Orzech promocje

Kolejny spektakl teatralny odbył się w Wielopolu

Widzowie w Wielopolu Skrzyńskim mieli okazję obejrzeć kolejne widowisko teatralne w ramach festiwalu „Teatr Po Sumie” Rodzinne Spotkania Teatralne. Przeczytajcie naszą relację i sprawdźcie, jak było.
Piękne wydarzenie kulturalne

26 września 2021 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim wystąpił Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa. Aktorzy wystąpili ze świetnie przygotowanym  widowiskiem teatralnym pod tytułem „Sprawiedliwi. Historia Rodziny Ulmów”. Spektakl ten wzbudził spore zainteresowanie przybyłych widzów.

Zwykli – niezwykli: Ulmowie

Widowisko „Sprawiedliwi. Historia Rodziny Ulmów” w swojej fabule oddaje cześć pozornie zwyczajnej rodzinie, jakich wiele żyło w czasach przedwojennych, na terenie podkarpackiej wsi. Ci ludzie, choć zwyczajni w czasie pokoju, w czasie wojny zdobyli się na niezwykłe czyny, które historycy zgodnie określają jako bohaterskie. Ratowanie Żydów spod ręki okupanta i wystawienie się na rychłą śmierć – z pewnością do takich należało.

Pamięć nie o sławie, lecz o poświęceniu

Nie o wielkich, patetycznych czynach jest to jednak narracja. Bardziej chodziło tutaj o przypomnienie i podkreślenie aktualnej i ponadczasowej mocy takich wartości jak: przyjaźń, odwaga, życzliwość czy empatia. Józef i Wiktoria Ulmowie, wraz z szóstką dzieci, na pewno jak mało kto zasłużyli na trwanie w naszej pamięci, więc słusznie są upamiętniani przez liczne muzea, także na naszym terenie (choćby w miejscowości Markowa niedaleko Rzeszowa i Łańcuta).

Historia teatru Siemaszkowej

Teatr im. Wandy Siemaszkowej obecnie daje obecnie około 300 spektakli rocznie i zatrudnia około 100 osób. Jak możemy dowiedzieć się na stronie internetowej teatru, jest to  jedyny, zawodowy teatr dramatyczny, który funkcjonuje od 70 lat w Rzeszowie i naszym województwie. „Jest instytucją artystyczną o podstawowym znaczeniu dla działalności kulturalnej w województwie. Oferuje mieszkańcom szereg propozycji repertuarowych.” – głosi informacja na stronie tej instytucji.

źródło zdjęć: fb GOKiW w Wielopolu Skrzyńskim

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x