Orzech promocje

Mural przedstawiający patrona szkoły w Brzezinach

3 września odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. mjra Ludwika Marszałka ,,Zbroi’’ w Brzezinach. Przedstawia on wizerunek patrona Podpułkownika Ludwika Marszałka, który był kiedyś uczniem tej szkoły.

Mural powstał z inicjatywy Fundacji Rozwoju SOLID z Ropczyc w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej i umieszczony został na ścianie frontowej budynku szkoły. Namalowany został przez artystę, pana Arkadiusza Andrejkowa z Sanoka. Ma on pomagać w zachowaniu pamięci o bohaterze lokalnej społeczności, o którym mówiono, że jego życie jest służbą idei Niepodległości Ojczyzny.

Ludwik Marszałek  pseudonim „Zbroja” urodził się 9 sierpnia 1912 w Brzezinach, a zmarł 27 listopada 1948 we Wrocławiu – skazany na śmierć poprzez rozstrzelanie. Był oficerem szkoleniowym, a od 1944 komendantem dębickiego obwodu Armii Krajowej. Walczył z Niemcami w lasach w rejonie Braciejowej Gumnisk i Połomi na tyłach linii obrony niemieckiej przed nacierającą od wschodu Armią Czerwoną.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x