Orzech promocje

Zapraszamy na konferencję popularno-naukową związaną z utworzeniem szlaku partyzanckiego

Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach wraz z partnerami realizuje projekt „Szlak Partyzancki I Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica”. Zanim w terenie zostanie oficjalnie otwarta wytyczona i opisana historyczna trasa walk żołnierzy I Zgrupowania AK Obwodu Dębica 27 września 2024 r. odbędzie się konferencja popularno-naukowa pt. Akcja „Burza” lokalnie.

KONFERENCJA POPULARNO-NAUKOWA odbędzie się w auli Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach. Jest ona niezbędnym wstępem dla przyszłych uczestników wędrówek Szlakiem Partyzanckim I Zgrupowania AK Obwodu Dębica, aby poznali kontekst historyczny i genezę akcji „Burza” w wymiarze ogólnopolskim i lokalnym. Jest zachętą do poznawania historii małej Ojczyzny i świadomego przejścia utworzonym w ramach projektu Szlakiem.

Panele tematyczne przeprowadzone przez specjalistów obejmą m.in. symbole narodowe RP, ich znaczenie i wykorzystywanie podczas II wojny światowej (symbol Polski Walczącej, opaski biało-czerwone z orłem w koronie). Ideę powstania Szlaku Partyzanckiego II Zgrupowania Obwodu AK Dębica – powstanie, znaczenie, pamięć. Znaczenie szlaków i ścieżek historycznych w procesie edukacji. Ideę powstania Szlaku Partyzanckiego I Zgrupowania Obwodu AK Dębica, treści i informacje, jakie będzie można znaleźć na tablicach, skrótowy przebieg akcji „Burza” w miejscowościach obecnego powiatu ropczycko-sędziszowskiego, nazwiska i pseudonimy dowódców i żołnierzy, miejsca znaczących wydarzeń.

W konferencji udział weźmie świadek historii.

Program konferencji:

Część I (9.30 – 10.40)

  • Otwarcie konferencji – Agnieszka Ochał (dyrektor PCEK w Ropczycach)
  • „Symbole narodowe Polskiego Państwa Podziemnego” – dr Jacek Magdoń (IPN Oddział w Rzeszowie)
  • „Szlak Partyzancki II Zgrupowania Obwodu Armii Krajowej Dębica – idea powstania” – Tomasz Czapla (Muzeum Regionalne w Dębicy)
  • Przerwa (wymiana grup)

Część II (11.30 – 13.00)

  • „Interdyscyplinarne wykorzystanie ścieżek historyczno-dydaktycznych w edukacji na przykładzie Szlaku Partyzanckiego. Doświadczenia i możliwości” – Maciej Małozięć (ŚZŻAK Środowisko 5 PSK AK w Dębicy)
  • „Szlak Partyzancki I Zgrupowania Obwodu Armii Krajowej Dębica” – Szymon Pacyna (PCEK w Ropczycach)
  • Świadek historii

Zakończenie konferencji.

Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x