Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Podsumowanie konferencji Klimatycznej ,,Przyczyny i Skutki Powodzi w Dorzeczu Wielopolki”

W nowo oddanej auli Zespołu Szkół im ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach 28 października odbyła się konferencja pt. ,,PRZYCZYNY I SKUTKI POWODZI W DORZECZU WIELOPOLKI’’.

Konferencję rozpoczął wykład starosty powiatu ropczycko-sędziszowskiego Witolda Darłaka,opisał on skutki powodzi która nawiedziła nasz powiat w latach 2009-2010. Straty w powiecie spowodowane tymi powodziami to ponad 26 milionów zł. Cały wykład dostępny jest tutaj.

Kolejną częścią konferencji był wykład Pana prof. dr hab. Leszek Starkel pt. ,,Rola zdarzeń ekstremalnych w przekształcaniu środowiska przyrodniczego, gospodarki wodnej i przestrzennej na terenie Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego’’.

W kolejnym referacie dr hab. prof. UR Piotr Gębica dokonał analizy skutkach geomorfologicznych ulew i powodzi w dorzeczu Wielopolki w ostatnich 20 latach.

Ostatni wykład wygłosiła Pani Agnieszka Duszkiewicz  z-ca Dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą RZGW Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z Rzeszowa. Dotyczył on stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego w Powiecie Ropczycko Sędziszowskim.

Państwowe Gospodarstwo Wodne planuje budowę na terenie gmin Sędziszów Małopolski i Ropczyce 5 suchych zbiorników przeciwpowodziowych:

  • „Glinik” położony w dolinie rzeki Wielopolki i po części rzeki Malanki
  • „Broniszów” – w dolinie rzeki Wielopolki i po części rzeki Niedźwiadki
  • „Góra Ropczycka” położony w dolinie rzeki Wielopolki i dolinie rzeki Wielopolki i po części rzeki Niedźwiadki
  • na „prawym dopływie Budzisza” w km 17+310
  • na „lewym dopływie Budzisza” w km 18+370 – w dolinie rzeki Wielopolki i po części rzeki Budzisz

O ile zbiorniki w gminie Sędziszów nie wzbudzają kontrowersji, to zbiorniki w Gliniku i Broniszowie stały się prawdziwą kością niezgody między mieszkańcami tych miejscowości a Państwowym Gospodarstwem Wodnym.


Po wykładzie Pani Agnieszka Duszkiewicz głos zabrał Pan Tadeusz Bokota sołtys Glinika, stwierdził on że mieszkańcy wsi są całkowicie przeciwni budowy ponieważ zbiorniki te w żaden sposób nie ochraniają przed powodzą ich Wsi a wręcz pogarszają sytuację. Głos zabrał również wójt Wielopola, który również jest przeciwny budowie suchego zbiornika retencyjnego. W zamian proponuje budowę kilku zbiorników małej retencji które rozsiane by były w górnych dopływach Wielopolki. Poinformował on również że Gmina Wielopole przekazała odpowiednie opracowanie do Państwowego Gospodarstwa Wodnego jednak nie spotkało się ono z akceptacją.

Sytuacja na razie pozostaje nie rozwiązana. Państwowe Gospodarstwo Wodne pozostaje przy swoich pomysłach a mieszkańcy przy swoich skutecznie uniemożliwiając wykonanie prac geodezyjnych i dalszą budowę suchych zbiorników.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
4 lat temu

Pawel- . Twoje stanowisko jest
słuszne. ale nie obrazuje stanu
PRAWDY o polderach

Joe
Joe
4 lat temu

To zapraszam tutaj ,do Ginika -zamieszkaj tu , wykupią Ci dol ogrodzony fosà i po zejściu wody żyj Tu w tych śmieciach, szczurach i owadach… rozwiązań jest kilka , lecz dla kogoś Glinik gra ważne role że chce tu te zbiorniki wykopać…A powodu możemy się domyślać…

Tadeusz
Tadeusz
4 lat temu

Proszę przyprowadzić wywiad z
Sołtysem Glinika i zgodnie z faktami
PRZEDSTAWIAĆ. sytuacje mieszkańcom Powiatr! !!!!!

paweł
paweł
4 lat temu

pozostało nam czekać tylko do następnej mocnej ulewy i znów …. popłyniemy!!!!! porażka

4
0
Would love your thoughts, please comment.x