Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Dożynki w gminach powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Prezentujemy programy uroczystości

Przed nami okres dożynkowy. W polskiej tradycji ludowej i w tradycji ludowej europejskiej, Matka Boska, patronka dnia 15 sierpnia, czczona jest także  jako patronka ziemi będącej w najbujniejszym rozkwicie, patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż. Dlatego właśnie nazywana bywa Zielną (w Polsce), Korzenna (w Czechach), Kwietną (w Niemczech – w Bawarii i Nadrenii), Żytnią (w Estonii). We wszystkich tych krajach, w dniu sierpniowego maryjnego święta, składa się Matce Bożej w ofierze płody ziemi: zioła, kwiaty, zboża, warzywa i owoce.

Jest to okazja do świętowania i dziękczynienia za zebrane plony, a także wyraz uznania dla ciężkiej pracy rolników. Dożynki to również okazja do zabawy dla wszystkich mieszkańców.

W tym dniu w każdej parafii czy sołectwie odbywają się dożynki. My sprawdziliśmy, gdzie i kiedy odbędą się dożynki organizowane przez samorządy w najbliższym czasie.

Już 15 sierpnia odbędą się Dożynki Gminne w Gminie Sędziszów Małopolski oraz Tradycyjny Odpust Wielopolski w Gminie Wielopole Skrzyńskie. Następnie 20 sierpnia odbędą się Gminne Dożynki w Gminie Ostrów, w Gminie Ropczyce oraz w Gminie Iwierzyce. Poniżej plakaty prezentujące programy imprez.

zdjęcie główne Gmina Ostrów 2022

3 komentarze na temat “Dożynki w gminach powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Prezentujemy programy uroczystości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *