Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Cukrownia Ropczyce – 40 lat minęło jak jeden dzień.

W czwartek 05. Września br. Cukrownia Ropczyce rozpoczęła kolejną kampanię cukrowniczą, gdzie tradycyjnym rytuałem jest rozpalanie pieca wapiennego. Ogień nie zgaśnie przez najbliższe 5 miesięcy. Finalnym produktem będzie, goszczący w naszych domach Cukier Królewski.

Zakład w tym roku obchodzi 40 lat istnienia. Kampanie zainaugurował dyrektor naczelny Mariusz Maziarz, a obecny na niej był Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak oraz przedstawiciele plantatorów, rolników, firmy Sudzucker z Wrocławia a także samorządowcy.

Źródło zdjęcia: Urząd Miejski Ropczyce

Trochę Historii Cukrowni Ropczyce ⬇️ ⬇️

Cukrownia Ropczyce została zbudowana za czasów „Gierka” w 1979 roku i była ona własnością Skarbu Państwa. Wówczas w cukrowni znalazło pracę mnóstwo mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Zapewne czytając ten tekst znacie chociażby jedną osobę, która tam pracowała.

Natomiast decyzja o jej powstaniu sięga roku 1973, kiedy to Komisja Planowania przy ówczesnej Radzie Ministrów podjęła decyzję o jej lokalizacji właśnie w Ropczycach, za którą przemawiało kilka argumentów m.in.: korzystne położenie przy głównych szlakach komunikacyjnych oraz bliskość tarnobrzeskiego „zagłębia buraczanego”. O jej lokalizację w Ropczycach szczególnie zabiegał ksiądz dr Jan Zwierz. Ten doświadczony kapłan i aktywny, zżyty z tutejszym środowiskiem człowiek przyczynił się do znaczącego rozwoju i gospodarczego wzmocnienia obszarów wiejskich na tym terenie.

Ksiądz dr Jan Zwierz jest także laureatem pierwszego honorowego wyróżnienia, jakie przyznawała od 1995 roku cukrownia – statuetki „Za zasługi dla Cukrowni Ropczyce”

Budowa Cukrowni Ropczyce rozpoczęła się w roku 1975 i była to największa jak do tej pory polska cukrownia. Zaś cztery lata później w 1979 roku gorączkowo szykowano się do oficjalnego rozruchu fabryki i pierwszej kampanii cukrowniczej.

Historia przedsiębiorstwa zamyka się ostatecznie datą 26 stycznia 1995 roku, kiedy to zostało przekształcone w akcyjną, jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Akt ten otworzył nowo powstałej spółce drogę do działania na rynku kapitałowym. W 1996 roku Cukrownia Ropczyce weszła w struktury Lubelsko-Małopolskiej Spółki Cukrowej S.A. w Zamościu. Zaś w 1997 roku, w drodze emisji akcji nowych serii pozyskała inwestora strategicznego, którym został a teraz jest właścicielem niemiecki koncern Südzucker AG, – w którego skład wchodzi Südzucker Polska S.A.

Broszura informacyjna stworzona na 25-lecie Cukrowni Ropczyce:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x