Orzech promocje

Wyróżnienie dla Gminy Sędziszów Młp. w konkursie Samorząd PRO FAMILIA 2021

Konkurs Samorząd PRO FAMILIA 2021 został ogłoszony przez Minister Rodziny i Polityki Społecznej w styczniu br. Służy on docenianiu prorodzinnych działań prowadzonych przez władze lokalne i ma inspirować do podejmowania oddolnych inicjatyw na rzecz rodziny.

Do udziału zgłosiło się 236 gmin w tym Gmina Sędziszów Młp. Samorządy zaprezentowały swoje osiągnięcia, a także podzieliły się planami na przyszłość. 

– Aby polityka rodzinna była skuteczna, ważna jest współpraca rządu z gminami i organizacjami pozarządowymi. Dziś nagrodziliśmy samorządy, które zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest rodzina i tworzą dla niej optymalne warunki do życia. Zwycięzcom serdecznie gratuluję i liczę na kolejne wspólne działania, mające na celu podnoszenie rangi rodziny w naszym kraju – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i dodała – Ważne by samorządowcy w swoich działaniach rozróżniali politykę prorodzinną od tej socjalnej. To kluczowe byśmy wspólnie działali na rzecz poprawy dobrostanu wszystkich rodzin, a nie tylko dawali oparcie tym w kryzysie.

Miejsce w Polsce, gdzie rodzinom żyje się najlepiej – to hasło przewodnie konkursu, w którym zwyciężyło 5 gmin. Dodatkowo zostały przyznane 3 wyróżnienia minister rodziny i polityki społecznej oraz 2 wyróżnienia specjalne kapituły.

Wyróżnienie Minister Rodziny i Polityki Społecznej otrzymała m.in Gmina Sędziszów Małopolski, które odebrał dziś Burmistrz Bogusław Kmieć.
Jak czytamy na stronie ministerstwa:

Sędziszów Małopolski (woj. podkarpackie) – z powodzeniem realizuje politykę dobrego klimatu dla rodzin, jednocześnie pamiętając o możliwie skutecznej polityce włączającej dla tych rodzin, którym należy podać pomocną dłoń. I tak, z inicjatywy gminy, powstał projekt „Sa-Mo-War Sędziszowski Model Wsparcia Rodziny”, którego priorytetem jest integracja społeczna. W jego ramach dla dzieci z rodzin objętych programem, opracowano indywidualną ścieżkę rozwoju. Sędziszów posiada również lokalną Kartę Dużej Rodziny.

Zwycięskie samorządy:

  • GMINA WIEJSKA: Miejsce Piastowe (woj. podkarpackie) 
  • GMINA WIEJSKO-MIEJSKA: Pleszew (woj. wielkopolskie)
  • GMINA MIEJSKA do 20 tys. mieszkańców: Boguszów-Gorce (woj. dolnośląskie) 
  • GMINA MIEJSKA od 20 do 100tys. mieszkańców: Otwock (woj. mazowieckie)
  • GMINA MIEJSKA powyżej 100tys. mieszkańców: Katowice (woj. śląskie)

Wyróżnienia Minister Rodziny i Polityki Społecznej:

  • Sędziszów Małopolski (woj. podkarpackie),
  • Grodzisk Mazowiecki (woj. mazowieckie),
  • Gdynia (woj. pomorskie).

Wyróżnienia Specjalne Kapituły:

  • Kępice (woj. pomorskie),
  • Nysa (woj. opolskie).
Jakie były zasady konkursu?

Konkurs został przeprowadzony w trzech etapach. W pierwszym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, na podstawie wypełnionych zgłoszeń, stworzyło w każdej kategorii klasyfikację 10 samorządów z najwyższą liczbą punktów. W ankiecie gminy udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. nakładów budżetowych na politykę rodzinną, korzystania z rządowych programów skierowanych do rodzin, czy przyznawanych we własnym zakresie uprawnień i stypendiów. W drugiej fazie konkursu specjalnie powołana kapituła zweryfikowała ankiety, które zdobyły najwyższą liczbę punktów, przeanalizowała opisy długofalowych strategii działań na rzecz rodzin  i wytypowała po trzech finalistów konkursu w każdej kategorii. Zwycięzców wybrali minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w porozumieniu z pełnomocnikiem rządu do spraw polityki demograficznej Barbarą Sochą. Zgodnie z regulaminem minister rodziny przyznała 3 wyróżnienia i zatwierdziła wniosek kapituły o nadanie 2 wyróżnień specjalnych.

fot. screen PAP

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x