Orzech promocje

PODKARPACIE UCZCIŁO PAMIĘĆ PŁK. LEOPOLDA LISA-KULI

Na Podkarpaciu uczczono pamięć płk. Leopolda Lisa-Kuli, wychowanego na Rzeszowszczyźnie majora piechoty Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari. W obchodach 102. rocznicy jego śmierci uczestniczyła Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Uroczystości pod pomnikiem płk. Lisa-Kuli poprzedziła Msza Święta w Kościele Farnym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Rzeszowie. Rocznicę śmierci pułkownika uczczono apelem pamięci. Wydarzenie było okazją do złożenia przyrzeczeń strzeleckich przez dziewczęta i chłopców z jednostek strzeleckich Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

– Jesteście kontynuatorami najpiękniejszych strzeleckich tradycji- powiedziała Marszałek Sejmy RP Elżbieta Witekzwracając się do Strzelców i Orląt – spadkobierców pokoleń walczących o wolność i niepodległość. – Pułkownik Lis-Kula zginął, mając zaledwie 22 lata, ale w ciągu swojego młodego życia spełnił największe marzenie. Pragnął służyć Ojczyźnie, walczyć o nią i – jak zajdzie taka potrzebna – zginąć dla niej. I tak się stało… Był gimnazjalistą, skautem, strzelcem i wreszcie żołnierzem Wojska Polskiego. Potrafił zjednywać sobie ludzi.  Wiedział, że służba Ojczyźnie wymaga także tego, by wciąż się doskonalić. Wy dzisiaj czerpiecie z jego postaci, z jego dorobku, krótkiego życia to, co najlepsze. Józef Piłsudski mówił, że strzelcem może zostać każdy, ale nie każdy strzelcem pozostanie.  Ja Wam życzę, abyście – czerpiąc z najlepszych wzorów i tradycji – pozostali na zawsze strzelcami – dodała Marszałek Sejmu RP.  

Do tradycji strzeleckich nawiązał również  Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Podkreślił, że organizacje takiej jak Związek Strzelecki są kuźnią kadr niepodległej Polski. – Jesteście tymi, którzy kontynuują wspaniałą rolę, jaką w dziejach zapisało pokolenie Lisa-Kuli. Macie być sumieniem dla swoich rówieśników. Macie być dla nich drogowskazem. Macie  – jak uczył Ojciec Święty Jan Paweł II – „ na pamięci o przyszłości budować tożsamość narodu”. Przyszłość Rzeczypospolitej należy do Was. To wy poniesiecie sztandar niepodległej Polski w następne czasy – powiedział minister Jan Józef Kasprzyk.

Do Strzelców i Orląt zwróciła się również wojewoda podkarpacki Ewa Leniart – Dla was Rzeczpospolita ma być już na zawsze najwyższym nakazem– powiedziała. Nawiązując do wielkiej postaci płk. Leopolda Lisa-Kuli podkreśliła, że ta niezwykła postać – będąca symbolem odwagi,  pokory, siły, męstwa i mądrości – naznaczyła krótkim życiem szlak życia dla wielu. – Także dla nas, którzy spoglądamy na Niego z pełnym podziwem.  Drodzy młodzi przyjaciele,  mówiąc słowami poety, pisząc ścieżkę swego życia „szukajcie nowych nieodkrytych dróg”, ale pamiętajcie, że siłę dają świadomość i wiedza o przyszłości i oczywiste autorytety, których tutaj na Rzeszowszczyźnie nie brakuje – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

W ramach obchodów odbyła się również ceremonia przekazania Medali „Pro Patria” osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaki wręczył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W dzisiejszym wydarzeniu uczestniczyli podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej oraz służb mundurowych.

źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x