Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Ciekawe warsztaty ,,Szanuj pieniądze” w Powiatowym Centrum Edukacji w Ropczycach

Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach od 4 września do 24 listopada 2023 r. realizuje zadanie „Szanuj pieniądze! 2”. W czasie od 10  do 25 października br. przeprowadzono w PCEK pierwsze z działań, tj. zajęcia edukacyjne o tym samym tytule.

W warsztatach „Szanuj pieniądze!” wzięło udział łącznie 104 uczniów i 11 opiekunów z pięciu szkół podstawowych z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Uczestnikami zajęć edukacyjnych byli przeważnie uczniowie klas: 4., 5. i 6. następujących szkół:

 • Szkoły Podstawowej w Górze Ropczyckiej (gmina Sędziszów Młp.),
 • Szkoły Podstawowej w Iwierzycach (gmina Iwierzyce),
 • Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej (gmina Ropczyce),
 • Publicznej Szkoły Podstawowej w Kozodrzy (gmina Ostrów),
 • Szkoły Podstawowej w Brzezinach Berdechowie (gmina Wielopole Skrzyńskie).

Zgodnie z Regulaminem projektu udało się zrekrutować po jednej szkole z każdej z pięciu gmin powiatu.

Tematyka zajęć „Szanuj pieniądze!:
 1. Co to jest pieniądz? – podstawowe pojęcia.
 2. Ciekawostka: waluty naszych sąsiadów.
 3. Skąd się biorą pieniądze? Gdzie i jak produkuje się pieniądze, czyli o roli NBP jako emitenta, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA. i Mennicy Polskiej w produkcji banknotów i monet.
 4. Co to znaczy “szanować pieniądze”?
 5. Zabezpieczenia na banknotach, czyli jak odróżnić banknoty prawdziwe od fałszywych.
 6. Prawo a fałszywe pieniądze, czyli uświadomienie, że produkcja i posługiwanie się fałszywymi (podrobionymi) pieniędzmi to przestępstwo.
 7. Jak można stracić pieniądze w świecie realnym i wirtualnym?

Na zajęciach eksponowane były wzory polskich banknotów i monet (10-krotne powiększenie wykonane w poprzedniej edycji Projektu).

Zajęcia prowadzono z wykorzystaniem różnych aplikacji internetowych, materiałów edukacyjnych NBP, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Mennicy Polskiej. Udział uczniów w grach internetowych był możliwy dzięki  wypożyczeniu przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców O. Sędziszów Młp. kilkunastu tabletów.

Warsztaty prowadzone były z zastosowaniem urozmaiconych metod uczenia się dopasowanych do różnych kanałów percepcji. Zajęcia miały charakter praktyczny, ponieważ uczestnicy sprawdzali zabezpieczenia na banknotach za pomocą linijek, lup i lamp UV. Ta część zajęć zawsze najbardziej podobała się uczestnikom. Pogadankę na temat fałszywych pieniędzy przeprowadzała policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach aspirant sztabowy Agata Przybek.

Każdy z uczestników otrzymał zestaw składający się z materiałów edukacyjnych opracowanych przez PCEK oraz materiałów edukacyjnych wydanych i przekazanych na cele projektu przez Narodowy Bank Polski. Aktywność na zajęciach nagradzana była krówką a szczególnie ciekawe wykonania zadań drobnymi upominkami od NBP.

Na koniec każdy uczestnik warsztatów z rąk dyrektora PCEK w Ropczycach Agnieszki Ochał otrzymał dyplom potwierdzający ukończenie zajęć edukacyjnych „Szanuj pieniądze!”.

Dowóz na zajęcia, ubezpieczenie i posiłek dla uczestników zajęć sfinansowano z budżetu zadania.

Zajęcia edukacyjne prowadziła Elżbieta Orzech specjalista ds. animacji kultury i koordynator projektu.

Tak jak w poprzedniej edycji tak i obecnie w trakcie i po zajęciach pojawiły się wnioski, które, uzupełnione spostrzeżeniami po analizie pre i post testów wypełnianych przez młodych uczestników, zostaną uwzględnione w kolejnej edycji projektu.  

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Oprac. Elżbieta Orzech (PCEK)

zdjęcia PCEK w Ropczycach

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x