CERTUS rozliczymy twój PIT

Nowe stawki podatków na 2023 rok w Ropczycach

28 października 2022 roku podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ropczycach Radni niemal jednogłośnie uchwalili, a Burmistrz Bolesław Bujak uzasadnił podwyżki podatków na 2023 rok. O ile schudną nasze portfele i dlaczego?

O ile będzie drożej?

Podatek od nieruchomości wzrośnie o 7,8 % w zestawieniu z rokiem bieżącym, podatek transportowy o 5 %, natomiast podatki rolny i leśny (pierwszy jest związany z ceną żyta, a drugi z ceną drewna) będą naliczane za pomocą kwot kolejno 58 zł i 250 zł.

W przypadku podatku transportowego za tą uchwałą zagłosowało 18 radnych, nikt nie był przeciwny a jedna osoba się wstrzymała, zaś w sprawie uchwał dotyczących podatków od nieruchomości, leśnego i rolnego rozkład głosów wyglądał następująco: za – 17 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się – 2.

Jaki jest powód tych podwyżek?

Burmistrz Bujak powtórzył, że wzrost stawek podatków jest równy 8% i zauważył, że stanowi on około 1/3 realnej inflacji.

Zdajemy sobie sprawę, że to i tak w tych warunkach jest duże obciążenie dla podatników, dla naszych mieszkańców. Niemniej jednak uważamy, że ten wzrost jest nieunikniony, aby nie ograniczać dostępu do tej infrastruktury – dodał.

Przez 2 dni dyskutowaliśmy o wysokości naszych lokalnych podatków. Również informowaliśmy o tym mieszkańców na naszych zebraniach środowiskowych. – zaznaczył Pan Bolesław Bujak.

To są decyzje trudne, dotyczące zawsze podnoszenia podatków, niemniej jednak wypracowujemy taką decyzję w ramach konsensusu i dzisiejsze głosowanie świadczy o tym, że ta propozycja 8% przyjęta przez Wysoką Radę była racjonalna i absolutnie konieczna. – skwitował Pan Burmistrz Ropczyc.

Wydatki – oświata i nie tylko

Jeśli chodzi o samą oświatę, to włodarz Miasta i Gminy Ropczyce zauważył, że obecnie w różnego rodzaju szkołach na jej terenie uczy się około 4 tys. dzieci, a liczba etatów w tym sektorze wynosi 680.

Wpływ, który osiągnie Gmina wskutek podwyżek, jak przyznał pan Burmistrz, wyniesie 1,4 mln. złotych, natomiast koszty utrzymania oświaty wzrosną nie o 5 mln. złotych (o tyle wzrosła subwencja rządowa do oświaty), a 10 mln. złotych. Oznacza to, że bedzie trzeba zacisnąć pasa i oszczędzać, a ponadto ograniczyć niektóre inwestycje.

Warto zaznaczyć, że poza oświatą i kulturą, do zadań Gminy należy również oświetlenie, odśnieżanie, utrzymanie czystości oraz odbiór i utylizacja odpadów z jej terenu.

zdjęcie przykładowe pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Dało się mniejsze podwyżki zrobić niż w Sędziszowie? Dało! Brawo Ropczyce!

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

a tak za te wybiegi dla piesków ktoś musi zapłacić 🐶

mieszkaniec
mieszkaniec
1 rok temu

“Oznacza to, że będzie trzeba zacisnąć pasa i oszczędzać”, zobaczymy na kim i od kogo zaczną. Dla przykładu Burmistrz powinien zacząć od siebie.

Jola
Jola
1 rok temu
Reply to  mieszkaniec

Zgadza się

4
0
Would love your thoughts, please comment.x