Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Będzie krzyż i nowy pomnik w Sędziszowie Małopolskim

Gmina Sędziszów podjęła uchwały w sprawie postawienia krzyża przy obelisku upamiętniającym 500-lecie nadania praw miejskich dla Sędziszowa Małopolskiego oraz wzniesienia pomnika Jana Odrowąża na plantach przy Ratuszu.
Krzyż przy obelisku upamiętniającym 500-lecie nadania praw miejskich dla Sędziszowa Małopolskiego

Sędziszowscy duchowni wystąpili z prośbą do władz miasta o pozwolenie na postawienie krzyża przy obelisku przed domem kultury. Proboszczowie Krzysztof Gac i Ryszard Lis  oraz gwardian klasztoru kapucynów Stanisław Szlosek, do swojej prośby dołączyli listy poparcia, podpisane przez 576 osób. We wniosku znalazły się m.in. takie argumenty:

  • ogromna większość mieszkańców miasta to zadeklarowani katolicy, którzy przez wieki trwali pod krzyżem
  • przyłączenie się do inicjatywy „Dar na stulecie” z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły
  • upamiętnienie kardynała Stefana Wyszyńskiego, w roku jego planowanej beatyfikacji.

Podczas XV sesji 27 grudnia 2019 roku, radni wyrazili zgodę na rozbudowę pomnika o ponad 3-metrowy krzyż. Koszty związane z inwestycją pokryją wierni.

Pomnik Jana Odrowąża ze Sprowy

W Sędziszowie zostanie postawiony pomnik Jana Odrowąża ze Sprowy. Rada Miejska na ostatniej sesji 27 stycznia wyraziła zgodę na wykonanie i umieszczenie na plantach miejskich w Sędziszowie Małopolskim, pomnika założyciela miasta. Jan Odrowąż przyczynił się do przekształcenia wsi Sędziszów w miasto.  W 1483 roku uzyskał przywilej, w którym zatwierdzone zostały granice nowego ośrodka miejskiego oraz ustanowione cotygodniowe targi w środę.

Pomnik przedstawiał będzie w naturalnej wielkości rycerza Jana Odrowąża ze Sprowy, wykonanego jako odlew z brązu. Ma być umieszczony przed Ratuszem w Sędziszowie Małopolskim.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] duchowni i wierni z Sędzszowa Młp. Decyzja zapadła w czasie styczniowej sesji o czym pisaliśmy tutaj. Krzyż ten jest wotum wdzięczności mieszkańców Miasta i Gminy Sędziszów Młp. […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x