Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Dożynki w gminach powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Prezentujemy programy uroczystości

Przed nami okres dożynkowy. W polskiej tradycji ludowej i w tradycji ludowej europejskiej, Matka Boska, patronka dnia 15 sierpnia, czczona jest także  jako patronka ziemi będącej w najbujniejszym rozkwicie, patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż. Dlatego właśnie nazywana bywa Zielną (w Polsce), Korzenna (w Czechach), Kwietną (w Niemczech – w Bawarii i Nadrenii), Żytnią (w Estonii). We wszystkich tych krajach, w dniu sierpniowego maryjnego święta, składa się Matce Bożej w ofierze płody ziemi: zioła, kwiaty, zboża, warzywa i owoce.

Jest to okazja do świętowania i dziękczynienia za zebrane plony, a także wyraz uznania dla ciężkiej pracy rolników. Dożynki to również okazja do zabawy dla wszystkich mieszkańców.

W tym dniu w każdej parafii czy sołectwie odbywają się dożynki. My sprawdziliśmy, gdzie i kiedy odbędą się dożynki organizowane przez samorządy w najbliższym czasie.

Już 15 sierpnia odbędą się Dożynki Gminne w Gminie Sędziszów Małopolski oraz Tradycyjny Odpust Wielopolski w Gminie Wielopole Skrzyńskie. Następnie 20 sierpnia odbędą się Gminne Dożynki w Gminie Ostrów, w Gminie Ropczyce oraz w Gminie Iwierzyce. Poniżej plakaty prezentujące programy imprez.

zdjęcie główne Gmina Ostrów 2022

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu

Ropczyce jak zawsze najlepiej!

qwertas
qwertas
11 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

najlepiej co?

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu
Reply to  qwertas

Program najlepszy i gwiazdy konkretne

3
0
Would love your thoughts, please comment.x