Orzech promocje

Wózki widłowe – rodzaje, zalety i parametry wózków widłowych

Obecnie przez magazyny rozsiane po całym świecie przetaczają się niezliczone ilości towarów. Nie byłoby to możliwe na tak dużą skalę, gdyby nie wózki widłowe, umożliwiające transport wewnętrzny i sprawne magazynowanie wszelkiego rodzaju produktów i półproduktów. Wózki widłowe są efektywne, tanie w utrzymaniu, a co najważniejsze, umożliwiają sprawne operowanie ciężkim ładunkiem na stosunkowo małych przestrzeniach i składowanie go na dużych wysokościach, co pozwala na wykorzystanie przestrzeni magazynu do maksimum. Oczywiście wózki widłowe to nie tylko transport wewnętrzny, ale i zewnętrzny, jednak do pracy na zewnątrz budynków na ogół lepiej sprawdzą się wózki spalinowe, natomiast do pracy wewnątrz – elektryczne. Różne rodzaje wózków nadają się do różnych zadań.

Rodzaje wózków widłowych – wózek widłowy spalinowy czy elektryczny?

Wózki widłowe możemy podzielić na przykład ze względu na napęd lub funkcjonalność. Ze względu na napęd, wyróżniamy wózki spalinowe, elektryczne i takie, które nie mają napędu mechanicznego, czyli takie, które do podnoszenia ładunku wymagają bezpośredniego działania siły mięśni.

Przykładem wózka widłowego, który nie wykorzystuje napędu mechanicznego, jest wózek paletowy, popularnie nazywany paleciakiem. Jest to najprostszy rodzaj wózka widłowego, który ma wiele zalet, a są nimi cena, niski koszt utrzymania, łatwość w przechowywaniu, łatwość w użytkowaniu, niezawodność, brak konieczności posiadania uprawnień. Powszechna jest również elektryczna wersja wózka paletowego. Taki wózek oferuje większy komfort dla operatora, co w przypadku częstego wykorzystywania takiego wózka z pewnością będzie przekładać się na większą wydajność.

Zasadniczą różnicą między wózkami spalinowymi a elektrycznymi jest to, że widłowe wózki spalinowe lepiej znoszą pracę pośród pyłów i nieczystości, jednak nie nadają się do pracy w zamkniętych pomieszczeniach ze względu na emisję spalin. Wózki elektryczne oferują nieco mniejszy udźwig, a ich ładowanie trwa dłużej od tankowania wózków spalinowych, jednak rekompensują to cichym działaniem, łatwością w obsłudze, na ogół niskimi kosztami serwisu i mniejszymi wymiarami, co umożliwia poruszanie się po wąskich przestrzeniach.

Drugą wspomnianą możliwością podziału wózków jest podział ze względu na funkcjonalność. Wyróżniamy wózki niskiego i wysokiego składowania. Wózki widłowe niskiego składowania to takie, za pomocą których można umieścić towar na wysokości nie większej niż 5-6 metrów. Równie dobrze sprawdzają się one przy transporcie towaru, co przy składowaniu go. Wózki widłowe wysokiego składowania pozwalają natomiast podnieść towar nawet na kilkukrotnie większą wysokość kosztem mniejszej mobilności.

Są to tylko dwa z wielu kryteriów, dzięki którym możemy spróbować w jakiś sposób sklasyfikować wózki widłowe. Nie jest to także arbitralny sposób podziału – przykładowo ze względu na napęd można podzielić wózki w inny nieco szerszy sposób: elektryczne, akumulatorowe, na LPG, benzynę, olej napędowy.

Zalety poszczególnych wózków widłowych

Przy okazji podziału wózków widłowych na kategorie, przewijały się mocne i słabe strony poszczególnych rodzajów wózków. Poniżej natomiast skupimy się na ogólnych zaletach wózków widłowych, próbując przedstawić ich całkowity potencjał, nie opisując możliwości konkretnego modelu.

