Spotkanie z poezją i prozą – finał wojewódzkiego turnieju ,,Zawsze Wierni”
„Nie nudziliśmy się ani przez chwilę” – powiedział jeden z członków komisji konkursowej, podsumowując przesłuchania po finale IX edycji WTPiP „ZAWSZE WIERNI”, który odbył się po raz kolejny w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach 20 marca 2024 r.
Spotkanie otworzyła dyrektor PCEK w Ropczycach Agnieszka Ochał, która powitała przybyłych do PCEK w Ropczycach gości, m. in.:
- reprezentującego Marszałka Województwa Podkarpackiego Radnego Sejmiku wojewódzkiego dra Jacka Magdonia,
- reprezentującą Podkarpackiego Kuratora Oświaty st. wizytator Magdalenę Ćwikłę,
- Sekretarz ZG Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców Małgorzatę Rauch (Podkarpacki Kurator Oświaty w latach 2015-2023).
Z okazji finału IX edycji WTPiP „ZAWSZE WIERNI” adresy okolicznościowe, listy gratulacyjne przesłali: Roman Jakim, Przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, Jerzy Guniewski, Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie.
Spotkanie z poezją i prozą rozpoczęło się wysłuchaniem utworu Adama Asnyka z muzyką Zbigniewa Preisnera „Miejcie nadzieję” w przejmującym wykonaniu nauczycielki Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim p. Justyny Baran.
Następnie koordynator konkursu Elżbieta Orzech dokonała krótkiego podsumowania tegorocznej edycji konkursu.
Podsumowanie IX edycji WTPiP „ZAWSZE WIERNI”:
W 2024 r. w konkursie aktywne były cztery powiaty.
- Powiat dębicki – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy
- Powiat mielecki – I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu
- Powiat ropczycko-sędziszowski – Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach
- Powiat strzyżowski – Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej
W IX edycji WTPiP „ZAWSZE WIERNI”, licząc od etapu powiatowego, w zmaganiach konkursowych wzięło udział co najmniej 123 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Konkurs został objęty patronatem honorowym: Marszałka Województwa Podkarpackiego, Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, Oddziału IPN w Rzeszowie, Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Konkurs uzyskał zgodę na posługiwanie się logo „Niepodległa” i znalazł się na mapie wydarzeń organizowanych pod logo „Niepodległa”.
Organizatorzy – Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach i Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców O. Sędziszów Młp.
Konkurs recytatorski ZAWSZE WIERNI znalazł się w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, ustalonym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2023/2024.
Przebieg konkursu
Wreszcie rozpoczęły się recytacje 12 finalistów ze szkół podstawowych i 11 finalistów ze szkół ponadpodstawowych. Publiczność gromkimi brawami potwierdziła, że warto było przyjechać i wszystkich ich wysłuchać.
W przerwie na obrady komisji konkursowej, w której pracowali: Katarzyna Hudzicka-Chochorowska (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie), Przemysław Tejkowski (Miejsko Gminny Ośrodek Kultury), Bogumiła Stec-Świderska (Prezes KSW O. Sędziszów Młp.) uczestnicy mogli się nieco posilić i obejrzeć dostępne w PCEK wystawy.
WYNIKI IX EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO TURNIEJU POEZJI I PROZY „ZAWSZE WIERNI”
KATEGORIA I – SZKOŁA PODSTAWOWA
Laureatami konkursu, zajmując kolejne miejsca, zostali:
- 1. Klara Azeez (Szkoła Podstawowa nr 2 w Sędziszowie Małopolskim) – Michał Konarski „Jedna chwila”
- 2. Natalia Jajeśnica (Szkoła Podstawowa w Cieszynie) – Tadeusz Płużański „Strzały słów kłamliwych o Ojczyźnie”
- 3. Anna Pleban (Szkoła Podstawowa w Żyrakowie) – Barbara Lipińska „Inka”
WYRÓŻNIENIA:
- Karol Winiarski (Szkoła Podstawowa w Stępinie) – Lech Makowiecki „Zachowałam się jak trzeba”
- Natalia Ziobro (Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Godowej) – Jacek Kaczmarski „Katyń” – fragm.
- Nadia Gembal
KATEGORIA II – SZKOŁA PONADPODSTAWOWA
Laureatami konkursu, zajmując kolejne miejsca, zostali:
- 1. Julia Jaje (II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy) -Szymon Nowak „Dziuńka”
- 2. Katarzyna Mosior (Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy) – Jadwiga Lazarowicz „Stracony dom”
- 3. Zofia Strzępek (Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie) – Zbigniew Herbert „Przesłuchanie anioła”, Leszek Andrzej Mroczkowski „Ostatni list do matki” – kompilacja tekstów
WYRÓŻNIENIA:
- Wojciech Ossowski (Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie) – Mieczysław Chojnacki „Wspomnienia”, Leszek Czajkowski „Wyklętym” – kompilacja fragm. tekstów
- Dorota Pogoda (I Liceum Ogólnokształcące w Mielcu) – kompilacja tekstów Z. Herberta: „Przesłuchanie anioła”, „Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu”, „Raport z oblężonego miasta”
- Szymon Zima (Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach) – Lech Piwowar „Żołnierz, który klęczy”
Nagroda Dyrektora PCEK w Ropczycach – Julia Petka (II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu) – Zbigniew Herbert „Wilki”
Nagroda KSW – Tymoteusz Bukowski (Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy) – Elżbieta Jakimek-Zapart „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”.
Gratulacje i podziękowania
Serdecznie gratulujemy Laureatom! Organizatorzy składają wyrazy wdzięczności wszystkim Osobom, Instytucjom, Organizacjom, Mediom, które przyczyniły się do zorganizowania IX edycji WTPiP „ZAWSZE WIERNI”. Do zobaczenia w 2025 r. na X edycji WTPiP „ZAWSZE WIERNI”!
oprac. Elżbieta Orzech (PCEK)
zdjęcia PCEK