczyć w tym finansowo. Teraz przy takiej strukturze ruchu, na tym skrzyżowaniu z pasami zjazdowymi – bez sygnalizacji nikt nie podpisałby takiej zmiany organizacji ruchu. Nikt nie wziąłby na siebie odpowiedzialności, za potencjalane zdarzenia drogowe„- dodał.
W ciągu drogi K94 w Dębicy jest też kładka dla pieszych, też nie spowalnia ruchu
a czy nie lepiej wybudowac rondo?
może i drogie w budowie ale:
1 spowalnia ruch rownie skutecznie, nie wstrzymując go całkowicie
2 nadal mozna zrobic przejscie przed rondem
3 ulatwia wlaczenie sie do ruchu
4 nie jest konieczne budowanie infrastruktury elekrtycznej otaz pozniejsze jej utrzymanie jak w przypadku sygnalizacji świetlnej
Dokładnie, to dobry pomysł to rondo;
Dębica ma sporo rond (na obwodnicy również) a jeździ się płynnie.
Tyle że najlepsze pomysły rzadko są realizowane….. miejmy nadzieję, że tym razem tak nie będzie
Pomysł najlepszy z możliwych, ale kogo to obchodzi? logika tu nie ma znaczenia przy takich decyzjach. Szkoda, ze zamiast ronda w tym miejscu wybudowali rondo pod Starym Młynem, gdzie było zapewne niezbędne dla bezpieczeństwa osób korzystających z tego obiektu…
Rondo przy starym młynie było niezbędne żeby włączyć ruch z nowej drogi. Nie dopatruj się jakich dziwnych teorii spiskowych.
Na podpasek rondo było by idealne podobnie jaki na skrzyżowaniu z góra ropczycką.
Takich rond w Sędziszowie można by wskazać jeszcze kilka.
Niestety wszystko kosztuje. A budujący drogi robią wszystko po linii najmniejszego oporu.