Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

W WITKOWICACH – „NA ŚMIERĆ I ŻYCIE”

W minioną sobotę w Domu Kultury w Witkowicach odbył się II Memoriał Szachowy im. ks. Jana Jarosza pod patronatem honorowym Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego dr. Jacka Magdonia.

Organizatorami tego przedsięwzięcia byli instruktor szachowy Jan Bobulski, Radny Rady Miejskiej w Ropczycach Michał Przystaś, Dom Kultury Ropczyce- Witkowice oraz Koło Gospodyń Miejskich z tej miejscowości.

Turniej trwał od 9:00 do 13:30. Startowali w nim zawodnicy w wieku od 5 do ponad 80 lat. Oczywiście gra była podzielona na kategorie, aby każdy z nich- czy gra już wiele lat, czy dopiero zaczyna, mógł się zmierzyć z równym sobie przeciwnikiem.

Szachy nie są nudne. W powietrzu ewidentnie czuć było adrenalinę. Widać było, że zawodnicy się stresują. Wiadomo – każdy chciał wygrać. A szachy to też sport – z tym, że dla mózgu. Zawodnicy czuli presję. Przygotowywali się do tego. Ćwiczyli. To był dzień, w którym mogli się pochwalić swoimi zdolnościami, umiejętnością przewidywania, taktyką i strategią. W końcu szachy to gra wojenna, biało – czarne pola zamieniają się w pole bitwy.

Pomiędzy stolikami przechadzali sędziowie, którzy spisywali punkty, pocieszali najmłodszych zawodników. Gracze, którzy skończyli, podnosili rękę, żeby nie rozpraszać innych. Trzeba było przecież zachować ciszę. Szachiści to ludzie honoru – przed i po partii, aby uszanować swojego przeciwnika, podawali sobie dłoń.

Należy też wspomnieć, dlaczego gra w szachy jest tak modna. Po pierwsze: usprawnia pracę mózgu. Po drugie: rozwija kreatywne i analityczne myślenie, trenuje skupienie. Po trzecie: pozwala pogodzić się z porażką i walczyć dalej. Jeżeli ktoś jeszcze chodzi do szkoły i ma problemy z przedmiotami ścisłymi, to ta gra na pewno mu pomoże.

O dobre samopoczucie zebranych dbały  Panie z KGW, rozdając wodę, kanapki i pierożki.

Cały turniej przebiegł w niesamowicie sympatycznej atmosferze. Wszystkim szachistom gratulujemy, a organizatorom dziękujemy!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x