Certus Business
Rekreacja

Narodowa pielgrzymka nauczycieli i pracowników oświaty do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück

W sobotę, 29 marca 2025 roku, około pięciuset pielgrzymów związanych z oświatą udało się do Obozu-Muzeum FKL w Ravensbrück, gdzie w nocy z 30 na 31 marca 1945 roku zginęła Bł. Natalia Tułasiewicz. Wydarzenie to odbyło się na zaproszenie Bp Piotra Turzyńskiego, Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli, a głównym jego punktem była Msza Święta dziękczynna za życie Patronki oraz modlitwa o łaski dla polskiej szkoły.
W tym, miejmy nadzieję, pierwszym z wielu podobnych wydarzeń, uczestniczyła także 50-osobowa grupa członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, która wyruszyła z Iwierzyc. Organizatorem wyjazdu było KSW oddział w Sędziszowie Małopolskim, stąd na zdjęciach z pielgrzymki dostrzec można sędziszowskie flagi.

Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. bp Jana Glapiaka, odbyła się w betonowym bunkrze, który pełnił funkcję obozowego więzienia. W kazaniu ks. biskup przypomniał o krótkim, ale pięknym życiu Bł. Natalii – nauczycielki, polonistki, poetki, która pasjonowała się podróżami, przyrodą, sztuką i realizowała ideę apostolstwa – oraz o jej tragicznym losie w obozie.

Po Mszy Św. poczty sztandarowe poprowadziły uczestników w kierunku pomnika „Niosąca”, znanego również jako „Pieta z KL Ravensbrück”. Tam przemówienia wygłosili duszpasterze i przedstawiciele delegacji z różnych regionów Polski. Prezes Zarządu Głównego KSW, Antoni Buchała, podkreślił, jak ważną postacią dla nauczycieli jest Bł. Natalia. Delegacje złożyły kwiaty oraz zapalone znicze, a następnie setki róż w barwach narodowych zostały wrzucone do jeziora Schwedt, które w czasie wojny pochłonęło prochy wielu kobiet, w tym około 40 tysięcy Polek. Na zakończenie, ks. bp Jan Glapiak pobłogosławił uczestników, zachęcając do wzrastania w poczuciu misji edukacyjnej. W pielgrzymce wzięli udział reprezentanci rodziny Bł. Natalii, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, harcerze, nauczyciele, duchowni oraz młodzież. Dwie pielgrzymujące dziewczyny, Agatka i Kasia, wyraziły swoje wzruszenie i podkreśliły, że Bł. Natalia jest dla nich orędowniczką i inspiracją do życia pełnego piękna i świętości.
Zapiski Bł. Natalii zostały opracowane w kilku publikacjach, które są polecane wszystkim zainteresowanym jej życiem i filozofią. Warto po nie sięgnąć, aby zainspirować się jej przemyśleniami na temat życia, piękna i świętości.

Ciekawym wydarzeniem po pielgrzymce było spotkanie z panią Magdaleną Marchlewską, na którym poznano syna najbliższej przyjaciółki Natalii, Flory. W zapiskach Natalii z 1942 roku można przeczytać opis jej przyjazdu do Rzeszowa, co wzbudziło wiele emocji wśród obecnych. Marek Rogoziński, syn Flory, dowiedział się, że jest częścią historii Bł. Natalii, co stało się dla niego wzruszającym odkryciem.

Rzeszów, w którym Natalia otrzymała chrzest, stał się dla niej miejscem szczególnym. W kościele farnym doświadczyła najważniejszych łask i ofiarowała swoje życie Bogu, co znalazło odzwierciedlenie w jej późniejszym życiu. Beatyfikacja Natalii Tułasiewicz przez Jana Pawła II w 1999 roku była ukoronowaniem jej duchowej drogi i świadectwa świętości. Zaś 19 stycznia 2022 r. Kościół Katolicki dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowił bł. Natalię patronką nauczycieli w Polsce jako tej, która „z największym zapałem głosiła Chrystusa, pragnąc świętości dla dusz wielu”. 

Elżbieta Orzech (Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Sędziszowie Mp.)

zdjęcia KSW Ż. Kocaj-Szeliga

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments