Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Ile zapłacą za śmieci mieszkańcy Gminy Ropczyce?

Wczoraj radni z Rady Miejskiej Ropczyce obradowali podczas LV Sesji. To właśnie 28 listopada zapadła decyzja o wysokości stawek za odbiór i utylizację odpadów w 2023 roku.

Dlaczego podwyżki?

Samorząd zdecydował o podniesieniu opłat o około 18% czyli o 3 zł od aktualanej stawki. Zastępca Burmistrza Marek Misiura tak tłumaczył konieczność podwyżek. ,,27 września ogłosiliśmy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. 28 października nastąpiło otwarcie ofert. Wpłynęła jedna oferta złożona przez konsorcjum firm PUK w Ropczycach i PGO w Paszczynie na kwotę 5 mln 386 tys. 737 zł. Ostatnia umowa podpisana była na kwotę 4 mln 674 tys. 348 zł. Więc jeżeli porównamy te kwoty to wyjdzie, że mamy wzrost o ok. 15%. Oczywiście umowa to nie jedyne koszty, mamy też inne elementy składowe m.in. utrzymanie PSZOK-u. Na podwyżkę składa się m.in wzrost o 25% kosztów przetwarzania odpadów, wzrost o około 10% kosztów PUK – mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem cen paliw, od nowego roku wzrostem wynagrodzeń. Biorąc pod uwagę ubegłoroczną obniżkę stawek to oznaczałoby wzrost o 8% w ciągu dwóch lat. W 2021 roku Rada Miejska podjęła decyzję o obniżeniu stawek. Były one wtedy 2 zł wyższe od obecnych.

O ile dokładnie wzrosną stawki?

W przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych na terenie całej gminy, cena będzie zależała od ilości osób w gospodarstwie domowym:

  • gdy liczba osób będzie mniejsza lub równa pięć – przy selektywnej zbiórce odpadów zapłacimy 20,50 zł od osoby;
  • gdy liczba osób będzie większa niż pięć – 19,50 zł od osoby.

W przypadku nieselektywnej zbiórki odpadów, niezależnie od ilości osób, opłata będzie wynosiła 48 zł od osoby miesięcznie. Utrzymana zostanie zniżka w wysokości 1 zł od osoby miesięcznie dla mieszkańców mających przydomowe kompostowniki, w których zagospodarowują wytwarzane odpady biodegradowalne. Samorządy mogą kontrolować kompostowniki – przy nieprawidłowościach, mimo deklaracji, można stracić upust w opłacie śmieciowej.

Mieszkańcy bloków zapłacą 23 zł od osoby za odpady segregowane i 48 zł za odpady niesegregowane.

Ważna jest segregacja

Na stronie Gminy Ropczyce możemy przeczytać o tym, że segregacja odpadów może wpłynąć na wysokość opłat. Bardzo ważne w przyszłym roku (i kolejnych latach) będzie osiągnięcie odpowiednich poziomów segregacji odpadów. W 2022 roku znaleźliśmy się, jako gmina, blisko granicy, powyżej której musimy płacić kary za zbyt dużą ilość odpadów zmieszanych. W przyszłym roku powinniśmy osiągnąć wskaźnik 35% odpadów segregowanych. Ze względu na rosnące z roku na rok wymogi co do poziomu segregacji odpadów, wprowadzone zostały kontrole wśród mieszkańców.

Dodatkowe informacje o odpadach

PUK prowadzi też Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych” (PSZOK przy ul. Przemysłowej 12). Do PSZOK-u można odstawić: odpady zielone, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony, wielkogabarytowe, a także pozostałe posegregowane frakcje odpadów domowych.

Nie wyrzucajmy odpadów w lasach, polach, czy innych miejscach w okolicy – odpady komunalne powstające w naszym gospodarstwie domowym są objęte systemem odbioru bez względu na ilość tych odpadów.

zdjęcie przykładowe pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Podwyżka nie jest straszna, ale nadal brakuje odpowiedniej ilości pojemników na odpady! Szkoły nie są wyposażone (prawie w ogóle) w pojemniki do segregacji śmieci w klasach i na korytarzach, mało jest pojemników na psie kupy, za mało dzwonów na odpady pod blokami i NIE MA EKOPUNKTÓW żeby wrzucać do nich drobne elektrośmieci: baterie, kable, ładowarki, telefony, płyty, tusze, tonery itd. Chcemy być eko a nie mamy jak!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x