Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Pierwsza komunia święta – jakie koszty generuje organizacja uroczystości w kościele?

Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważna ceremonia religijna i wydawałoby się, że jest sakramentem darmowym. Najważniejsze w tym dniu są przeżycia duchowe, jednak rodzice muszą liczyć się również z dużymi wydatkami. 

Za udzielanie sakramentów Kościół katolicki opłat pobierać nie powinien. Jednak niemałe koszty generuje organizacja samej uroczystości.

Do naszej redakcji napisał jeden z rodziców, zbulwersowany składką komunijną, a w zasadzie jej poszczególnymi kosztami: W czasach, kiedy epidemia koronawirusa daje się we znaki- ludzie tracą pracę, często pracują na połowę etatu, biznesy są zamykane, a ich budżety domowe są mocno nadszarpnięte – rodzice muszą ponieść niemałe koszty, w związku z sakramentem Pierwszej Komunii Świętej – informuje czytelnik.

O jakich kosztach mówimy?

Pobierana od rodziców składka na organizację komunii to wydatki na ceremonię w kościele. Wchodzi w nie koszt dekoracji kościoła, organisty, fotografa i datki na kościół i dla kapłanów, itp. Należy zaznaczyć tutaj, że taki budżet jest zazwyczaj ustalany przez komitet rodzicielski w porozumieniu z rodzicami.

Jak informuje czytelnik: koszty komunii są przekazywane przez rodziców z roku na rok klasą komunijnym. I tak też było w tym przypadku. Sprzeciw niektórym kosztom jest ignorowany, spora część rodziców się burzy, ale głośno o tym nie mówi.

W przedstawionym poniżej budżecie składka komunijna na ucznia to 200 zł przy grupie 55 osób przystępujących do Pierwszej Komunii. Otrzymany budżet od naszego czytelnika przedstawia koszty rodziców dzieci komunijnych z regionu ropczycko-sędziszowskiego. A zatem co wchodzi w skład takiego budżetu? Zobaczcie:

 • Fotograf – 3000 zł
 • Dekoracja kościoła – 2650 zł
 • Dar ołtarza – 1500 zł
 • Na prezenty dla księży – 1000 zł
 • Sprzątanie kościoła – 600 zł
 • Dla Katechety – 600 zł
 • Dla proboszcza – 500 zł
 • Organista – 500 zł
 • Ofiara kościelna – 300 zł
 • Zaproszenia – 20 zł

Powyższe koszty dają sumę prawie 11 tys. zł, co daje kwotę 200 zł składki na ucznia. Należy zaznaczyć, że w powyższym budżecie nie ma kosztów takich jak strój komunijny – alba (około 200 zł). Dodatkowo trzeba kupić książeczkę i medalik – tutaj osobna składka wyniosła 100 zł informuje czytelnik.

Podsumowując podstawowe składki, rodzic dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii Świętej musi liczyć się z kosztami minimalnymi około 500 zł.

źródło danych: czytelnik

32 komentarze na temat “Pierwsza komunia święta – jakie koszty generuje organizacja uroczystości w kościele?

 • 3 października 2022 o 16:57
  Permalink

  Komunia w Rzeszowie: od dziecka:
  fotograf 10zł
  chlebki + obrazek 25zł
  prezent dla księdza 15zł
  dekoracja koscioła 20zł
  Razem 70zł
  Ceny z artykułu są wyssane z palca albo pochodzą z parafii gdzie panuje ciemnota i proboszcz jest bogiem

  Odpowiedz
 • 11 kwietnia 2022 o 10:30
  Permalink

  U nas składka to 500 zł za każde dziecko! Oprócz tej kwoty sami musimy kupić alby, różańce, medaliony, świecę itd.
  Ponadto ksiądz powiedział na ostatniej próbie wprost – że jak rodzić nie wpłaci składki to dziecko nie może przystąpić do Pierwszej Komunii!!!
  Wspomnę, że jest 25 dzieci razy 500 zł…

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2021 o 13:31
  Permalink

  Nie zgadzam się z wieloma z was. Jeśli chodzi o komunię to wszystko było wyliczane tak żeby te koszty były jak najmniejsze. A ktoś kto organizuje komunię w lokalu ile wyda pieniędzy bo chce się pokazać co? Na to nie szkoda pieniędzy? A jeśli chodzi o cenniki co do ślubów czy chrztów to takich nie ma. Biorąc ślub ksiądz powiedział: ja nie przyjme od ciebie pieniędzy jeżeli chcesz coś wpłacić na kościół to wpłać, ale ja tego od ciebie nie wymagam.

