Orzech promocje

Sukces artystycznego weekendu w Wielopolu Skrzyńskim “Lekcje Wielopolskie” [ZDJĘCIA]

“Lekcje wielopolskie” nawiązują do poprowadzonych przez Tadeusza Kantora wykładów dla studentów Scuola d`Arte Dramatica. Owocem tych spotkań były “Lekcje mediolańskie”, tłumaczone na wiele języków. “Lekcje mediolańskie” tak naprawdę były kolejnym manifestem artysty, który stał się inspiracją dla wielopolskiego wydarzenia.

Do Wielopola przyjechali studenci Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Trzydniowe lekcje poprowadzili: dr hab. prof. UR Marlena Makiel-Hędrzak, dr hab. prof. UR Renata Szyszlak, dr hab. prof. UR Marek Pokrywka, dr Piotr Woroniec, mgr Marek Haba, mgr Małgorzata Paluch – Cybulska i mgr Irena Walat. „… o wszystkim pamiętać i wszystko zapomnieć…” to temat przewodni tego projektu.

Pamięć miejsca i czasu. “Pamięć dziecka” zatrzymana w sztuce Tadeusza Kantora. Pamięć w kontekście aktu twórczego i postawy artystycznej. Rozważania w tym temacie poprowadziła prof. Marlena Makiel-Hędrzak rozpoczynając w piątek “Lekcje wielopolskie”. Studenci poznali też historię Wielopola Skrzyńskiego i rodziny Kantorów,o której opowiedzieli pracownicy muzeum. W opowieściach o dzieciństwie Tadeusza Kantora w “wiecznym miasteczku” wsparciem były udostępnione przez muzeum dokumenty, teksty, zdjęcia, filmy i kroniki a także bogaty zbiór książek i publikacji o artyście.

W sobotę, wczesnym rankiem artyści przejęli Kantorówkę. Mogli wybrać sobie stanowisko pracy w dowolnym jej miejscu… Rozpoczął się wyczekiwany moment…kiedy „[…]PRZESTRZEŃ ŻYCIA, WSZYSTKO, CO W TYM SŁOWIE SIĘ MIEŚCI – BYTUJE OBOK DRUGIEJ PRZESTRZENI, PRZESTRZENI SZTUKI, RAZEM I WSPÓLNIE MIESZAJĄC SIĘ I PRZENIKAJĄC, DZIELĄC WSPÓLNY LOS… TO WYSTARCZA!” TK Akt twórczy dokonywał się. O godzinie 11stej rozpoczął się wykład mgr Małgorzaty Paluch-Cybulskiej wybitnej badaczki życia i twórczości Tadeusza Kantora pt. „Tadeusz Kantor: artysta totalny”.

Następnie inspirujące rozmowy przy kawie, podczas których studenci mogli zadawać pytania i rozmawiać szerzej na interesujące ich zagadnienia i fakty z życia artysty. Rozmowa była ożywiona – nie mogło być inaczej. Małgorzata Paluch – Cybulska bada twórczość Kantora od 16 lat i jest skarbnicą wiedzy o życiu twórcy i o jego sztuce.

W niedzielę studenci i profesorowie spotkali się z dziećmi i młodzieżą Wielopolszczyzny. Młodzi adepci sztuki mogli podejrzeć pracę artystów, ich warsztat i posłuchać o inspiracjach, sposobie pracy, technikach, o życiu na uczelni. Warsztaty okazały się wielkim sukcesem. STUDENCI byli NIESAMOWICI i okazali się doskonałym „materiałem” na przyszłych wykładowców! W sposób niebywale interesujący opowiadali o swoich pracach, o narzędziach, którymi się posługują. Dzieci poznały różne techniki i sposoby ekspresji. Wspólne malowanie, rysowanie okazało się wspaniałą przygodą!

To była niezwykła i niezapomniana Lekcja. Najpiękniejsza. Całym sercem DZIĘKUJEMY STUDENTOM, PROFESOROM i zaproszonym GOŚCIOM za ten czas. Za ich pasję z jaką dzielili się swoją wiedzą i miłość do sztuki. Za refleksje nad miejscem do którego przyjechali i których ślady zamknęli w swych pracach. Na naszych oczach sztuka stawała się „miejscem pamięci”.

Oficjalne zakończenie “Lekcji wielopolskich” nastąpi w grudniu, na uroczystym wernisażu, na którym będziemy mogli podziwiać dzieła powstałe w Kantorówce podczas warsztatów. Pokażemy prace wszystkich artystów biorących udział w projekcie: profesorów, studentów i dzieci. Owocem “Lekcji wielopolskich” będzie album z pracami artystów i tekstami teoretycznymi. Prezentacja i promocja albumu odbędzie się na Uniwersytecie Rzeszowskim i gdzie jeszcze….? O tym później!

Zawiązała się również Grupa Artystyczna, którą stworzyły dzieci na niedzielnych warsztatach. Grupa będzie się spotykać w Kantorówce, w każdy piątek o godz 18.00 na lekcjach z zakresu sztuk wizualnych (będziemy rysować, malować…tworzyć…uczyć się historii sztuki, spotykać z artystami). Na pierwszym spotkaniu wybierzemy nazwę grupy i ogłosimy ją na grudniowym wernisażu. To były “I Lekcje wielopolskie”… będą kolejne… pojedziemy też z nimi do Mediolanu… taki mamy plan…a wracając zaprosimy Mediolan do Wielopola Skrzyńskiego.

mat. prasowy: Damian Budziwojski

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x