Przede wszystkim wózki widłowe pozwalają sprawnie transportować ładunek wewnątrz magazynów czy w obrębie placu budowy. Są stosunkowo proste i wygodne w użyciu, co również przekłada się na ich wydajność. Umożliwiają składowanie towaru w optymalny sposób, ładunek może być umieszczony w precyzyjny sposób na wysokości nawet kilkunastu metrów. Prostsze modele, takie jak wózki paletowe, umożliwiają rozładowywanie towaru np. bezpośrednio z wnętrza pojazdu. Z kolei te największe pozwalają na operowanie ciężkim ładunkiem po trudnym terenie.

Najważniejsze parametry wózków widłowych – czym kierować się przy wyborze wózka widłowego?

Rozważając nabycie wózka widłowego, powinniśmy w pierwszej kolejności określić, do czego oraz gdzie będziemy go używać. Czy powinien oferować jakąś szczególną funkcjonalność, jak np. pracę w trudnym terenie, oraz jaki powinien mieć napęd i maksymalny udźwig. Jak wspomnieliśmy wcześniej, rodzaj napędu jest definiowany przez miejsce i warunki pracy. Jeżeli chodzi o udźwig, tutaj większa moc wózka to także większa cena oraz wyższe koszty jego użytkowania. Udźwig wózka widłowego nie powinien więc znacząco wykraczać poza nasze potrzeby.

Rok produkcji i stan techniczny wózka to dwie kolejne rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Nie bez znaczenia jest też to, od jakiego producenta pochodzi wózek widłowy, choćby ze względu na dostępność części zamiennych na rynku.

Warto pamiętać, że zakup nowego wózka widłowego nie jest jedyną możliwością. Tańszą alternatywą jest wypożyczenie bądź kupienie używanego wózka widłowego. Nasza firma zajmuje się wynajmem oraz sprzedażą wózków widłowych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://movincar.pl/.

Ostatnią, ale bardzo ważną rzeczą przy wyborze wózka widłowego, jest wiedza o tym, kto może taki wózek obsługiwać. O ile w przypadku najprostszych wózków paletowych prowadzonych ręcznie (elektrycznych czy też nie), które mogą podnieść ładunek jedynie na kilkadziesiąt centymetrów, nie potrzeba żadnych uprawnień, tak w przypadku całej reszty potrzebne są specjalistyczne uprawnienia w różnych kategoriach. Gdy wybierzemy już rodzaj wózka, który nas interesuje, niezbędne jest upewnienie się, że zatrudniamy personel, który będzie mógł go używać.

Nowy czy używany wózek widłowy? Wynajem jako alternatywa dla zakupu wózka widłowego

Cena wózków widłowych zależy od tego, jakiego rodzaju wózek planujemy kupić, oraz kto jest jego producentem (co zazwyczaj przekłada się na jakość samego wózka). Co więcej, cena wózków widłowych zmienia się w czasie, nie sposób więc w ogólny sposób określić, ile kosztuje wózek widłowy.

To, na co jednak chcemy zwrócić uwagę, to stosunek ceny nowego wózka widłowego do używanego, gdzie cena tego drugiego może być nawet trzykrotnie niższa. Jednak w przypadku, gdy zdecydujemy się na używany wózek widłowy, konieczne jest upewnienie się, jaki jest jego stan techniczny. Jeżeli zastanawiamy się, czy wybrać nowy czy używany wózek widłowy, warto rozważyć trzecią opcję. Wspomnianą alternatywą jest wynajem krótkoterminowy lub długoterminowy wózka widłowego. Wynajem krótkoterminowy to szczególnie atrakcyjna forma dla przedsiębiorstw, w których taki wózek widłowy jest używany okresowo, np. zależnie od sezonu. W celu wynajmu (lub zakupu) odpowiedniego wózka widłowego zapraszamy do kontaktu z firmą Movincar.

Artykuł sponsorowany.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x