Orzech promocje

Czy będą usuwane drzewa w alei prowadzącej do Góry Ropczyckiej?

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, która odbyła się 29.10.2019r., radny Jerzy Kiebała skierował pytanie do starosty Witolda Darłaka o przycinkę korony drzew od drogi krajowej 94 w kierunku Góry Ropczyckiej. Gdyż drzewa znajdujące się przy tej drodze są dosyć duże i stwarzają niebezpieczeństwo przemieszczającym się tamtędy mieszkańcom powiatu.

Wspomniał także, iż mieszkaniec Zagorzyc składał już taką prośbę z podpisami mieszkańców o przycięcie znajdujących się tam drzew, ale nie otrzymał odpowiedzi i drzewa nie zostały przycięte.

Jak poinformował starosta Witold Darłak: – Z tymi drzewami mamy problem już od kilku lat, otóż składaliśmy wiele wniosków (w tamtym roku i w poprzedniej kadencji) o pozwolenie na wycinkę czy też przecinkę do konserwatora zabytków, który niestety nie godził się na jakąkolwiek interwencje. Konserwator jedynie nakazał wykonanie diagnostyki drzew, która niestety nie został przeprowadzona ze względu na wysoką cenę.

Taka diagnostyka pozwala na ocenę stanu przedmiotowego drzewa, obejmująca analizę stanu zdrowotnego oraz zachowanie statyki. Oszacowany zostaje stopień zagrożenia ludzi i mienia w  najbliższym otoczeniu drzewa. 

Jak wspomina Starosta: „Ostatnio, na wniosek mieszkańców zostało złożone kolejne pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nagle zmienił zdanie i wniosek o wycinkę drzew wraz z nowym nasadzeniem przesłał dalej do WIOŚ”.

Teraz Starostwo czeka na decyzję i pozwolenie na wycinkę drzew. Jeżeli będzie takie zezwolenie prace najprawdopodobniej będą wykonane w przyszłym roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Co wam zawiniła Góra Ropczycka?!
Co wam zawiniła Góra Ropczycka?!
3 lat temu

Drzewa – wyciąć, bobry – zastrzelić, pałac i koszary – w ruinie, zbudować – suchy polder – i na koniec nazwę zmienić – na “Królewska”…

Oj ludzie, ludzie – co ta Góra Ropczycka wam zawiniła, że tak ją traktujecie?!

Marcin
Marcin
4 lat temu

Drzewa może i ładne i stare ale zadajmy sobie pytanie co jest ważniejsze ludzie czy drzewa…. drzew zasadzić zawsze można mnóstwo w innym miejscu, a przy dogach takie masywne drzewa to przy potencjalnej kolizji ogromne niebezpieczeństwo

2
0
Would love your thoughts, please comment.x