Orzech promocje

Uroczystości z okazji nadania praw miejskich dla Sędziszowa Małopolskiego

28 lutego odbyły się uroczystości z okazji 541 rocznicy nadania praw miejskich dla Sędziszowa Małopolskiego.

Na początku przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem 100-lecia Niepodległości na rynku. Następnie odbyła się Msza Święta a po niej rozpoczęła się oficjalna część obchodów w Domu Kultury w Sędziszowie Małopolskim.

Na uroczystej sesji rady, burmistrz Bogusław kmieć powiedział kilka słów o Sedziszowie Młp. :

Gdy ponad pięć wieków temu, dokładnie 28 lutego 1483 roku, król Kazimierz Jagiellończyk złożył swój podpis na dekrecie przekształcającym wieś w miasto, rozpoczął w ten sposób piękną i bogatą historię Sędziszowa Małopolskiego. Historię naznaczoną wydarzeniami dobrymi i złymi, sukcesami ale też klęskami. (…) To miejsce zapada w pamięć swoją cudowną rodzinną atmosferą, urokliwym rynkiem, zabytkowym ratuszem. (…) Można postawić pytanie – co stanowi o sile tego miejsca? Odpowiedź jest jasna – ludzie, niezwykle utalentowani, odważni, o wielkich sercach i ambicjach.

Podczas sesji wręczono tytuły. Do grona 13 Honorowych Obywateli dołączył kapitan żeglugi wielkiej Leszek Wiktorowicz. Wyróżnienie Zasłużony dla Ziemi Sędziszowskiej trafiło do doktora Tadeusza Lichowskiego oraz do zakładu eksploatacji kruszywa Kruszgeo w Czarnej Sędziszowskiej.

Uroczystość była również okazją do podpisania umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy gminami Sędziszów Małopolski i Sędziszów w województwie świętokrzyskim.

Podczas sesji wicewojewoda Podkarpacki wręczył odznaki Honorowy Zasłużony dla Kultury Polskiej w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. Odznaki otrzymali Krystyna Szczerbiak i Zespół Pieśni i Tańca Rochy.

Na zakończenie na scenie pojawił się zespół Gang Marcela.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x