Orzech promocje

Rok 2024 w Gminie Ostrów to kolejne inwestycje. Radni uchwalili rekordowy budżet

We wtorek, 30 stycznia 2024 r., w budynku CKiB Gminy Ostrów w Kamionce odbyła się LX Sesja Rady Gminy Ostrów. Podczas sesji jednogłośnie uchwalono budżet gminy na rok 2024.

Wszyscy obecni radni zagłosowali za przyjęciem uchwały ustalającej rekordowe wydatki budżetowe na 2024 rok w wysokości ponad 120 mln zł. Dochody budżetu gminy wynoszą prawie 103 mln zł, z czego prawie 50 mln zł zostanie przeznaczone na wydatki majątkowe. Deficyt budżetowy to ponad 18 mln i zostanie on sfinansowany kredytami, pożyczkami oraz z przychodów jednostki samorządu terytorialnego z niewykorzystanych śródków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu.

Wójt o budżecie

Wójt Gminy Ostrów Grzegorz Ożóg zabrał głos w sprawie budżetu.

Chciałbym się odnieść w kilku słowach do tego budżetu. Z uwagi na kończącą się kadencję, pozwolę sobie na pewnego rodzaju porównanie. Kiedy rozpocząłem pracę jako pełniący obowiązki wójta gminy Ostrów, na przełomie roku 2016/2017, budżety wtedy, po stronie dochodów i wydatków, plasowały się mniej więcej w kwocie 50 milionów złotych. Zadłużenie na tamten czas wynosiło 17 milionów złotych, a realizowane inwestycje zakończyły się kwotą jedynie dwóch milionów złotych. Teraz na koniec grudnia zadłużenie wynosiło 13 milionów złotych, ale przypominam, że w trakcie kadencji zmniejszyliśmy zadłużenie nawet do 4 milionów złotych. Wzrost inwestycji i pojawiających się możliwości doprowadziło to tego, że zaciągnęliśmy kredyty, ale to były działania w kierunku inwestycji. Budżet roku 2024 to 103 miliony po stronie dochodów, a 120 milionów po stronie wydatków, z czego prawie 50 milionów to wydatki majątkowe.

Jakie inwestycje?

Z najważniejszych inwestycji to: 13 milionów złotych na infrastrukturę drogową, 10 milionów na modernizacje oczyszczalni ścieków w Skrzyszowie, modernizacja oświetlenia – wymiana na oprawy ledowe, remonty obiektów zabytkowych na przykład budynek przedszkola w Kozodrzy, wyposażenie klasopracowni komputerowych w szkołach.

Jednak zakres inwestycji jest znacznie szerszy, a w najbliższym roku planowane są kolejne projekty z dużym naciskiem na inwestycje dofinansowane przez województwo czy starostwo powiatowe. Planowane są m.in. dalsze modernizacje budynków Ochotniczych Straży Pożarnych, rozbudowa szkoły w Kamionce, utworzenie nowych miejsc żłobkowych oraz budowa budynku wielofunkcyjnego przy Parku Historycznym Blizna. Na terenie gminy powstanie także pierwszy skatepark, na prośbę młodzieży.

zdjęcie Gmina Ostrów

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
23 dni temu

Aż miło się to czyta jak się Ostrów rozwija! Wkrótce Ropczyce też zaczną tylko trzeba zmienić władzę i wywalić PSL!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x