CERTUS rozliczymy twój PIT

Mały dom lepszy niż duże mieszkanie. Dlaczego warto wybudować mały dom jednorodzinny?

W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze i coraz większa grupa inwestorów szuka spokoju i stabilizacji, budowa małego domu jednorodzinnego zaczyna zdobywać coraz większą popularność. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że większe mieszkanie to zawsze lepszy wybór, istnieje wiele powodów, dla których budowa małego domu może być bardziej atrakcyjna. Dlaczego postawić na własny dom, zamiast kupować mieszkanie?

Dom przy Bukowej 15 – pow. użytkowa 70 m²

Dom przy Bukowej 15 – pow. użytkowa 70 m²

Koszty budowy i utrzymania

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za małymi domami jest aspekt finansowy. Budowa mniejszego domu zazwyczaj wiąże się z mniejszymi kosztami, zarówno na etapie zakupu projektu domu, jak i samej realizacji. Sprawa staje się jeszcze bardziej prosta, gdy posiadamy własną działkę budowlaną. Wtedy budowa domu od podstaw z pewnością pochłonie mniej kosztów niż zakup większego mieszkania w dogodnej lokalizacji. Stawiając na gotowe projekty domów, które możemy kupić za około 3-4 tysiące złotych, możemy wybudować niewielki dom parterowy, systemem gospodarczym za 300 tysięcy. Trudno znaleźć nowe mieszkanie, nawet w mniejszych miejscowościach, w porównywalnej cenie. Ponadto, utrzymanie mniejszej przestrzeni jest tańsze w dłuższej perspektywie – mniejsza powierzchnia do ogrzewania, czy chłodzenia oznacza niższe rachunki za energię. Gdy wyposażymy nasz przyszły dom w energooszczędne systemy pozyskiwania energii, koszty utrzymania budynku można obniżyć jeszcze bardziej. Do wykorzystania mamy obecnie instalację fotowoltaiczną i solarną, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz ogrzewania pompą ciepła. 

Dom przy Cyprysowej 77 – pow. użytkowa 80 m²

Dom przy Cyprysowej 77 – pow. użytkowa 80 m²

Zapanuj nad chaosem w swoim własnym domu. 

W małym domu trudniej jest się zgubić w niepotrzebnych przedmiotach. Mniejsza przestrzeń zmusza do selektywnego podejścia do tego, co faktycznie potrzebujemy, co sprzyja utrzymaniu porządku. To może być nie tylko korzystne dla naszej wygody, ale także pozwala zaoszczędzić czas, który zazwyczaj tracimy na codzienne szukanie rzeczy. Mniejsza powierzchnia użytkowa nie oznacza jednak mniej miejsca na niezbędne w domu rzeczy. Wybierając projekty domów parterowych mamy do dyspozycji całe poddasze nieużytkowe, na którym możemy przechowywać różne rzeczy. Gdy postawimy na dom z poddaszem, to piętro mamy zagospodarowane, lecz zawsze pozostaje nam do wykorzystania niewielki strych oraz – w zależności od projektu – przestrzeń w garażu lub większej kotłowni. 

Budowa małego domu to również krok w stronę bardziej zrównoważonego stylu życia. Mniejsza powierzchnia oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię. Ponadto, mniejsza ilość przestrzeni zachęca do minimalistycznego podejścia do życia, co sprzyja redukcji nadmiernego konsumpcjonizmu. 

Dom przy Niezapominajek 4 – pow. użytkowa 74.76 m²

Dom przy Niezapominajek 4 – pow. użytkowa 74.76 m²

W zgodzie ze sobą, w jedności z naturą. 

Małe domy jednorodzinne często są zlokalizowane na obrzeżach miast, w otoczeniu przyrody. Taka lokalizacja sprzyja aktywnemu trybowi życia oraz spacerom na świeżym powietrzu. Ogranicza również zgubny wpływ zanieczyszczeń miejskich na zdrowie człowieka. Ponadto, mały ogród, czy taras stworzą oazę spokoju, w której można odpocząć po intensywnym dniu. Posiadanie własnego kawałka ziemi, nawet najmniejszej działki, daje komfort nieporównywalny z żadnym balkonem, czy tarasem w bloku. 

Małe domy pozwalają również na większą swobodę w projektowaniu i personalizowaniu przestrzeni. Każdy kawałek ma znaczenie, a każdy detal może odzwierciedlać osobisty styl i preferencje mieszkańców. To sprawia, że małe projekty domów jednorodzinnych są tak chętnie wybierane przez inwestorów. 

Podsumowując, mały dom jednorodzinny to nie tylko opłacalne ekonomicznie przedsięwzięcie, ale również świadomy wybór, który wpisuje się w współczesne trendy życiowe. Mniejsza przestrzeń może oznaczać większą jakość życia, bliskość natury, a także większą kontrolę nad własnym otoczeniem. Budowa małego domu to zatem inwestycja nie tylko w nieruchomość, ale także w lepsze życie.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
xyzt
xyzt
1 miesiąc temu

Jest jeszcze jedna zaleta. W domu łatwiej schować się przed dudnieniem (czytaj: muzyką), które włączy tzw. sąsiad.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x