Orzech promocje

Jakie przysługują zasiłki z ZUS w związku z koronawirusem?

Z powodu zagrożenia koronawirusem, w Polsce zostają zamknięte szkoły. Rodzice, którzy muszą zostać z dziećmi w domu, mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy. Na wsparcie mogą liczyć także osoby mające kwarantanne.  
Zasiłek opiekuńczy

ZUS stworzył wzór oświadczenia, które należy wypełnić w przypadku ubiegania się o zasiłek opiekuńczy za czas opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat, podczas zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka czy klubu dziecięcego z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki. Zasiłek jest wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a oświadczenie należy złożyć u pracodawcy. Okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14. Wzór można pobrać tutaj.

Chorobowe za okres kwarantanny

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.  Podstawą do ich wypłaty jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego. Jeśli trzeba zaopiekować się dzieckiem poddanym kwarantannie, można otrzymać zasiłek opiekuńczy. Wynagrodzenia chorobowe wypłaca pracodawca, natomiast zasiłki wypłacają pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzję sanepidu można dostarczyć pracodawcy lub do ZUS już po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.

Źródło : ZUS

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x