Orzech promocje

Gmina Ropczyce popiera budowę zjazdu w Ostrowie ale pod pewnymi warunkami

Podczas XXXV sesji w Ropczycach, jednym z ważniejszych tematów, była kwestia związana z budową węzła autostradowego oraz łącznika. Burmistrz przedstawił projekt uchwały, która zawiera stanowisko władz gminy wobec planowanych inwestycji.

W czerwcu odbyła się konferencja prasowa w Ostrowie, której tematem była budowa zjazdu z autostrady w miejscowości Ostrów- więcej informacji tutaj. Już wtedy Bolesław Bujak zapowiedział, że ten temat musi zostać jeszcze omówiony, ponieważ budowa zjazdu przyczyni się do rozwoju regionu, ale priorytetem powinna być budowa łącznika od węzła autostradowego w m. Sędziszów Młp. do drogi krajowej nr 94 w m. Ropczyce. Inwestycja jest ciągle przesuwana w czasie, dlatego bliskość autostrady nie jest w pełni wykorzystana dla naszego regionu. Obecnie nie wiadomo, kto miałby zająć się tą inwestycją, bo jak mówił Starosta Witold Darłak, jeszcze w zeszłym roku powiat podjął uchwałę o przekazaniu dokumentacji dla samorządu wojewódzkiego, ale nie uzyskał odpowiedzi. Burmistrz popiera zjazd w Ostrowie, ale pod dwoma warunkami: remont drogi wojewódzkiej i budowa łącznika od zjazdu w Sędziszowie.

Zły stan drogi wojewódzkiej

Rada Miejska w Ropczycach zwraca uwagę na to, że powstanie węzła w Ostrowie spowoduje zwiększenie natężenia ruchu na drodze wojewódzkiej 986. Głos w tej sprawie zabrali między innymi radna Teresa Rachwał z Osiedla Chechły oraz radny Wojciech Róg z Osiedla Czekaj. Przez podane osiedla zwiększy się ruch, a droga wojewódzka 986 jest już w złym stanie więc remont konieczny jest jeszcze przed powstaniem zjazdu w Ostrowie. Radny Wojciech Róg zgadza się z tym, że zakłady i tereny inwestycyjne na Osiedlu Czekaj dużo zyskają dzięki lepszej komunikacji z autostradą. Jednak w związku z tym przez osiedle będzie przejeżdżało więcej pojazdów. Będzie to niebezpieczne zwłaszcza dla mieszkańców. Dlatego radni są zgodni co do tego, że remont drogi jest konieczny. W tej chwili jest zła nawierzchnia, asfalt jest ,,łatany” miejscami, brakuje zatoczek autobusowych, nie wszędzie są chodniki, a jeśli są to ich stan już też jest kiepski, nie ma odwodnienia.

Stanowiska innych samorządów

Burmistrz razem z Przewodniczącym Rady zaprosili na sesję przedstawicieli samorządu wojewódzkiego oraz gości obecnych na konferencji w Ostrowie, aby przedyskutować ten temat. Na sesji pojawili się Starosta Witold Darłak oraz Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jacek Magdoń. Są oni za tym, aby wszystkie samorządy poparły budowę węzła w Ostrowie. Oczywiście zgadzają się z tym, że remont drogi jest potrzebny, ale to węzeł jest teraz priorytetem, bo samorząd wojewódzki uzyskał dofinansowanie w wysokości 25 milionów złotych w trzecim naborze inwestycji rządowych. Projekt ten musi być zrealizowany do 2027 roku.

Dr Jacek Magdoń przedstawił jak ten temat wygląda od strony samorządu województwa: ,,Unia europejska bardzo chętnie dotuje inwestycje, które robią np. dwa samorządy, które są finansowane z kilku źródeł. To jest dowód na to, że jest to bardzo potrzebna inwestycja. (…) Marszałek Województwa w Ortyl wystąpił do samorządów, które znajdują się przy drodze wojewódzkiej 986 o wsparcie finansowe tej inwestycji ponieważ projekt opiewa na 40 mln złotych.” Radny podkreśla, że możemy starać się o dofinansowania z nowej perspektywy finansowej UE, ale samorządy muszą współpracować.

Na spotkanie zaproszony został również Dyrektor GDDKiA w Rzeszowie, który pisemnie poinformował, że na drodze krajowej nr 94 przebiegającej przez teren naszej gminy planują budowę dwóch chodników wraz z odwodnieniem o dł. 2,04 km oraz 1,17 km. Również w latach 2022-2023 przejścia dla pieszych w ciągu drogi krajowej 94 zostaną dodatkowo oznakowane i oświetlone.

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz Ożóg
Grzegorz Ożóg
2 lat temu

Z całym szacunkiem do kolegi Burmistrza chciałbym zaznaczyć, że w sprawie budowy węzła w Ostrowie nie jest w ogóle stroną w kwestii jego lokalizacji, a już na pewno stawiania jakichkolwiek warunków które inwestycje w naszym powiecie na daną chwilę są priorytetowe.
Nastawienie Pana Burmistrza do węzła w Ostrowie chyba wszyscy wyczuwamy ( “jestem za, a nawet przeciw” ).
W pełni się zgadzam, że lokalizacja obwodnicy Ropczyc powinna być po stronie północnej miasta. Było by to idealne rozwiązanie dla mieszkańców i przedsiębiorców. Przypomnę, że takie rozwiązania były kiedyś proponowane. Wtedy ciągle powtarzano, że węzeł w Ostrowie nigdy nie zostanie wybudowany. Postawiono na swoim i mamy co mamy.

