Orzech promocje

Wirus ptasiej grypy w Ostrowie. Trzeba zagazować 5 tysięcy indyków

W Ostrowie (powiat ropczycko-sędziszowski), na farmie drobiu, liczącej ponad 5 tysięcy indyków, wykryto ognisko ptasiej grypy.

W niedzielę 7. marca w godzinach popołudniowych Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie wysoce zjadliwej ptasiej grypy H5N8 na farmie w Ostrowie. Badanie zostało przeprowadzone w związku ze zwiększonymi upadkami ptaków na fermie.

Służby weterynaryjne wdrożyły procedury zwalczania choroby. Jak informuje nas Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Janusz Ciołek oznacza to m.in:

  • niezwłoczne zabicie drobiu w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków;
  • usunięcie zwłok drobiu oraz znajdujących się w gospodarstwie;
  • zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;
  • gospodarstwo, w którym stwierdzono grypę ptaków podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do wirusa grypy ptaków.

Ponowne umieszczenie zwierząt w gospodarstwie komercyjnym, w którym stwierdzono grypę ptaków, może nastąpić po upływie 21 dni od dnia zakończenia ostatecznego czyszczenia i odkażania.

Co ważne choroba nie zagraża ludziom. Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5 (w tym najczęściej występującego w ostatnich latach H5N8) u człowieka – informuje Janusz Ciołek.

Zostanie także wydane rozporządzenie przez Wojewodę Podkarpackiego dotyczące strefy zapowietrzonej i zagrożonej. Ma ono objąć teren całego powiatu ropczycko-sędziszowskiego, jak i sąsiednie powiaty – mówi Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Janusz Ciołek.

Rozporządzanie dostępne TUTAJ.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał komunikat dotyczący ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w drobiu. Poniżej pełny komunikat:

W dniu 7 marca 2021 r. w godzinach popołudniowych Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatni wynik badania laboratoryjnego potwierdzający wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym ponad 5 tys. indyków rzeźnych w gminie Ostrów w powiecie ropczycko-sędziszowskim w woj. podkarpackim.

Jest to 1. ognisko HPAI w 2021 r. na terytorium województwa podkarpackiego.

W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę, zostały wdrożone  wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Stwierdzenie w dniu 7 marca br. ww. ogniska HPAI związane jest z niekorzystną w ostatnim czasie sytuacją epidemiologiczną w wielu krajach, zarówno UE jak i państw trzecich. W Polsce w bieżącym okresie jesienno-zimowym (październik 2020 / luty 2021) stwierdzono 45 ognisk u drobiu i 52 przypadki choroby u ptaków dzikich, Na obszarze UE w ww. okresie HPAI potwierdzono w większości krajów europejskich:

W związku z powyższym, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego, należą:  

  • pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania ptaków na wybieg,
  • zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa,
  • karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich,
  • stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu,
  • stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków,
  • wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.

Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie  wirusem grypy ptaków, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody; duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup), objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii.

źródło komunikatu: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lat temu

Nie powinni sprzedać w Biedronce

Michal
3 lat temu

Zagazowali wszystkie idyki i zakopali zaraz obok fermy czy tak powinno być?

trackback

[…] Wirus ptasiej grypy w Ostrowie. Trzeba zagazować 5 tysięcy indyków […]

trackback

[…] Wirus ptasiej grypy w Ostrowie. Trzeba zagazować 5 tysięcy indyków […]

4
0
Would love your thoughts, please comment.x