Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

102 letni weteran opowiadał o swoich
przeżyciach i poświęceniu [VIDEO]

Wystawa „… a tajemnicy dochowam niezłomnie, cokolwiek złego by mnie spotkać miało…” została otwarta dnia 27 września w Ropczycach w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej i będzie dostępna do 31.03.2020r.

Gościem specjalnym był żołnierz i dowódca AK, Ppor. Tadeusz Lutak – weteran kampanii wrześniowej w 1939r.. Aktualnie ma 102 lata a na otwarciu wystawy opowiadał o swoich przeżyciach z czasów wojny. Zobacz koniecznie VIDEO i posłuchaj historii ppor. Tadeusza Lutaka ⬇️

„… a tajemnicy dochowam niezłomnie, cokolwiek złego by mnie spotkać miało…”to wystawa, która prezentuje osoby, struktury, działalność Armii Krajowej Podobwodu Sędziszów-Ropczyce. Treści ekspozycji mają w przeważającej części charakter lokalny. Obejmują omówienie sytuacji Polski we wrześniu 1939 r., wprowadzenie do tematu powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, zaprezentowanie 6 kolejnych placówek AK funkcjonujących na terenie obecnego powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

Jednak najważniejszymi bohaterami wystawy są ludzie z naszych stron m. in. z Bystrzycy, Wiercan, Olchowej, Sędziszowa, Zagorzyc, Góry Ropczyckiej, Ropczyc, Gnojnicy, Łączek Kucharskich, Lubziny, Wielopola Skrzyńskiego, Brzezin, Nawsia, Kamionki.  Ludzie, którzy przed laty chodzili tymi samymi drogami, uczyli się w tych samych szkołach, modlili w tych samych kościołach, patrzyli na to samo niebo. Mieli swoje plany, marzenia, które bezwzględnie przekreśliła wojna… Mierząc się ze strachem, niegodziwościami i bestialstwem towarzyszącym okupacji, stawiali na szali spokój, bezpieczeństwo, zdrowie i życie swoje i swoich najbliższych. Wszystko po to, by dotrzymać wierności Ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie z niewoli walczyć. Historie ich życia wzbudzają trwogę, zadziwiają, poruszają i wzruszają… Wystawa pozwala, niejednokrotnie po raz pierwszy, poznać te historie pokoleniom dzieci, wnuków i prawnuków.

Jej część opowiada o tym, jak od 1990 r.  rodził się nurt, mający na celu obronę prawdy o działalności żołnierzy AK  i przywrócenie im szacunku.

Ekspozycja powstała w oparciu o: publikacje, dokumenty, zdjęcia, zapiski, dżs-y i wywiady oraz we współpracy z kilkudziesięcioma osobami prywatnymi, z Archiwum Państwowym w Rzeszowie, Oddziałem IPN w Rzeszowie. Oprócz paneli wystawowych eksponowane są pamiątki związane z ludźmi działającymi w AK  na terenie obecnego powiatu ropczycko – sędziszowskiego. – źródło tekstu PCEK w Ropczycach

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lat temu

Dlaczego nie zjawił się pan włodarz miasta?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x