Daniel Obajtek

Zjazd z autostrady w Ostrowie do 2027

Zjazd z autostrady A4 w miejscowości Ostrów od wielu lat wzbudza wiele emocji i pytań. Teraz jest więcej niż szansa na jego finalne powstanie. Poniżej zamieszczamy relację z konferencji prasowej na ten temat.
Ważna konferencja

W piątek 18 czerwca 2021 w Ostrowie odbyła się konferencja prasowa, która została zorganizowana przez wójta Grzegorza Ożoga i starostę Witolda Darłaka z udziałem wicemarszałka Piotra Pilcha. Tematycznie była ona poświęcona w całości kwestii aktualnego stanu procesu budowy zjazdu z autostrady w Ostrowie. Realizację tej ważnej inwestycji umożliwiło uzyskanie dofinansowania w wysokości 25 milionów złotych w trzecim naborze inwestycji rządowych. Projekt ten musi być zrealizowany do 2027 roku.

Garść informacji

Zdecydowano, że podmiotem, realizującym inwestycję będzie Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich (PZDW) a nie – jak się wcześniej spodziewano – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Trwa więc przekazywanie dokumentacji budowlanej, dotyczącej w szczególności wiaduktu w Ostrowie. Obecny na konferencji dyrektor PZDW, Piotr Miąso podkreślał, że wymóg zakończenia procesu budowy w 2027 roku niesie za sobą konieczność szybkiego tempa prac na każdym jej etapie. W najbliższych miesiącach będzie możliwe określenie kosztu budowy. Według oceny wstępnej wyniesie on około 40 milionów złotych.

Wkład władz lokalnych

Piotr Pilch podkreślał potrzebę udziału samorządów, zainteresowanych realizacją tego projektu a także zaznaczył konieczność modernizacji drogi Tuszyma – Wiśniowa. Obecnie przygotowywana jest analiza dokumentacji przebudowy wiaduktu kolejowego koło PKP oraz mostu na rzece Wielopolce, w pobliżu Cukrowni. Odnośnie wagi tych inwestycji i partycypacji w kosztach wypowiadali się w kolejności: Marcin Kut – wójt Wiśniowej, Marek Tęczar – wójt Wielopola, Renata Siembab – burmistrz Przecławia i Bolesław Bujak – burmistrz Ropczyc.

Zastrzeżenia i wyjaśnienia

Bolesław Bujak przedstawił swoje spostrzeżenia i uwagi co do celowości tej inwestycji. W odpowiedzi radny Sejmiku Wojewódzkiego, dr Jacek Magdoń podkreślił, że źródłem wielu dzisiejszych problemów, dotyczących tych inwestycji, jest brak odpowiednich działań władz Ropczyc w konkretnych terminach. Poinformował także, że wprowadzenie inwestycji do planów finansowych województwa zaplanowano na najbliższą Sesję Sejmiku Podkarpacia.

Niełatwa ale warta trudu

Burmistrz Bujak zapowiedział również, że na Sesji Rady Miasta Ropczyce (która odbędzie się już pod koniec miesiąca) odniesie się do sprawy tych inwestycji. Warto zaznaczyć, że według wstępnych planów, w skład zjazdu w Ostrowie mają wchodzić dwa ronda na drodze W986 i cztery łącznice. Inwestycja, choć niełatwa w realizacji, z pewnością przyczyni się do rozwoju tej części naszego regionu i rozwiąże wiele dotychczasowych problemów mieszkańców i przedsiębiorców.

Wszystkich czytelników, szerzej zainteresowanych tym tematem, po więcej szczegółów zapraszamy do naszej relacji VIDEO poniżej ⤵

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] której tematem była budowa zjazdu z autostrady w miejscowości Ostrów- więcej informacji tutaj. Już wtedy Bolesław Bujak zapowiedział, że ten temat musi zostać jeszcze omówiony, ponieważ […]

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lat temu

Warto również uświadomić ludzi, że w końcu coś się w tym temacie dzieje, a nie tylko polityka i krytykowanie wszystkich i wszystkiego.

trak
trak
2 lat temu

Warto jeszcze uświadomić mieszkańcom Czekaja, że skierowany zostanie na to osiedle spory ruch z autostrady. W drugą stronę też – samochody, w tym wiele ciężarowych, jadące od strony Krosna pojadą ulicą Kolejową, aby się włączyć do autostrady. Tak im pokaże nawigacja

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Szkoda że nikt nie beknie za ten cudny projekt zrobienie zjazdów w szczerym polu pomijając strefy. Brawo d*

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lat temu

Powalające tempo

5
0
Would love your thoughts, please comment.x