Dzisiaj jest wielka praca do wykonania, a tematy zastępcze i ucieczka “w przód” nie sprzyjają tej inwestycji.
Rozwój jest nam potrzebny, a wykluczenie komunikacyjne naszego powiatu może przejść do historii.

ja
ja
2 lat temu

Po cholere ten zjazd?

MArek
2 lat temu

” Burmistrz popiera zjazd w Ostrowie, ale pod dwoma warunkami: remont drogi wojewódzkiej i budowa łącznika od zjazdu w Sędziszowie.” Znajomi i rodzina działki maja przy zjeździe w Sędziszowie czy co? Po takiej wypowiedzi to tym powinny się służby zająć… Sabotażysta. Bujak się wypalił, czas na zmianę włodarza bo Sedziszów idzie do przodu jak burza a unas marazm jakisś

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

Dalej niech siedzą na tych stokach szkoda że jeszcze nikt się tam do was nie wybrał i porządku nie zrobił.

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

Zjazd w Ostrowie uzależnia Bujak od budowy węzła w Sędziszowie, całkowita nie odpowiedzialność i kpina z dzielnicy przemysłowej w Ropczycach gdzie firmy rezygnują z działalności z powodu braku infrastruktury jak np,Cargil który tak potwierdził przyczynę wyprowadzki.

wyborca
wyborca
2 lat temu

Polityka pełną gębą, popieramy ale wszystko inne jest złe i niedobre najkrócej mówiąc, ale ludzie już nie dadzą się omamić.

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lat temu

bujak chciałbym przeczytać kiedyś co ty takiego zrobiłes dla tego umierającego miasta. Proszę pochwal się no chyba coś tam znajdziesz czy tylko kaska wpadała przez te lata.

Delta virus
Delta virus
2 lat temu

No nie wierze… tak naprawde nic Bujakowi do tego .. to gość zamiast sie cieszyć ze za niego ktoś w końcu chce coś zrobić to warunkuje… Byku ty sie podpisuj dwoma ręcami pod tym , zrób coś na koniec lepszego niż remont “pkesu” dla Marcela i rynku dla…nie widomo kogo … trzymej sie byku. A i taka myśl mnie naszła co do poprzednich wypowiedzi…jak CBA wpadło do ratusza w Sędziszowie to ład się zrobił moment, tak że byku uwazaj tam bo o działkach pod Ropczyami to nawet w filmie grali😎😎

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lat temu

Za te logicznie umieszczone zjazdy dawno ktoś powinien siedzieć.

Kryptonit
Kryptonit
2 lat temu

Pan Bujak chyba zapomniał gdzie sprawuje urząd burmistrza. Zjazd ma być gotowy za 6 lat więc po co wyciągać teraz sprawę remontu 986 tym bardziej, że inny podmiot odpowiada za tą drogę? Niech budują zjazd, a remont załatwi się w “międzyczasie”. A kwestia tęga łącznika, to już w ogóle kpina. Komu on robi dobrze, Ropczycom czy Sedziszowowi?

Zbyszek
Zbyszek
2 lat temu
Reply to  Kryptonit

“Komu on robi dobrze, Ropczycom czy Sędziszowowi? ” zjazd ma doprowadzić do jak najkrótszej drogi między autostradą a drogą krajową 94. Czy komuś będzie lepiej ????? – wiecznie autostrada nie będzie za darmo, i po wprowadzeniu opłat straci na swojej atrakcyjności dla tubylców znanych z oszczędności.

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu
Reply to  Kryptonit

W całej rozciągłości słuszna sugestia, widać co popiera Bujak chyba obóz zdrady i zaprzaństwa.

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

Witam
Pytam poważnie, po co budować łącznik ze zjazdu w Sedziszowie Młp. jak będzie można zjechać w Ostrowie i bezproblemowo dojechać do drogi 94 i w drugą stronę do Mielca? Domyślam się że jest to chęć udowodnienia mimo wszystko, że budowa zjazdu w Borku Wielkim miała sens. Trzymam kciuki za zjazd w Ostrowie tylko tym razem oby inwestycja była mocno przemyślana.

Kamil S.
Kamil S.
2 lat temu
Reply to  Anonimowo

A może ktoś działki kupił na których ma powstać droga i pasuje je teraz sprzedać w dobrych pieniądzach? 😂 absurd, od samego początku zjazdy powinny być dwa, jeden w Ostrowie a drugi na Kolbuszowskiej w Sędziszowie i nie byłoby problemu. Zjazd w Borku to jakiś absurd, zły i dla Sędziszowa i dla Ropczyc.

Zbyszek
Zbyszek
2 lat temu
Reply to  Anonimowo

“można zjechać w Ostrowie i bezproblemowo dojechać do drogi 94” jak wzrośnie trzykrotnie ruch na tej drodze to nie będzie tak bezproblemowo.

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lat temu

Dziś z perspektywy czasu szkoda, że obwodnica Ropczyc nie znajduje się od strony północnej.

16
0
Would love your thoughts, please comment.x