Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

UWAŻAJ NA FAŁSZYWE WIADOMOŚCI E-MAIL

Funkcjonariusze ostrzegają przed fałszywymi mailami, w których przestępcy poprzez różnie sformułowane wiadomości, nakłaniają do pobrania pliku, który może zawierać złośliwe oprogramowanie. W związku z tym, podczas korzystania z poczty, zachowajmy szczególną ostrożność i nie otwierajmy załączników do wiadomości mailowych nadesłanych od nieznanych osób.

Fałszywe wiadomości pozornie wyglądające jak autentycznie w rzeczywistości bardzo często są wysłane z zagranicznego serwera. Oszuści, aby uwiarygodnić ich prawdziwość, posługują się grafiką podobną do tej używanej przez różnego rodzaju instytucje, banki itp. Często przybierają one formę powiadomienie o zapłacie bądź prośbę o potwierdzenie otrzymania płatności. Dla adresata poczty, taka wiadomość wygląda jak autentyczna, jednak załącznik dołączony do wiadomości może zawierać złośliwe oprogramowanie, które pozwala na przechwycenie danych poufnych np. loginu i hasła do bankowości elektronicznej.

Pojawiają się także wiadomości wysyłanych rzekomo przez funkcjonariuszy policji, które mogą np. informować o konieczności zgłoszenia w celu przesłuchania do najbliższej jednostki policji. W mailu znajduje się załącznik, którego otworzenie może spowodować zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem.

W przypadku otrzymania wiadomości od nieznanej osoby podejdźmy do jej treści ostrożnie, dokonując porównania czy wiadomość ma odzwierciedlenie z rzeczywistymi działaniami i pochodzi rzeczywiście od wskazanego nadawcy.

Pamiętajmy, że wysyłane przez funkcjonariuszy drogą elektroniczną wiadomości nie zawierają linków odsyłających do stron internetowych, ani spakowanych plików, które odbiorca powinien odpakować.

Źródło: KPP Ropczyce

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x