  Odpowiedz
  • 1 kwietnia 2022 o 11:25
   Permalink

   U nas ksiadz od dziecka 200 zł . Jest około 60 dzieci czyli 12 tys za msze.

   Odpowiedz
  • 2 października 2022 o 16:24
   Permalink

   u nas dziś mamy ustaliły 600zl

   Odpowiedz
 • 21 marca 2021 o 11:42
  Permalink

  Rodzice dostają 500+ na dziecko co miesiąc więc to nie jest wydatek:) Nie muszą sobie kupować smatfonów i laptopów 🙂

  Odpowiedz
  • 22 marca 2021 o 15:24
   Permalink

   Laptopy są potrzebne dziecia w dzisiejszych czasach. 500+ jest dla dzieci na ich wykształcenie a nie na jakieś strojenie kościoła, sprzątanie go( wierni chodzą co tydzień i ten kościół sprzątają)A po co księdzu prezenty? Katecheta czy ksiądz za przygotowanie dziecka do komunii dostaje wynagrodzenie.

   Odpowiedz
  • 1 kwietnia 2022 o 17:01
   Permalink

   tylko księdzu znieść całe 500+bo do komunii dzieci przygotował? To jest jego obowiązek jeśli jest “pasterzem” swej Trzódki. Księża nie mają pojęcia o problemach ekonomicznych rodzinnych i żadnych zresztą. W dzisiejszym czasie, gdy jest wszystko gotowe, pokrojone, przyprawione to im kobieta z zewnątrz przychodzi na plebanię śniadanie robić. Wstydziłby sie jeden z drugim. Ale kasa tak.

   Odpowiedz
  • 25 października 2022 o 12:24
   Permalink

   Witam . A czy 500+ jest przeznaczone dla księdza??? Czy może na edukacje i potrzeby dziecka? Czy orientuje się Pan jakie są wydatki z tym związane? Zajęcia dodatkowe mojego syna za miesiąc to 950 zl. Tyle w temacie. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 19 marca 2021 o 21:08
  Permalink

  Udało ci się i tyle ten portal to za duże słowo. Publikuje co mu się podoba dla poklasku. A jak nie podoba się to opcja komentowania jest wyłączona bo najwygodniej.

  Odpowiedz
 • 19 marca 2021 o 18:49
  Permalink

  Komentujacy niech pukną sie w te puste dzbany… znam ludzi , samotne matki które ostatni grosz dają – ze wstydu przed wlasnie takimi rodzicami jak Wy ! Bo zaraz powiecie ze po co dziecko daje skoro kasy nie ma … ze wstydu , z pokory nie pojda do ksiedza i nie powiedza ze kasy nie maja … ale co Wy mozecie wiedzieć, najedzony glodnego nigdy nie zrozumie… poczytajcie co Wam rząd chce za chwile zrobic – wyzamykac sklepy -wszystkie , wojsko na ulice a Wy “biedaki” dajcie kase księdzu, wszak on najważniejszy i razem z nim trzymając za nogi do nieba pójdziecie… tylko nie rozumiecie ” biedaki” ze tam to akurat znaczenie miec nie będzie czy dałeś/as księdzu więcej… tyle w temacie. A jak jestescie tacy pobożni to pomóżcie tym co nic nie mają – to Wam trudno zrobić, ale rece w kosciele składać, i ksiedzu sakwe napychac- jestescie pierwsi, obłudnicy…

  Odpowiedz
  • 19 marca 2021 o 20:29
   Permalink

   Masz 100% racji. Aż dziwne, że twój komentarz przeszedł, bo z reguły te niewygodne nie są publikowane- wiem z doświadczenia.

