Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Policjanci zatrzymali kilku kierujących z cofniętymi licznikami w pojeździe

Zgodnie z nowelizacją przepisów, od 1 stycznia policjanci sprawdzają i spisują stan licznika w kontrolowanych samochodach. Zebrane dane przesyłają do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Już podczas minionego weekendu, ropczyccy mundurowi ujawnili kilku kierujących poruszających się autami z cofniętymi licznikami. W myśl artykułu 306a kodeksu karnego jest to przestępstwo ścigane z urzędu, prokuratura wszczyna w takich sprawach śledztwo.

Zgodnie ze zmianami przepisów kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach stało się przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a wprowadzone przepisy umożliwiają funkcjonariuszom wgląd w obecny stan przebiegu pojazdu i każdy kierujący musi pozwolić zajrzeć mundurowemu do jego wnętrza, aby mógł on odczytać wskazania drogomierza. W powiecie ropczycko – sędziszowskim, policjanci od dnia obowiązywania nowych przepisów, ujawnili już kilku kierujących pojazdami z cofniętymi licznikami.

Zatrzymane w piątek w miejscowości Klęczany, dostawcze iveco podczas przeprowadzonego w sierpniu 2018 roku przeglądu miało na liczniku 567211 km, natomiast w chwili kontroli widniał przebieg 526300 km. 

Dzień później, podczas kontroli osobowego seata w Sędziszowie Małopolskim policjanci stwierdzili, że licznik wskazywał 24816 km, a podczas przeglądu w styczniu 2019 roku było 305287 km. W tym samym dniu również w Sędziszowie Małopolskim, wskazania kolejnego drogomierza były niezgodne z danymi w bazie CEPIK. Tym razem w citroenie, licznik w czasie kontroli wskazywał 17412, a podczas badań technicznych w 2018 roku było to 200000 km.

Kolejne dwa pojazdy z niewłaściwymi wskazaniami drogomierzy zostały zatrzymane w niedzielę. W miejscowości Krzywa podczas kontroli motoroweru licznik pojazdu wskazywał 4780 km, a podczas badania technicznego w czerwcu 2019 roku było to 7600 km. W Ropczycach podczas sprawdzania pojazdu marki Jeep okazało się, że jego aktualny przebieg wynosi 172763 km, a wcześniejszy wpis ze stacji diagnostycznej podawał 172 781 kilometrów.

W jednym przypadku, funkcjonariusze nie mogli odczytać wskazań drogomierza z uwagi na jego niesprawność. Kierujący BMW zatrzymany do kontroli drogowej, w niedzielę w Ropczycach, tłumaczył, że jest właścicielem tego pojazdu od dwóch miesięcy i nie wie, co się stało z licznikiem pojazdu. 

We wszystkich przypadkach funkcjonariusze sporządzili dokumentację celem przeprowadzenia postępowania z art. 306a kodeksu karnego.

Licznik przebiegu można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Jest to możliwe tylko z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego, a taką wymianę trzeba zgłosić uprawnionemu diagnoście, który ten fakt odnotuje w systemie i wprowadzi nowe dane.

Źródło: KPP Ropczyce

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x