Orzech promocje

Bezpieczeństwo Banków Spółdzielczych z Grupy BPS to priorytet

W ostatnim czasie klienci banków z zainteresowaniem śledzą zdarzenia związane z Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym z siedzibą w Sanoku. Zaistniałej tam sytuacji nie należy jednak wiązać z działalnością pozostałych Banków Spółdzielczych funkcjonujących na tym samym terenie. Czytelnicy i klienci zastanawiają się, czy środki finansowe, które zgromadzili w innych Bankach Spółdzielczych, są bezpieczne. Odpowiadamy na Państwa pytania i uspokajamy.

Czy sytuacja Podkarpackiego Banku Spółdzielczego ma wpływ na inne Banki Spółdzielcze działające na tym samym terenie?
Nie. Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku realizował własną wizję działalności, która znacznie odbiegała od kierunku rozwoju pozostałych Banków Spółdzielczych funkcjonujących na tym terenie. Dlatego też działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wobec Podkarpackiego Banku Spółdzielczego nie mają żadnego wpływu na bezpieczeństwo pozostałych Banków Spółdzielczych, które są odrębnymi instytucjami finansowymi.

Czy Podkarpacki Bank Spółdzielczy należał do Zrzeszenia Banków Spółdzielczych?
Nie. Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku nie należał do żadnego Zrzeszenia banków. Co bardzo ważne, nie był też uczestnikiem Systemów Ochrony utworzonych w Zrzeszeniach, czyli instytucji, których celem jest przede wszystkim ochrona Banków Spółdzielczych i środków finansowych ich klientów.

Ile Banków Spółdzielczych działa na tym terenie i jak są chronione?
Poza Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym z siedzibą w Sanoku na terenie Rzeszowszczyzny funkcjonuje 36 innych Banków Spółdzielczych. Wszystkie są zrzeszone w Grupie BPS i należą do Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS – instytucji powołanej do zapewnienia bezpieczeństwa złożonych w banku depozytów oraz do gwarantowania płynności i wypłacalności samego banku. Jest to szczególnie istotne dla bezpieczeństwa środków samorządów lokalnych.

Jak są chronieni klienci Banków Spółdzielczych należących do Systemu Ochrony?
System Ochrony Zrzeszenia BPS dysponuje środkami pomocowymi w ogromnej kwocie: ponad 7 mld zł. Dzięki temu zapewnia terminowe regulowanie przez banki – będące jego uczestnikami – zobowiązań wobec klientów oraz gwarantuje bezpieczeństwo depozytów. Należy podkreślić, że pieniądze klientów tych Banków Spółdzielczych mają nawet podwójną ochronę: Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Systemu Ochrony. Aktualny wykaz Banków Spółdzielczych – uczestników Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS – znajduje się na stronie internetowej sozbps.pl.

Czy System Ochrony monitoruje sytuację Banków Spółdzielczych będących jego uczestnikami?
Tak. Sytuacja ekonomiczno-finansowa każdego Banku Spółdzielczego z Grupy BPS jest na bieżąco monitorowana. Ponadto System Ochrony stale kontroluje poszczególne banki, tak aby odpowiednio wcześnie zidentyfikować ewentualne zagrożenia. Co kwartał Banki Spółdzielcze należące do Systemu Ochrony poddawane są ocenie ryzyka. Wyniki przeglądu ryzyka Systemu Ochrony oraz sprawozdania finansowe Systemu Ochrony jako Grupy BPS są ogólnodostępne i publikowane na stronie internetowej Systemu Ochrony.

Czy wobec tego środki finansowe klientów Banków Spółdzielczych z Grupy BPS są bezpieczne?
Tak, Banki Spółdzielcze zrzeszone w Grupie BPS są bezpieczne i stabilne. Klienci tych Banków korzystają – obok gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dla depozytów do kwoty stanowiącej równowartość 100 tys. euro – z dodatkowej ochrony realizowanej przez System Ochrony zapewniającej bezpieczeństwo wszystkich środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Artykuł sponsorowany – materiał nadesłany.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
4 lat temu

Dzięki za wyśnienie. Myślałam że banki spółdzielcze to jeden bank.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x