   Odpowiedz
   • 14 kwietnia 2021 o 21:44
    Permalink

    Słowo ” cennik” sugeruje, że to Ksiądz ustala, te koszty. A to kompletna bzdura i oszczerstwo, ponieważ wysokość składki i jej podział są ustalane przez Rodziców z “Trójek ” klasowych. Bez wiedzy jakiegokolwiek Księdza.

    Odpowiedz
    • 1 kwietnia 2022 o 16:49
     Permalink

     No to ksiądz mógłby by człowiekiem, i nie brać, zebranych pieniędzy. Jeśli faktyczniejest taka potrzeba, to za te pieniądze pomóc biedniejszym. Np. zapłacić biednemu dziecku za obiady w szkole za cały rok, lub coś w tym rodzaju.

     Odpowiedz
  • 24 marca 2021 o 21:00
   Permalink

   Ta jasne 10-latki nic nie robia na przerwie tylko sie interesuja czy mama zaplacila juz na komunie 🙂
   Jak bylbys w temacie to na pierwszym spotkaniu ksiadz powiedzal ze udzieli komunii nawet jedemu dziecku – nic Cie nie kosztuje to , masz komunie np. na mszy wieczornej czy innej -juz Ci kasa odpada -alby nie musisz kupowac – moze dziecko pujsc np. na bialo -czarno – napewno masz w domu , albo kupisz za pare groszy -rodzice nawet oglaszaja ze oddadza za darmo , wszytko bez kosztow ,tylko checi i troche czasu aby poszukac na necie … ale lepiej komentowac …a tak na marginesie drogi czytelniku opisales sie jak wyprawka w 8 klasie na egzaminie probnym… a i tak zrobisz komunie w najlepszym lokalu bo tak wygodniej 🙂 albo trzeba sie pokazac rodzinie a komentujesz koszt ktory nie jest prawdą ….

   Odpowiedz
 • 19 marca 2021 o 16:54
  Permalink

  W czym problem? Jak jest za drogo nie puszczać dzieci do Komunii
  Nikt nikogo do niczego nie zmusza.

  Odpowiedz
 • 19 marca 2021 o 14:12
  Permalink

  Nie macie już o czym pisać że nawet nie piszecie tylko kupujecie teksty jak na pudelku

  Odpowiedz
  • 22 marca 2021 o 16:56
   Permalink

   A może czytelnik poprosił o napisanie takiej informacji. I dlaczego twierdzisz, że ktoś kupuje “teksty”? Dziwnie to brzmi.

   Odpowiedz
 • 19 marca 2021 o 14:11
  Permalink

  Po co “prowadzić ” dziecko do komuni ,skoro widać z góry podejście że kościół jest zły. Nie widzie sensu.

  Odpowiedz
 • 19 marca 2021 o 14:03
  Permalink

  A to kto broni przystąpić do komuni bez fotografa,organisty,czy kwiatów w kościele . Prezentów na urodziny czy inne uroczystości też nie musisz nic kupować bo przecież to strata pieniędzy.taki masz tok myślenia. Jeśli powiesz księdzu że nie masz hajsu to napewno udzieli on komuni świętej .

