Orech promocje

Nowoczesne ledowe oświetlenie ulic – być może już wkrótce w gminie Ropczyce

Samorząd planuje wymianę lamp w oświetleniu ulicznym, na terenie Miasta i Gminy Ropczyce. Inwestycja jest związana z poprawą jakości, ochroną środowiska, jak i również z oszczędnościami w budżecie.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej podjęta została uchwała odnośnie zaciągnięcia pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Przewidywany koszt modernizacji lamp to ponad 3 mln złotych. Pożyczka ma charakter preferencyjny, co oznacza, że może być umorzona do wysokości 15%. Samorząd planuje przez kolejne lata spłacać zadłużenie z dochodów własnych gminy.

W tej chwili, w planach jest wymiana 226 lamp rtęciowych i sodowych. Wymiana wpłynie pozytywnie na jakość oświetlenia ulic, na ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz na zmniejszenie kosztów utrzymania. Obecnie moc systemu oświetleniowego wynosi 316 kW , a po modernizacji planuje się, że bedzie to około 138 kW.

Gmina może zaoszczędzić nawet 58% z dotychczasowych wydatków. Obecnie koszt utrzymania oświetlenia to 900 tys. zł rocznie, a przy wykorzystaniu nowoczesnych lamp ledowych, może zmniejszyć się do 355 tys. Przy okazji wymiany lamp wykonana będzie renowacja niektórych słupów i okablowania.

źródło zdjęcia: https://mapio.net/pic/p-109622392/

4 komentarze na temat “Nowoczesne ledowe oświetlenie ulic – być może już wkrótce w gminie Ropczyce

 • 3 marca 2021 o 00:10
  Permalink

  Bardzo proszę żeby redakcja zadała burmistrzowi jedno pytanie: czy po wymianie światło będzie świecone, czy ze stolicy powiatu zrobi ostateczna wiochę i zgasi wszystko tak jak do tej pory?

  Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2021 o 16:34
   Permalink

   człowieku nie swiecił bo drogo, skup sie i pomyśl będzie tanio, będzie jasno i do porządku . Wójt myśli zgodnie z czasem bo za chwile byś chodził z latarką gdy ceny za prąd tak szybują.

   Odpowiedz
 • 2 marca 2021 o 19:16
  Permalink

  Planowany deficyt budżetu gminy w 2021r. ponad 6 mln zł – tyle braknie.

  Odpowiedz
 • 2 marca 2021 o 15:37
  Permalink

  Na wymianę jest kasa ale żeby oświetlić przejścia i poprawić bezpieczeństwo to już nie ma brawo

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *