Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Zapraszamy na wystawę malarską ropczyckiego artysty

Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach zaprasza na wernisaż “Odsłony” w środę, 21 lutego 2024 r. o godz. 17.00. “Odsłony” to wystawa malarstwa Kazimierza Cebuli z Ropczyc.

KAZIMIERZ CEBULA urodził się 14 lipca 1952 r. w Wielopolu Skrzyńskim. Dziś możemy powiedzieć, że kilka dekad temu urodził się właśnie tam, by dziś malować Wielopole. Ale po kolei…

Kazimierz Cebula malował od dziecka. Pierwsze jego, jak sam mówi „ważniejsze malowanie” miało miejsce w roku 1966 na 1000-lecie Chrztu Polski. Z inicjatywy Ks. Stanisława Woźniaka, a pod opieką nauczyciela Eugeniusza Kotowskiego powstały wtedy portrety: Mieszka I, Dobrawy, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Jana III Sobieskiego, św. Maksymiliana Kolbego. Od 1966 r. śpiewał w zespole „Czerwone Krawaty” działającym przy Domu Kultury w Wielopolu Skrzyńskim. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Wielopolu Skrzyńskim kontynuował naukę w Zespole Szkół Zawodowych w Ropczycach. Jako jej absolwent pierwszą pracę podjął w Chrzanowie. Przez 8 miesięcy mieszkał w hotelu robotniczym, ale w wolnym czasie sięgał po akwarele i malował portrety polskich aktorów filmowych. W 1972 r. został powołany do wojska, gdzie jego artystyczna i humanistyczna część osobowości została zauważona, bo pracował w redakcji gazetek ściennych jednostki. Po dwóch latach służby wrócił do Wielopola Skrzyńskiego i podjął pracę w Wytwórni Filtrów „PZL Sędziszów Młp”.

Po pracy malował obrazy, dorywczo grał w piłkę nożną i siatkową. W 1978 roku zawarł związek małżeński z panią Bernadetą i zamieszkał w Witkowicach. Na świat przyszły dzieci – dwóch synów i córka. Zaczęło się poważnie, dorosłe życie z blaskami i cieniami doświadczeń losu, trudnej rzeczywistości PRL-u. Nie zrezygnował z malowania dla przyjemności, po pracy.

Kazimierz Cebula uczył się malowania samodzielnie z podręczników, próbując się z różnymi rodzajami podkładów (płótno, deska), farb (akwarele, „plakatówki”, akryle, olejne) i technik. Maluje, m.in. kopiując sławnych malarzy, przy czym czyta ich biografie i charakterystyki stylów. Dużo prac powstaje na zamówienie klientów. Stąd jego obrazy wiszą w prywatnych zbiorach w USA, w Anglii, Niemczech, Włoszech, Francji. Realizował zamówienia do kościołów i dla mieszkańców naszego powiatu.

Nie stroni od konfrontacji. W 2023 r. praca pana Kazimierza „Sobótki” znalazła się wśród 52 wybranych ze 161 zgłoszonych na XVI Wojewódzką Wystawę Malarstwa Nieprofesjonalnego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Pierwsze obrazy związane z wizją historii i tradycji Wielopola Skrzyńskiego to „Meus” (w prywatnej kolekcji) i „Pożar kina w Wielopolu” (GOKiW w Wielopolu Skrzyńskim). Po poznaniu p. Ireny Walat, kierownika Kantorówki w Wielopolu Skrz., i po rozmowach z nią namalował kolejne obrazy olejne: „Tadeusz Kantor. Wielopole-Wielopole”, „Sobótki”, „Postój taboru cygańskiego w Wielopolu”, „Śmierć chłopców przy rozbrajaniu pocisku”, „Zabawy dzieci i młodzieży”, „Walka wojsk austriackich z sowietami”, „Mord Żydów na kirkucie”… Ta artystyczna praca zaowocowała wystawą „Wspomnienia, historie i tradycje Wielopola” w Kantorówce-Ośrodku Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim.

Przygotowując się do wystawy w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach, namalował kilka widoków „z naszych stron”. To oznacza, że ciągle jest otwarty na nowe perspektywy, a kolejne wyzwania przed nim.

Oprac. Elżbieta Orzech z PCEK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x