Daniel Obajtek

Czy wilki przechodziły przez powiat ropczycko-sędziszowski?

Myśliwy natknął się na ślady wilka w Pustkowie. Zwierzę zostało także uchwycone przez fotopułapkę.

Zaprzyjaźniony z nami myśliwy z Pustkowa mówi, że na pastwisku w okolicy rzeki Tuszymki (powiat dębicki) zauważył charakterystyczne ślady wilka – symetryczne ustawienie opuszek palcowych: między odbiciem poduszek wyraźnie widoczna była litera X . Przednie pazury były wyraźniej odbite od tych bocznych.

Po za tym na zdjęciu z fotopułapki widać zwierzę, był to dorosły osobnik. Kierował się w stronę Ocieki. W powiecie dębickim to nie pierwszy raz, kiedy leśnicy widzieli wilka.

Czy wilki były i są w powiecie ropczycko-sędziszowskim?

Wszystko możliwe, że wilki pojawiły się również w lasach powiatu ropczycko-sędziszowkiego, bądź przemieszczały się po naszym terenie w celu dalszej wędrówki. Wilk potrafi dziennie pokonać około 20 km, a jeśli trzeba to nawet ponad 100 km. Po co tak daleko wędrują? Powodem jest pożywienie, dlatego szukają miejsca pełnego w zwierzynę kopytną. Nie bez znaczenia jest też działalność człowieka który wypiera wilki z ich terenu. Wilki w Polsce na wolności żyją maksymalnie szesnaście lat. Ludzie nie powinni się ich obawiać. Zwierzęta te są wbrew pozorom bardzo płochliwe i ostrożne.

A może Wy mieliście kiedyś okazje zobaczyć wilka? Może było to w naszym powiecie?

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Wczoraj biegło 3 wilki w kierunku Dębicy przez las w Skrzyszówie to było srebro szare uciekaliśmy gdzie pieprz rośnie

Jachu
Jachu
3 lat temu

Dzisiaj przed godziną 8.00 dosłownie 100m przed wlotem drogi od strony Blizny do drogi głównej w Woli Ocieckiej wychamowałem rower przed przebiegającą młodą łanią. Pędzący wilk był tak skupiony na gonitwie ,że odbił dosłownie ok. 30 m ode mnie z powrotem w tą stronę z której przybiegł i z tą samą prędkością . Ciekawostka , jeżdżę kilka lat systematycznie po tych lasach ,a dzisiaj pierwsza obserwacja …ale jaka. Łania przez przypadek dzięki mnie chyba uszła z życiem. Poleciała przed drogę do lasu w kierunku Ocieki ,a wilk zawrócił na zachodnią stronę. Ciekawostka to się działo zaledwie ok. 100 m od pierwszych zabudowań na Woli Ocieckiej przy tej krzyżówce na drodze. Wrażenia niesamowite 

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Są u nas cały czas ja widziałem jakieś 15 lat temu w Ropczycach w rejonie dzisiejszej lokalizacji sklepu Mrówka KAZ

Xd
Xd
4 lat temu

Ja widziałem w powiecie Ropczycko-Sędziszowskim. W miejscowości Zagorzyce

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu
Reply to  Xd

Też dwa dni temu widziałam srebro szare, nie był to lis . Przymiarki

Roka
Roka
4 lat temu

Myśliwi – mordercy już knują żeby mordować wilki jak mordują madowo resztę leśnej zwierzyny?

6
0
Would love your thoughts, please comment.x