  Odpowiedz
  • 19 marca 2021 o 21:02
   Permalink

   Fotograf – 3000 zł nie jest potrzebny, ale zapomniałem, najważniejsze jest zdjęcie na fejsa. Rodzic musi być na topie.
   Dekoracja kościoła – 2650 zł. Rodzice sami mogą udekorować kościół i zrobić to można spokojnie za 500 zł.
   Dar ołtarza – 1500 zł – to jest wymyśl rodziców.
   Na prezenty dla księży – 1000 – także niepotrzebny, rodzice to wymyślili. Ksiezom niesapotrzebne żadne prezenty.
   Sprzątanie kościoła – 600 zł dlaczego rodzic nie weźmie odkurzacza czy mopa i sam nie posprzątać kościoła? Zapomniałem – wygodny tryb życia. Cóż, masz pieniądze to płać jak nie chce Ci się robić.
   Dla Katechety – 600 zł – zbedne
   Dla proboszcza – 500 zł – 200 zł spokojnie wystarczy, za darmo też odpraw gdyby rodzice nie pyskowali i poszli spokojnie porozmawiać i przedstawić silne argumenty a nie argument siły.
   Organista – 500 zł. – jest zatrudniony przez parafie, ma pensje to po co dodatkowo płacić? Zapomniałem, że tak nauczyliscie wszystkich, że rozdaje ie pieniądze na prawo i lewo.
   Ofiara kościelna – 300 zł – na cele parafialne
   Zaproszenia – 20 zł – możecie też kupić po 100 zł – to jest Wasza sprawa ile zapłacicie.

   Z kwoty 11k zł zrobi się max 2 k więc co to jest po kilkanaście złotych na rodzinę?? Więcej w ciągu tygodnia wydajecie na kebaby, pizze czy inne zbędne udogodnienia.

   Odpowiedz
  • 22 marca 2021 o 15:27
   Permalink

   Tak ksiądz udzieli komunii. Ale rodzice nie oszczędza komentarzy że ten nie dał… itp. a potem dzieci w szkole też nie oszczędza dziecku takich komentarzy.

   Odpowiedz
  • 23 marca 2021 o 20:44
   Permalink

   Moze lepiej w ogole nie przystwpowac ksiedza tez nie angazowac

   Odpowiedz
 • 19 marca 2021 o 10:42
  Permalink

  To “Cennik” komuni 2021 w Ropczyckie Farze przekazywany z rok na rok i kazdy kto posyła dziecko teraz do Komunii ma ten ” cennik” … To samo dotyczy każdego sakramentu , chrzest , komunia , bierzmowanie , slub , pogrzeb… tylko ciemny lud siedzi cicho i płaci…. Nasz Franciszek mówi ze sakramenty w kościele są DARMOWE ! Druga sprawa to szkoda ze redaktor nie opisała przestrzegania ograniczeń jaka sa wymagane teraz w kościołach.. . A ludzie siedza cicho pod kamyczkiem bo kazdy sie boi powiedzieć prawdy… ksiedzu trzeba sie kłaniać i płacić..

  Odpowiedz
  • 19 marca 2021 o 16:57
   Permalink

   Wiadomo jakie teraz mamy czasy, a tu biznes sie kreci w najlepsze i covida nie ma – chyba zostane księdzem…:-D

   Odpowiedz
 • 19 marca 2021 o 10:09
  Permalink

  A gdzie to takie koszty są ?? Chyba połowę z tej kwoty bierze dla siebie ten kto organizuje te składki. Artykuł to jeden wielki bubel.

  Odpowiedz
  • 23 marca 2021 o 08:00
   Permalink

   Drogi czytelniku kiepskiego informatora masz bo to nie są koszty komunijne z fary rop,jak chcesz pisać i obsmarowywac wszystkich po kolei to zgromadź pierw zetelne informacje a potem publikuj na stronie

