Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Wójt zwolnił Dyrektora a Wojewoda podważa decyzję

Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie marek Tęczar zwolnił Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wieloplu Skrzyńskim Marcina Świerada. Zdarzenie to miało miejsce jeszcze w maju 2022. Jednak sytuacja ma swój ciąg dalszy ponieważ M. Świerad nie zgadza się ze zwolnieniem i złożył zażalenie do Wojewody Podkarpackiego.
Zacznijmy od początku

Końcem maja za pośrednictwem mediów społecznościowych Marcin Świerad poinformował, że otrzymał pismo o zwolnieniu go z funkcji dyrektora. Pan Świerad przebywał wówczas na zasiłku rehabilitacyjnym. Miał on żal, że został zwolniony bez żadnych rozmów i uważa, że przyczyną jest jego niepełnosprawność.

,,Po 24 latach mojej pełnej oddania pracy w która wkładałem tyle serca i poświęcałem jej mój każdy czas kosztem rodziny i mojego wolnego czasu zostałem w dniu 17 maja 2022 odwołany i zwolniony z pracy przez Pana Wójta Marka Tęczara. Od urodzenia jestem osobą niepełnosprawną i do 17 maja 2022 roku nikomu TO NIE przeszkadzało !! Pełniąc różne funkcje społeczne a już szczególnie będąc Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku od 1998 roku nikt mi nie dał nawet do zrozumienia ze jestem kimś gorszym,innym.“- fragment wpisu M. Świerada.

Co dalej?

Po tym wpisie rozpoczęła się w mediach społecznościowych powszechna krytyka owego zwolnienia i sposób traktowania niepełnosprawnego pracownika. W związku z tym Wójt wydał oświadczenie, w którym uzasadnił swoją decyzję oraz zapewnił, że zwolnienie nie ma związku z niepełnosprawnością pana Marcina.

(…) Pragnę poinformować, że powodem odwołania jest trwająca już blisko rok nieprzerwana niezdolność do pracy Pana Marcina Świerada z powodu choroby. Tak długa nieobecność w pracy paraliżuje możliwość działania bardzo ważnej jednostki jaką jest GOKiW. Powołanie nowego dyrektora i umożliwienie sprawnego działania w ww. jednostce uważam za swój obowiązek jako włodarza gminy. Nie oceniam jednak dotychczasowej pracy Pana Marcina jako długoletniego dyrektora. Powodem odwołania nie jest jego niepełnosprawność, co niektórzy sugerują. Pan Marcin w czasie trwania mojej pierwszej i części drugiej kadencji pełnił funkcję dyrektora GOKiW będąc osobą niepełnosprawną. Niestety od roku nie może świadczyć pracy z uwagi na swój stan zdrowia. I to właśnie brak możliwości świadczenia pracy był powodem takiej decyzji. (…) Decyzja w tej sprawie nie była dla mnie łatwa, lecz podkreślam po raz kolejny, że Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku jest ważną jednostką gminy i potrzebuje dyrektora, który sprawnie zorganizuje pracę jednostki i w niej bezpośrednio będzie świadczył pracę.

Były Dyrektor odwołał się od decyzji

Pan Marcin Świerad wysłał pismo do Wojewody Podkarpackiego, w którym zgłosił nieważność zarządzenia o odwołaniu go z funkcji Dyrektora. Jednym z argumentów, które podał, jest fakt, że jest on radnym Rady Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, a Wójt nie pytał Rady o zgodę. Pan Marcin ma poparcie członków Klubu Radnych Powiatowych ,,Samorząd i Gospodarka”. Wojewoda Podkapracki Ewa Leniart w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdziła nieważność zarządzenia Wójta. Głównym uzasadnieniem decyzji, było to, że Wójt Gminy nie zwrócił się do Rady Powiatu o zgodę na rozwiązanie stosunku pracy z Radnym Marcinem Świeradem.

Wójt odwołuje się od decyzji Wojewody

Pismo Wojewody zostało zamieszczone na stronie FB Klubu Radnych Powiatowych ,,Samorząd i Gospodarka”. Pan Marek Tęczar zamieścił komentarz w tej sprawie. Jest w nim napisane m.in.

(…) Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody zostało przeze mnie zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie i w sprawie nie wydano jeszcze orzeczenia kończącego postępowanie.  Rozwiązanie stosunku pracy z Panem Marcinem Świeradem nie było związane z wykonywaniem funkcji radnego więc o taką zgodę nie pytałem! Wojewoda uważa inaczej i sprawę rozstrzygnie sąd! Nie za wiele ma to wspólnego z Panem Marcinem jest to raczej rozstrzygnięcie kwestii proceduralnej. Moim zdaniem od 7 czerwca 2021 r. Pan Marcin Świerad nie wykonuje mandatu radnego i może wypadałoby złożyć mandat ponieważ w Powiecie został nam jeden radny?! A mieszkańcy Naszej Gminy narzekają , że nie ma chodnika w Nawsiu, Broniszowie, Brzezinach, że przy drogach powiatowych nic się nie robi? Może Pan Radny wytłumaczy wyborcom jak realizuje swój obowiązek wobec nich?? Od 1,5 roku nie uczestnicząc w sesjach i komisjach?

Jak widać sprawa nie ma nadal końca. Poinformujemy jeśli pojawią się nowe fakty.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x