Orzech promocje

Puste stragany na ropczyckim targowisku

Ropczyckie targowisko działa już po gruntownej przebudowie. Dwa tygodnie temu nastąpiło jego oficjalne otwarcie. O ile pomieszczenia zabudowane mają już swoich najemców, to część stoisk otwartych pozostaje nadal pusta. Dlaczego? Więcej szczegółów znajdziecie poniżej.
Dobre warunki i… puste stragany

O ropczyckim targowisku pisaliśmy także TUTAJ. Mieści się ono przy ulicy Św. Barbary 7. Godziny otwarcia bazaru to:

  • Poniedziałek – piątek: 7:00 – 16:00
  • Sobota: 7:00 – 13:00

Bazar posiada dogodny dojazd, utwardzony plac oraz węzły sanitarne. Choć jest zainteresowanie to są jeszcze wolne miejsca. Opłata dzienna od stołu wynosi 10 złotych a w przypadku rolników – 7,50 zł. Jak dowiadujemy się od administratora targowiska w Ropczycach, zainteresowanie najmem jest, aczkolwiek nie na tyle duże by zapełnić wszystkie miejsca. O ile zabudowane stoiska są zajęte to stoły nadal stoją puste.

Czy każdy może handlować produktami?

Według regulaminu targowiska miejskiego „Mój rynek” w Ropczycach (paragraf 4, punkt 1): „Uprawnionymi do prowadzenia sprzedaży na targowisku są wszystkie podmioty, które zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa mogą uczestniczyć w obrocie towarowym.” Regulamin jednak nie wyjaśnia wszystkich kwestii. Czy będziemy mieli szansę cieszyć się zakupem produktów u rolników? By taka szansa była rolnik musi przyjść ze swoimi produktami. Jest to tzw. „sprzedaż bezpośrednia”. Rolnik nie prowadzący działalności gospodarczej może więc handlować, jednak z pewnymi zastrzeżeniami.

Oto zastrzeżenia:
  • Rolnik powinien zgłosić do urzędu skarbowego objęcie przychodów ze sprzedaży ryczałtowym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto, należy zgłosić sprzedaż bezpośrednią powiatowemu inspektorowi sanitarnemu;
  • Do kwoty 40 000 zł rolnik jest zwolniony z podatku dochodowego;
  • Jeśli rolnik osiąga przychód, który nie przekracza 150 000 euro rocznie, ma obowiązek płacić 2% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Rolnik nie prowadzący ewidencji (albo prowadzący ją w sposób nieprawidłowy) może liczyć się z tym, że podatek ryczałtowy zostanie obliczony na podstawie oszacowania wartości niezewidencjonowanego przychodu według stawki podatkowej 10%. Rolnik prowadzący sprzedaż ewidencjonowaną nie ma obowiązku wystawiania faktur i paragonów;
  • Rolnik powinien ewidencjonować sprzedaż produktów za każdy rok podatkowy. Ma on uwzględnić codzienny utarg, ze wskazaniem numeru kolejnego wpisu, daty uzyskania przychodu, kwoty przychodu a także wskazany przychód narastająco od początku roku. Co więcej, dokumenty te powinny być w posiadaniu rolnika w miejscu sprzedaży;
  • Rolnicy sprzedający produkty z własnego gospodarstwa konsumentowi finalnemu mają obowiązek złożyć wniosek o wpis do Rejestru zakładów, podlegających urzędowej kontroli organów państwowej inspekcji sanitarnej. Powiatowi inspektorzy sanitarni mają prawo przeprowadzania kontroli warunków higienicznych oraz sanitarnych zarówno na etapie uprawy, skupu, a także transportu produktów pochodzenia roślinnego;
  • Rolnik nie może zatrudnić pracownika, który będzie sprzedawał płody rolne, zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie umowy o dzieło. Ułatwienia związane z prowadzeniem sprzedaży bezpośredniej są adresowane do rolnika i jego domowników – tylko te osoby mają prawo do prowadzenia sprzedaży bezpośredniej bez obowiązku zakładania działalności gospodarczej. Natomiast rolnik, który zarejestruje działalność (np. jednoosobową działalność gospodarczą) może zatrudnić pracownika, który będzie sprzedawał płody rolne i ich przetwory.
Inne istotne informacje

Więcej informacji możecie uzyskać w siedzibie TBS Ropczyce przy ul. Parkowej 1/3, bądź pod nr tel. 509 226 786 (administrator obiektu). Link do regulaminu targowiska znajdziecie TUTAJ.

fot. Urząd Miejski w Ropczycach

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lol
lol
2 lat temu

GDZIE JEST POLICJA JA SIĘ PYTAM I KIEDY PRZEGONI Z CAŁEGO MIASTA KUPCÓW? TO JEST ŚREDNIOWIECZE? NIE! WIĘC PROSZĘ ICH TAM ZAGONIĆ SPOD POSTOJU TAXI, GALERII WIST I Z PARKING NAPRZECIWKO ARIMR! DOŚĆ UPIĘKSZANIA MIASTA PRZEZ WIEŚ!

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Piękny przykład cudownego zarządzania przez żarzących tym umierającym miastem. Brawo

taka prawda
taka prawda
2 lat temu

I te tłumy kupujących !!! ale działka w miejscu nader atrakcyjnym trochę czasu upłynie i kto miał kupić to kupi

coś tu nie jest tak
coś tu nie jest tak
2 lat temu

A na otwarciu tyle szumu, ludzie znowu poszła nasza wspólna kasa, kto na to pozwala “a koń jaki jest każdy widzi”, a w Sędziszowie w każdy piątek trudno przejść.

P.
P.
2 lat temu

Jedna wielka prywata burmistrz i jego świta na czele pan przewodniczący rady.
Pamluj świni w ryj i powie ci że deszcz pada. Włada tego cebulowa to jedna wielka porażka.

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

gabinety lekarki i punk szczepień (wszystko jedno czego ludzi, zwierzat, bydła)tam powinien być napewno było by wieksze zainteresowanie

Rolnik z du*y
Rolnik z du*y
2 lat temu

Niechbteraz przyjdą cinco go tak hucznie otwierali… jeden wielki nie wypał i stracona kasa … tym bardziej to US bedzie tam zaglądał często… to nie wina Bujaka czy Proboszcza dumie świecocego bazar -to wina chorego systemu , znajomości, najgorszego US w tym województwie… tyle , lepiej tą kase bylo dać na głodujących..

7
0
Would love your thoughts, please comment.x