   Odpowiedz
   • 23 marca 2021 o 22:08
    Permalink

    Zacznę od tego: możecie hejtować, mowić, że jestem „elektoratem pisu” czy „bronię czarnej mafii” mam to gdzieś. Wyrażam swoje zdanie.
    1. Jeśli tak zbulwersowany był ten rodzic, mógł głośno wyrazić sprzeciw wobec tych składek np „trójkom” bądź puścić swoje dziecko do Komunii w innej Parafii skoro tutaj jest tak „drogo” 😅 Ps. Podobno w innych są jeszcze wyższe składki 😉
    2. Z tego co się orientuję ten „cennik” nie dotyczy Fary Ropczyce jak tutaj komentuje jedna osoba,😉 dobrze by było to najpierw zweryfikować, bo mozna takim osadem skrzywdzić np. dzieci i ich rodziców czy osoby związane z ta Parafia 🙄 ktoś sobie z cenami pomieszał chyba, że to była prowokacja?? Bo temat koronawirusa sie kręci, nagonka na kościoły jest, bo tego nie zamknęli w kolejnym lockdownie Hmm? Choć nikt nikogo nie zmusza iść na msze, nikt nie zmusza byc chrześcijaninem, to jest nasza Wola… biedronki tez nie sa zamknięte chcesz idziesz, nie chcesz to nie idziesz. Nikt nie zmusza…
    3. Jak tu ktoś wcześniej napisał koszty dotyczące:
    -fotografa: proszę mi powiedzieć czy ktoś z czytających ten artykuł ma jakaś pamiątkę ze swojej komunii?? Większość pewnie ma kasety, których nikt nie oglada albo wspomina żartobliwie swoje fryzury bądź zdjęcia na których widać przy duzym uśmiechu ile rówieśników nie miało zęba 😉
    – ubieranie kościoła: czy ktoś zawierał Sakrament Małżeństwa? Każdemu chyba zależało zeby kościół był pięknie przystrojony? Szuka sie kogoś do dekorowania, wybiera kwiaty, styl zeby Wszystko pięknie współgrało z młoda para. No to dlaczego kościół dla pierwszokomunistow nie mógłby byc pięknie ubrany kwiatami? W koncu I Komunie przyjmuje sie tylko raz 😉 dzieciaki tez chciałyby czuć się wyjątkowo w tym dniu.
    4. Sprzątanie: jesli znaleźliby sie rodzice chętni do sprzatania nie musiałaby robic tego kościelna czy ekipa sprzątająca. Nie trzebabyloby płacić a
    Jak wiadomo z każda inicjatywa,w której potrzebni sa rodzice np w szkole nie widac żadnej chęci pomocy, jaki zawsze jest problem z wybieraniem trójek klasowych, większość sie tego wypiera, nikomu nie zależy, zeby sie angażować bo jak to sie mowi „jeszcze sie taki nie urodził, który by wszystkim dogodził”a narzeka, komentuje pózniej każdy
    5. Skoro tak „rzetelnie” jest opisane ile to księża dostają hajsu to chętnie sie dowiem ile ludzie „dają” np. za udzielenie ślubu? Chrztu? Pogrzebu? Moze o tym napisac artykuł? Porównać ceny z innymi parafiami i zrobimy sobie ranking gdzie najlepiej sie opłaca? Ja mam wrażenie,ze to jest takie trochę owiane tajemnica. Każdy mowi, ze trzeba dać ale jak sie wprost zapyta to ile daleś , to jakoś nikt konkretnie kwoty nie poda…
    i zgadzam sie z jednym komentującym ksiądz nie wystawia cennika tyle macie mi dać bo inaczej nie odprawie mszy. To ustalają trójki…
    Za moich czasów 😅😅 dziewczynki szły w sukniach, co jedna to piękniejsza, takie przedsięwzięcie tez kosztowało, rodzice imprezy robili w domu a nie jak terwz większość w lokalach. Dzieci dostały zegarek, ewentualnie rower a dzis moze nam sie tylko oranżada po tej komunii odbić 😅Teraz czasy sie troszkę zmieniły. Myśle ze mamy łatwiej niz nasi rodzice w tamtych czasach a jakoś takich „afer” nikt dawniej nie robił…

    Tak sie zastanawiam co ten rodzic chciał
    Osiągnąć, żaląc się redakcji? Czy w czymś mu to pomogło? Lepiej mu sie teraz śpi? Jak puści swoje dziecko do komunii i spokojnie na niej uczestniczy? Nie bedzie miał wyrzutow ?

    A tak z innej beczki? Ile sie teraz daje dzieciom na komunie? Co rodzice robią z tymi pieniędzmi? Oddaja dziecku, wkraczają na konto czy porywaja za poniesione wydatki jak to dawniej bywało??? Sa jeszcze jakieś prezenty dawane czy tylko pieniądze? Jak juz takie tematy sa turaj poruszane to miałbym kilka na jednym poziomie 😅
    Pozdrawiam, więcej szacunku i dystansu do siebie ludzie 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *